Yılın son dolunayına kapsamlı bir analiz. 30 Aralık yengeç dolunayı, burçlara yönelik hangi sürprizleri, olumlu ve olumsuz etkilerini gösterecek? İşte detaylar…

Yılın son ve sürprizli ve bir o kadar da duygu yüklü dolunayını bir önceki paylaşımımda ayrıntılı olarak kaleme almıştım. Okumadıysanız eğer, öncelikle Yılın Son Dolunayı: Yengeç Burcunda Sürprizli Dolunay  başlıklı yazımı okumanızı tavsiye ediyorum.

Koç ve yükselen koçlar 

Ev, aile, yuva ile ilgili konular gündeminizde olabilir. Pandemiden dolayı home-office çalışmaya başlayanlarınız, kurmaya çalıştığınız yeni iş-ev düzeni içinde kendinizi bir kargaşanın içinde hissediyor olabilirsiniz. Ev içinde tamirat, tadilat gerektiren durumlar; taşınma, yer değiştirme gibi bir gündeminiz ya da ev içi huzursuzluklarınız olabilir. Dolayısıyla tüm bu konularla ilgili yaşadığınız belirsizlikler bu dolunayla birlikte netlik kazanacaktır.

Yurtdışı bağlantılı işler, yurtdışı seyahatleri, eğitim, basın-yayın konularında kontrolünüz dışı bir şekilde engellendiğinizi fark edip maddi, manevi hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz.

Yargı süreci ile ilgili bir takım olumsuzluklar yaşanabilir.

Uzak akrabalarınızdan aldığınız bir haber sizi biraz üzebilir.

Mars Koç etkisi ile kendinizi net bir şekilde cesurca ortaya koymak isterken Chiron da sizin burcunuzda olduğundan bazı noktalarda engellenmişlik duygusu ile cesaretinizin kırıldığını hissedebilirsiniz.

Kariyeriniz ve gelir durumunuz ile ilgili bir karar almanız gerekirken, bunlarla ilgili sürpriz bir gelişme olabilir.

Kalbi boş olanlarınız sosyal medyadan ya da arkadaş çevrenizden yeni bir ilişkiye başlayabilirler. Yalnız aceleci ve hayalci davranmamanızda fayda var.

Boğa ve yükselen boğalar 

Yakın çevre, kardeşler, kuzenler ve yakın akrabalarınızla ilgili anlaşamadığınız ya da üzüntü duyacağınız bir durum olabilir.

Araç kullanırken dikkatli olun. Yolculuklarla ilgili bir problem yaşayabilirsiniz. İnsanlarla iletişim içindeyken düşüncesiz, fevri çıkışlarda bulunmamaya dikkat edin. Ticaret ile uğraşanlarınız ve eğitim görenleriniz için bir bitiş veya tamamlanma yaşanabilir.

Banka kredileri, borç, sponsor, nafaka, miras konularında bir aksilik hayal kırıklığı yaratabilir. Siz normalde borç alacak verecek işlerini pek sevmezsiniz, garantici ve tedbirlisinizdir. Fakat bu dolunay etkisi ile bu konulara ve harcamalarınıza ekstra dikkat edin.

Yurtdışı bağlantılı işler, akademik konular, basın-yayın, sosyal medya ve hukuki işlerle ilgili sürpriz gelişmeler yüzünüzü güldürecek.

7 Ocak’ta Mars’ın Koç Burcundan çıkışı ile kendinizi daha rahat ifade etmeye başlayacak ve göz önünde olacaksınız.

Estetik görünmekle ilgili bazı işlemler yaptırmayı düşünüyorsanız eğer, doğru zamanı ve işin uzmanını seçtiğinizden emin olun yoksa sonuç hüsran olabilir.

Genel anlamda sağlığınıza dikkat edin.

