Yapılan bir çalışma açık fikirli insanların diğerlerine göre daha mutlu olduğunu söylüyor. Ayrıca bu insanlar hayata karşı daha esnek, meraklı, yaratıcı ve keşif odaklı bir bakış açısına sahipler. İyi haber ise, açık fikirliliğin içgüdüsel bir davranış değil öğrenilmiş bir özellik olması. Dolayısıyla eğer isterseniz çeşitli önyargılardan arınarak, yetişkinliğin gerektirdiği ölçüde temkinli öte yandan çocuksu bir açıklıkla hayatta özgürce akmayı öğrenebilirsiniz.

İşte bunun için size bazı ipuçları;

1- Çeşitliliği hayatınıza katın

Büyük değişimler, küçük adımlarla başlar. Örneğin işe giderken sürekli aynı yolu tercih ediyorsanız, yolunuzu değiştirin. Sürekli aynı yemekler tercih ediyorsanız değişik tatları denemeye açık olun. Benzer konseptlerde tatil yapma alışkanlığınız varsa farklı maceralara yelken açın. Yeni insanlar tanımaya, tanımadığınız insanlarla etkileşim kurabileceğiniz ortamlara girmeye yürekli olun. Kısacası ruhsal ve zihinsel olarak kendinize meydan okuyun. Bu davranışlar asıl hedeflediğiniz değişimlerden ilgisiz dahi olsa, beyninizin yeni deneyimlere yönelik bağlantı kurma ve bilgi işleme mekanizmasını olumlu etkiler.

engelleri aşmanın yolları

İlginizi Çekebilir: Stres nedir, nasıl önlenir? Psk. Didem Sercan yazdı…

2- Zihninizi düzenli olarak susturun

Meditasyon fikri birçoğunuz için başlı başına açık fikirli olmayı gerektiren bir eylem olabilir. Eğer daha önce hiç denemediyseniz, ilk seferinde muhtemelen kendinizi konforsuz hissedebilir hatta içinde bulunduğunuz durum size çok aptalca gelebilir. Fakat yapılan araştırmalar nefese dikkat verilerek yapılan meditasyonun beyin aktivitesini olumlu yönde değiştirdiğini söylüyor. Yapılan nefes çalışması bedeninizi ve zihninizi sakinleştirerek yargı ve korku dolu katı bakış açılarını geride bırakmanıza yardımcı oluyor.

3- Karşıt düşüncelere açık olun

Sizinle aynı fikirde olmayan kişilerin söylediklerini daha fazla dinlemeye, hatta fikir ayrılıklarınıza dair konuları teşvik ederek onları anlamaya çalışın. Evet kolay görünen ama göründüğünden zor bir pratik…

engelleri aşmak

İlginizi Çekebilir: Duygusal hissettiğiniz anlarda yapmanız gereken 6 şey

4- At gözlüklerinizi çıkarın

Rutinler ve odaklı olma hali bir hedef doğrultusunda ilerlemek ve verimli olmak için iyidir. Ama bunu bir yaşam biçimi haline getirmek bize kendimizi  oto-pilota almış gibi hissettirecektir. Dolayısıyla zaman akıp giderken, fark etmeden hayatta birçok ayrıntıyı kaçırıyor olabiliriz. Evden çalışıyorsanız, haftada bir gün kendinize farklı bir çalışma alanı seçebilirsiniz. Eğer bu mümkün değilse evin içinde kendinize farklı çalışma alanları yaratabilirsiniz. İş hayatınıza farklı bakış açısı kazandırmak ve basma kalıp düşünme biçimlerinden uzaklaşmak amacıyla beyin fırtınası için zamanlar ayırabilir;  işinizi geliştirmek, farklı yöntemler ve geribildirimler almak için, sektörden kişiler, meslektaşlarınız veya mentörlerinizle kafa açıcı sohbetler ve düzenli görüşmeler planlayabilirisiniz.

Kişisel gelişim ve iyi yaşam odaklı diğer içerikler için buraya tıklayınız.

5- Hayal kurun

Hayal kurmak, şu an bu yazıyı okuyan başarı ve sonuç odaklı birçok kişi için muhtemelen  tembellikten başka bir şey değildir. Yalnız düşünülenin aksine, hayal kurma üzerine eğitimler veren bazı uzmanlar, çalışmalarına katılanların  yaratıcılık, merhamet, öz-farkındalı gibi liderlik özelliklerinde artış gözlemlediklerini bildiriyor. Yani odaklı anlar dışında zihninize zaman zaman başı boş bir gezintiye çıkması için izin verin. Bu pratiğe önemli bir toplantı veya müşteri sunumuymuş gibi özenle yaklaşın. O anlarda ortaya çıkan düşünceleri not alın ve bilinçsiz zihninizin sorunlar üzerine çalışmasına ve çözümle üretmesine izin verin.

İlginizi Çekebilir: Kendimizi inandırdığımız yer neresi?

Kaynak: Success

Yazar Esra Demir’in diğer makaleleri için buraya tıklayabilirsiniz.