Uygulamaların hırsızlıkla suçlandığı (Facebook gibi), sahte haberlerin kol gezdiği günümüzde teknoloji pek de iyi yaşlanmıyor. Ama iyi tasarım, tıpkı bir Bordeaux gibi yaşlanmaya devam ediyor; eskilerin, 90’ların Mac bilgisayarlarındaki siyah beyaz fare imleci ve grafik arabirimi gibi…

Akıllı Telefonda İki Renk Kullanımı

Hala bir klasik olan bu harikulade tasarım anlayışında bir şey dikkatinizi çekmiş olmalı; siyah ve beyaz renkler. Bu donanım sınırlamalarıyla bağlantılı zorunlu bir durumda, renk demek daha iyi bir ekran ve daha fazla işlem gücü demekti. Neyse ki iki renkli arayüz bile el işi tasarımlar sayesinde kendini hissettirmiyordu.

Clash of Clans’taki savaş alanında koşturan küçük karakterlerin yarattığı hengameden daha iyi hissettirdiğine de şüphe yok sanıyoruz ki…

Ve günümüzde henüz sayıları milyonlarla ifade edilmese de küçük bir akıllı telefon kullanıcısının ekranlarını siyah ve beyaz renklere dönüştürdüğü görülüyor.

Kırmızı bildirim kabarcıkları ya da resimlerdeki hiperreal tonları dışarıya itip fırlatan bu küçük kesim siyah ve beyaz renklerin minimalistliğiyle mutluluklarına mutluluk katıyor. Android ve iOS’te görülen bu yeni trend, çoğu kimse için fazlasıyla modası geçmiş olsa da bir kesim için saf zen etkisi anlamı taşıyor. Teknolojiyle iç içe ama retro olmak bu olsa gerek.