İkizler ve yükselen ikizler

İş ve kariyer hayatınızda bazı tatsızlıklar canınızı sıkabilir. Ortak iş yapanlarınızın ortaklıkları sonlanabilir. Partnerinizle, eşinizle yaşanabilecek anlaşmazlıklar aranızda soğukluk yaratabilir. Yeni bir ilişkiye başlamayı düşünüyorsanız eğer doğru zamanı bekleyin. Danışmanlık veriyorsanız işiniz gereği bu konuda da bir hayal kırıklığı yaşanması mümkün gibi görünüyor. Tüm bu konularla ilgili belirsizliklerin giderildiğini ve netleştiğinizi fark edeceksiniz.

Maddi konularda dengeleri sağlamaya çalışabilirsiniz. Miras, nafaka, borç, banka kredileri, vergi, sponsor konularında sürpriz bir gelişme olabilir. Uzun zamandır bir yerden beklediğiniz para varsa bu dolunay zamanı elinize geçebilir.

Üzerinde çalıştığınız bir proje ile ilgili oluşabilecek olumsuzluklar iş hayatınızda zorlanmanıza sebep olabilir. Sosyal çevreniz ile ilişkilerinize bu dönemde dikkat edin.

Yengeç ve yükselen yengeçler 

Burcunuzda gerçekleşen bu dolunay en çok sizi etkileyecek.

İmaj değişikliği yapmak isteyebilirsiniz. Sağlığınıza, bedeninize iyi bakmanız gereken bir dönem olabilir sizin için.

Evlilik, ikili ilişkiler, ortaklıklar ya da işiniz gereği verdiğiniz danışmanlıklarla ilgili bazı gelgitler yaşayabilirsiniz. Dolunay etkisi ile kariyer hayatınızda önemli değişiklikler olabilir.

Mars ve Chiron Koç transitini kariyer evinizde yaşıyorsunuz uzun zamandır. Bu da kariyer hayatınızda zıtlaşmalara, tatminsizliklere sebep oluyor. İş yapma şekliniz, iş arkadaşlarınız, günlük rutinlerinizle ile ilgili belirsizlikler bu dolunay ile netlik kazanacak. Maddi gelirleriniz artabilir.

Bazılarınız arkadaş çevrenizden biri/leri ile sürpriz bir şekilde ortak işe başlayabilirsiniz ve hayallerinizin gerçekleştirmeye başladığını görebilirsiniz.

Yurtdışı bağlantılı işler, yurtdışı seyahatleri, hukuki ve yargı süreci ile ilgili konular, medya, basın-yayın konuları ile ilgili belirsizlikler kafanızı karıştırırken, bu konularda hayal kırıklıkları da yaşayabilirsiniz.

Kalbi boş olanlarınız varsa sosyal medya ya da arkadaş ortamınızdan sürpriz bir biçimde ciddi bir ilişki içinde bulabilirsiniz kendinizi.

Aile içi kırgınlıklarınız varsa dolunay ile birlikte tekrar gündeme gelebilir. Fazla alınganlık yapmazsanız sorunları çözümleyebilirsiniz.

Aslan ve yükselen aslanlar 

Biraz kendi içinize dönüp inzivaya çekildiğinizi hissedebilirsiniz. Aile ile ilgili kontrol dışı oluşan olaylar ya da gizli saklı meseleler biraz moralinizi bozabilir.

Yurtdışı bağlantılı işler, akademik konular, basın-yayın, medya konularında bazı aksaklıklar yaşanabilir.

Aşk hayatınızdaki belirsizlikler sizi biraz üzecektir.

Borsa, döviz, spekülatif yatırımlarla ilgili hayal kırıklıkları, üzüntüler maddi kayıplar yaşanabilir.

Çocuğu olanlarınızın harcamaları artabilir.

Sizin ve ailenizin sağlığı hassas olabilir. Bu dolunay dönemini, sağlık anlamında size zarar veren kötü alışkanlıklarınızı bırakmak ya da beslenme düzeninizi düzeltmek için değerlendirebilirsiniz.

