İtalya’nın Napoli şehrinin 23 km güneydoğusundaki tarihi şehir Pompeii, M.S. 79’da bir yanardağ patlaması ile yok olmuştu. Tüm şehri küle dönüştüren volkanik patlamanın yaşandığı bölge günümüzde UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan bir arkeoloji parkı durumunda ve sürekli olarak çarpıcı kalıntıların arkeologlar tarafından keşfine sahne oluyor…

Bu noktada son döneme dair en ilginç keşiflerden biri de fresklerle süslü bir sokak yemeği dükkanı (bir nevi büfe) oldu. 26 Aralık 2020 tarihli Pompeii Arkeoloji Parkı broşüründe yer alan tarihi büfe, Latince sıcak içecek tezgahı anlamına gelen termopolium olarak biliniyor.

pompeii

Kazılar sırasında keşfedilen büfede sıcak yiyecek ve şarap satılıyordu.

Termopolium, arkeoloji parkının Regio V alanında konumlanıyor.

2000-yillik-bufe

Ayak-üstü yemek

Halkın ziyaretine kısa süre önce açıldığı kaydedilen 2000 yıllık mekânda yiyecek ve içecekler, dükkan sahibi tarafından, pişmiş topraktan yapılmış dairesel tezgahlara bırakılır ve burada ayak-üst yenirdi.

Yemekler genellikle tavuk ve ördek etinden yapılırdı. Çorbalar ve yahniler pişerdi. Şarap en çok içilen içecekti…

Bu arada 2000 yıllık yiyecek kalıntılarının da bulunduğu belirtiliyor. Kalıntılar hakkında bilgi veren bir arkeolog, kaplarda domuz eti, balık, salyangoz ve sığır eti izlerine rastlandığını ifade etti.

Bu olağanüstü keşif, baş aşağı asılı tavuk ve ördek freskleri, şarap şişeleri, kavonozlar, kaseler, yahni ve çorba pişirmek için kullanılan az sayıda seramiği de günyüzüne çıkardı.

pompeii-turizm

Pompeii’de meydana gelen volkanik patlamada 13 bin kişi hayatını kaybetti. Yaklaşık 165 dönümlük alana yayılan antik kalıntıların üçte ikisi ortaya çıkarıldı. İlk kazı çalışmalarının başladığı tarih ise 1750. Greko-Romen yaşamının nadir bir dokümantasyonu temsil eden Pompeii, İtalya’nın en popüler turistik destinasyonları arasında.

napoli-pompeii

Kaynak: Reuters