Aralıklı oruç ne yediğinizle değil, ne zaman yediğiniz ile ilgili bir diyet… Bununla birlikte tartışmalı bir konu olduğunu da en başından bilmek gerekiyor; bu nedenle burada yazılanlar birer tavsiye değil, lütfen aralıklı oruç kararı almadan önce doktorunuza danışın.

Son zamanlarda oldukça popüler olan intermittent fasting‘in Türkçe karşılığı olan aralıklı oruç, en temel tanım olarak oruç tutuyormuş gibi belirli zaman aralıklarında yemek yenilip bir şeylerin içildiği diyet türü. Kendi içerisinde birçok türü bulunan aralıklı oruç bazı kimseler için kilo verme ve vücut sağlığına yönelik faydaları ile bilinir.

Oruç tutmaktan tek bir farkı olan aralıklı Oruçta kişi, suyu veya kalorisi olmayan içecekleri sıklıkla tüketebilir. Fakat fasting yani oruç sırasında kalorili herhangi bir şey yenmez ve içilmez. Yapılan araştırmalara göre aralıklı oruç yapan kimi insanlarda kan şekeri dengelenir, kalp hastalıklarına ve kansere karşı vücut direnci artar.

Aralıklı orucun birçok çeşidi mevcut. Bunların en popüler olanları ise;

16/8 yöntemi

Aralıklı orucun en popüler yöntemi olan 16/8’de bir gün içerisinde sadece 2 öğün yemek yenir. Genellikle bu yöntemde insanlar, sabah saat 10’da kahvaltılarını yapıp akşam saat 8’de akşam yemeklerini yer ve ertesi gün sabah 10’a kadar hiçbir kalori almadan oruçlarına başlamış olurlar. Yani 8 saat boyunca kahvaltıdan itibaren akşam yemeğine kadar istediğiniz gibi yiyip, içebiliyorken akşam yemeğinden sonra yalnızca su ve şekersiz, kalorisiz içecekler tüketirsiniz. Şekersiz kahve ve bitki çayları önerimiz olabilir bu yöntemde.

Aralıklı oruç

İlginizi Çekebilir: Diyetle ilgili kimsenin emin olmadığı 6 efsane

Ye-dur-ye yöntemi

Aralıklı oruç diyeti açısından en zorlu yöntemlerden birisi olan ye-dur-ye yönteminde kişiler 1 gün boyunca istediklerini yiyip, içebiliyorken 1 gün boyunca da hiçbir şey yemezler. Ya da bu yöntemi bir farklı şekilde yapmak isterseniz eğer akşam yemeğinden, ertesi günün akşam yemeği yöntemini kullanabilirsiniz. Burada ise 24 saat boyunca aç kalıp yalnızca akşam yemeği sırasında istediğiniz gibi kalori alımı yapabilirsiniz.

Bu yöntemle ilgili son derece tartışmalı alt başlıklar da var. Örneğin Twitter’ın CEO’su Jack Dorsey, haftada 3 gün hiç yemek yemediğini söylemişti. Hatta bu yönelimini bir tür ‘tarif’ şeklinde milyonlarca takipçisiyle paylaştı. Uzmanlar bu tür diyetleri genel olarak önermiyor.

Ek olarak daha farklı aralıklı oruç merkezleri de var. ABD’de yaygın olan bu tip merkezlerde insanlar gözetim altında bir ayı bulan süreler boyunca sadece su içiyor… Tansiyon düşmesi gibi sık görülen etkilere karşı su diyeti adı verilen bu tür metotlarda insanlara ‘tek başlarına duş bile almamaları’ tavsiyesinde bulunuluyor. En nihayetinde bu tür ‘aşırı’ yöntemlerin son derece spekülatif ve genel itibarıyla sağlığa zararlı olabileceğini belirtmekte yarar görüyoruz.

5/2 yöntemi

En popüler aralıklı oruç yöntemlerinden birisi olan 5/2’de genellikle haftanın 2 günü 500 veya 600 kalori -sınırıyla- besin tüketilir. Diğer günler normal yeme alışkanlıklarına devam ederken, haftanın 2 veya 3 gününde 500-600 kalori sınırı geçilmez. 16/8 veya ye-dur-ye yöntemindeki gibi yalnızca kalorisi sıfır ve şekersiz gıdalara izin var.

Tüm bu Aralıklı Oruç yöntemlerindeki ortak nokta, kişilerin bir nevi oruç tutması. Yani kişiler oruç süreci boyunca sıfır kalori ile besleniyor. diyetisyenler ve doktorların Aralıklı Oruç yaparken vücudun bolca sıvıya ihtiyacı olacağınından harekete sık su tüketimini tavsiye ettiklerini belirtelim.

Aralıklı oruç çeşitleri
Aralıklı oruç, sizi hafifletmesine ek olarak fiziksel görünümdeki ayrıntılara dair katkıları ile dikkat çekiyor.

İlginizi Çekebilir: 3 günlük detoks hakkında her şey

Aralıklı oruç faydaları

Kilo vermeye yardımcı

Bildiğimiz üzere aralıklı oruç uygularken vücudumuza uzun süre kalori alımı yapmıyor ve vücudumuzu aç bırakıyoruz. Bu sayede kan şekeri dengeleniyor, yani açlık hissi zamanla azalıyor ve gereksiz atıştırmaları canımız çekmiyor, hem de uzun süre kalori alımı olmadığı için vücutta kilo kaybına yardımcı oluyor. Özellikle 16/8 yöntemi ile hem tatlı krizlerden hem de kolayca fazla kilo ve yağlarımızdan kurtuluyoruz…

Kalp sağlığını koruyor

Yapılan araştırmalar sonucunda Aralıklı Oruç diyetini uygulayan kişilerde kalp sağlığı açısından iyi gelişmeler görülmüş. Aralıklı Oruç esasıyla beslenmeyi düzenli olarak sürdüren insanlarda iyi kolesterol olan HDL artarken, vücutta bulunan kötü kolesterol LDL’de ise düşüş gözlemlenmiş. Bu da bizi kalp ve damar hastalıklarına karşı koruma demek.

Cilt ve saç sağlığına iyi geliyor

Aralıklı oruç sayesinde uzun süreli açlık ile vücuda detoks etkisi sağlanıyor. Bu da direkt olarak vücudumuzda bulunan toksik maddelerin atılımına sebep olarak hem cildimize iyi geliyor, hem de kötü maddeleri vücudumuzdan kovarak saç sağlığımızı koruyoruz. Aralıklı Oruç diyetini düzenli olarak yapan kişilerin daha yumuşak ve parlak saç ile cilde kavuştukları gözlemleniyor.

Söz konusu diyet türü ile ketojenik diyetin etkileri arasında da benzerlik olduğunu belirtmek isterim. Zira ketojenik diyetin de vücuda alınan bol sebze ve balık, vb. proteinlerin etkisi ile olumlu etkileri gözleniyor. Ek olarak ketojenik diyet, genel itibarıyla son derece dengeli ve pratik. Aralıklı oruç ise tüm bünyeler ve hayat şekillerine uyum sağlayamıyor.

Tekrar vurgulamak gerekirse bu içerikte yazılanlar bilgi amaçlıdır, tavsiye değildir.

İlgili Konu: Daha fit görünüm için kilo vermeye yüzde 100 etki eden 10 gıda