Kariyer hayatınızla ilgili sürpriz bir gelişme yüzünüzü güldürebilir.

Başak ve yükselen başaklar 

Sosyal çevreniz, arkadaş gruplarınız ve geleceğe dair plan projelerinizle ilgili bazı kaygılar yaşayabilirsiniz. Arkadaşlarınız ile olan ilişkileriniz biraz gergin olabilir.

Eşten gelen para, ortaklıklardan gelen para, nafaka, miras, banka kredileri, borçlar, vergilerle ile ilgili sorunlar yaşanabilir ve bu dengeleri kurmaya çalışırken bulabilirsiniz kendinizi. Dolunay etkisi ile bu konular netlik kazanacak

Taşınmak istiyor fakat kafanız biraz karışık olabilir.

Home-office çalışmak ev içi belirsizliklere, dağınıklıklara sebep olabilir. Bu da siz düzen seven Başak’ları biraz huzursuz yapabilir.

Gayrimenkul konularında bir belirsizlik yaşayabilirsiniz.

Evde su ile ilgili bir sorun yaşanabilir; su tesisatı, bulaşık, çamaşır makinesi arızası gibi…

Evlilik ve her iki tarafın ailesi ile ilgili bazı can sıkıcı konular yaşanabilir.

Çocuğunuzun eğitim ve/ya iş hayatı ile ilgili olumlu gelişmeler yüzünüzü güldürebilir.

Borsa, döviz, spekülatif yatırımlarla ilgili kazançlarınız olabilir.

Terazi ve yükselen teraziler 

Kariyer hayatınızda bazı huzursuzluklar, fikir ayrılıkları yaşanabilir. Bir kariyer değişikliği yaşanabilir fakat bunun için dolunayın etkilerinin bitmesini bekleyin derim.

İkili ilişkiler, evlilik, ortaklıklar ve danışmanlıklarla ilgili sorunlar yaşanabilir ve bu konular netlik kazanabilir.

Yakın çevre, kardeşler, kuzenler ve komşularla ilgili bazı hayal kırıklıkları yaşanabilir. Bu geçmiş bir kırgınlığın tekrar gündeme gelmesi olabileceği gibi iletişim kazaları ya da maddi konularda yaşanan anlaşmazlıklar da olabilir. Yakın çevrenizin sağlık sorunları moralinizi bozabilir. Aileden birinin ameliyat olması gerekebilir ama sonuçlar olumlu olacak.

Taşınmayı ya da gayrimenkul almayı düşünenleriniz varsa eğer maddi anlamda sürprizleriniz, fırsatlarınız olacak. Kimileriniz bu anlamda aileden maddi destek de görebilir.

Akrep ve yükselen akrepler 

Eğitim, yurt dışı seyahatleri, yurt dışı bağlantılı işler, hukuki süreçler, akademik konular, reklam, promosyon, basın-yayın, medya ile ilgili yaşadığınız bazı dengesizlikler, belirsizlikler bu dolunay ile netleşecek

Maddi konularda dengeyi sağlamakta zorlanabilirsiniz. Keyfi harcamalarınızı kısıtlamanız gerekebilir. Çocuklarınızın masrafları artacaktır.

Borsa, döviz, spekülatif yatırımlarla ilgileniyorsanız bu alanda yaşanabilecek maddi kayıplara dikkat edin.

Aşk yaşadığınız kişi için kesenin ağzını açmanız gerekirken, ilişkide yaşanabilecek sorunlar sizin öz-değer duygunuzu zedeleyebilir.

Yakın çevrenizden biri ile yapacağınız ticaret, eğitim ya da herhangi bir ortaklık için atacağınız imza yüzünüzü güldürebilir.

Yay ve yükselen yaylar 

Borç, alacak, verecek konuları, nafaka, miras, vergiler, eş / partnerden gelen ya da ortak işlerden elde edilen paralarla ilgili dalgalanmalar sonucu maddi konularla ilgili akılcı ve stratejik bir takım kararlar alabilirsiniz ve bu konular netlik kazanabilir. Ameliyat ile ilgili bir durumun sonuçlarını alabilirsiniz. Sağlığınız konusunda güzel haberler alacaksınız.

Bu dolunaydaki Venüs Yay’ın Güney Ay düğümü ile kavuşumu ve Neptün’e tam dik açısı sizi yakından ilgilendiriyor. Yaklaşık Mart ayına kadar maddi meseleler ve ilişkiler konusunda belirsizlikler, kafa karışıklıkları yaşamanıza neden olabilir.

Evle ilgili masraflarınız artabilir. Taşınmak isteyebilirsiniz fakat bu konuda kararsızlıklar ya da maddi zorluklar yaşayabilirsiniz. Ev, gayrimenkul almak ya da taşınmak gibi bir düşünceniz varsa eğer Nisan ayını bekleyin.

Eşinizin, partnerinizin ailesi ya da kendi aileniz ile ilgili bir takım olumsuz durumlar yaşanabilir. Sizin maddi desteğinize ihtiyaç duyabilirler.

Bu dolunay sizi biraz ruhsal anlamda zorlayabilir. Kendinizi derin düşüncelere dalmış vaziyette bulabilirsiniz. Sizler inançlı insanlarsınız. Dua, meditasyon size bu dönemde iyi gelecektir.

 Oğlak ve yükselen oğlaklar

Evlilik, ikili ilişkiler ve ortaklıklarla ilgili yaşadığınız kararsızlıklar, sorunlar bu dolunay ile artık neticeye ulaşıyor. 2020 yılı hepimizi ama sizi özellikle çok yordu. Hem Güneş hem de Merkür sizin burcunuzda olduğu için daha kendinize güvenli ve sağlam adımlarla 2021’e merhaba diyeceksiniz.

Bir süredir Mars ve Chiron Koç sizin 4. evinizde olduğundan tamda bu dolunayın konusu olan aidiyet, güvenlik, aile konuları tekrar yoğun bir şekilde gündeminize gelecek. Belki bir süredir yaşadığın ev ile ilgili bir hoşnutsuzluğunuz var, taşınmak istiyorsunuz ama taşınamıyorsunuz. Mars’ın Boğa burcuna geçişi ile 7 Ocak sonrası bu konuda harekete geçebilirsiniz.

Size pek de dost olmayan bir kadının bazı eylemleri ya da arkanızdan konuşmaları canınızı sıkabilir.

Yakın çevrenizden birinin sağlık sorunları için maddi manevi destek olmaya çalışabilirsiniz. Yakın çevrenizle ilgili bazı hayal kırıklıklarınız varsa tüm bu konular bu dolunay ile netleşecektir.

Ticaret ile uğraşanlarınız maddi manevi hayal kırıklığına uğrayabilirler.

Evliliklerini bitirme kararı alan ya da zaten bekar olan Oğlak’ların kapılarını sürpriz bir aşk çalabilir.

Çocukları olanların çocuklarıyla ilgili alacakları güzel haberler yüzlerini güldürebilir.

Borsa, spekülatif yatırımlar ve dövizden sürpriz paralar geçebilir elinize.

Dolunay etkisi ile silkinip ayağa kalkacak ve kendinize gereken özeni göstererek tüm hayatınızı yeniden düzenleyeceksiniz.

Kova ve yükselen kovalar 

Kendi sağlığınıza çok dikkat etmeniz gerekebilir.

Çalışma şekliniz, çalışma koşullarınız, günlük rutinleriniz ile ilgili belirsizlikler varsa eğer bu dolunay etkisi ile netlik kazanacak.

Aileden birileri bir süredir sağlık sorunu, hastane süreçleri yaşıyorlarsa eğer onlarla ilgili olumlu haberler yüzünüzü güldürebilir.

Uzun süredir üzerinde çalıştığınız bir plan, proje maddi anlamda umduğunuz kadar olumlu sonuçlar vermeyebilir. Dijital platformlar ve/ya sosyal medyada yaratıcı fikirler ile ilgili bir üzerinde çalıştığınız projeniz de şu aşamada maddi anlamda hayal kırıklığı ile sonuçlanabilir. Bu konuları tekrar ele alıp üzerinde çalıştığınızda Ocak ortasından sonra daha güzel sonuçlar alabilirsiniz. Sahipkıran etkileri sizi destekliyor umutsuzluğa kapılmayın.

Yakın çevre, kardeşler, kuzenler, komşularla oluşabilecek fikir ayrılıklarına ve iletişim kazalarına dikkat edin.

Balık ve yükselen balıklar 

Neptün’ün 1. Evinizi ziyaret edişi ile kendinize olan güveninizin biraz azaldığı, egonun yok olduğu; fakat maneviyatınızın çok güçleneceği günlerden geçiyorsunuz.

Uzun zamandır aşk konusunda bazı belirsizlikler, gelgitler yaşıyorsanız eğer bu dolunay ile birlikte netlik kazanacak. İş yerinde aşk yaşayan Balık’lar, o kişinin gerçek yüzünü görüp hayal kırıklığına uğrayabilirler.

Çocuğu olanlar çocukları ile ilgili bazı konuları netleştirirken, onlarla daha kaliteli zaman geçirmek için adımlar atarken, çocuk sahibi olmak isteyenler müjdeli haberi alarak hamile kalabilirler.

Dolunay sizi daha duygusal, romantik ve hassas bir insan yapabilir. Kendi gerçekliğinizi unutmamaya çalışın sevgili Balık’lar. Sanatla ilgilenmek, bir hobi edinmek size çok iyi gelip sizi yukarıya taşıyabilir.

İş hayatınızla ilgili bir takım olumsuz gelişmeler sizi üzebilir fakat bazılarınız sürpriz bir iş teklifi alabilir. Sosyal medya ve arkadaş çevrenizden gelen destek ve şansları iyi değerlendirin.

Bazılarınız için eğitim fırsatları doğacak.

Yengeç Dolunayı duygusal durumları ortaya çıkarırken kendimizi her zamankinden daha hassas hissedebiliriz. Aslında dolunayın yoğun ışıkları şimdiye kadar görmezden geldiğimiz konuları açığa çıkarıyor ve artık o konuları realistik bir bakış açısıyla görmemizi istiyor. Mesajları doğru aldığımızda endişelerimizin de ortadan kalktığını görürüz.

Her gökyüzü olayı kendi içinde eşsiz ve öğretici olması nedeniyle çok da değerlidir.

Yengeç Dolunayı bizler için özellikle duyguda öğretici olacaktır. Maneviyatın maddiyattan daha önemli olduğunu hatırlatarak adeta 2020’nin özetini gözler önüne seriyor.

2021 global anlamda, COVID-19 dışında başka sağlık sorunlarının, bazı belirsiz hastalıkların da yaşanacağı, toprak hareketlilikleri ve doğal afetlerin yanı sıra ekonomik açıdan zorlayıcı etkilere sahip, kapsayıcı ve kucaklayıcı toplum merkezli protesto ve siyasi eylemleri de içeren bir yıl olabilir.

Kendini zihinsel, bedensel ve ruhsal yönden yenilemeye gönüllü olup sağlığına dikkat edenler uzun vadede başarılar elde edebilirler…

Öznur Örgev

Aklımızı, bilincimizi, duygularımızı güncelleyeceğimiz yepyeni bir yıl bizi bekliyor. Vizyonumuzun değiştiği, güçlendiğimiz, sağlıklı, huzurlu bir yıl olsun 2021 yılı hepimiz için.