Cilt güzelliği şüphesiz hepimizin fazlaca özen gösterdiği bir konu… Üstelik son zamanlarda iyi görünmek adına makyajın yıllardır süren hakimiyetine gölge düşürecek ve hatta tahtını epeyce bir sallayacak kadar önceliğimiz haline geldi bile diyebiliriz. Makyajsız da ışıl ışıl görünmek istiyorum diyenlerin sayısı her geçen gün daha da artıyor. Neden mi? Pandemi ile sosyal yaşama gelen kısıtlamalar, daha az sosyal etkinlik ve ev-iş hattında geçen yaşam, hatta iş hayatını eve taşıyan koşullar süreci buna evirirken buna biraz da doğal görünüme olan eğilim eklenince ‘doğal olarak güzel’ görünmek önceliğimiz haline geliyor. Cildimizi herhangi bir kapatıcı ile kapatmaya gerek duymadan, kendi doğal ışıltısına ek olarak, doğal tonlarla ve az ürünle yapılan ‘varla yok arası’ makyaj bir çoğumuzun güzellik rutinini oluşturuyor artık.

Peki makyajımızla değil de cildimizle göz kamaştırmanın yolları neler? Öncelikle belirtmeliyiz ki sağlıklı cildin en önemli göstergesi cildin doğal ışıltısı. Ancak yaş faktörü, yediklerimiz, yaşam tarzımız, hormonel ve çevresel etkenler buna gölge düşürebiliyor. İyi haber şu ki; evde kendi kendimize yapacağımız bazı rutin uygulamalarla donuk ve yorgun görünen cildimizde anında doğal bir ışıltı katabilmek mümkün.
İşte bunlardan birkaçı;

1- Cildinizi düzenli olarak derinlemesine temizleyin

Işıltılı bir görünüme giden yol, gözeneklere dolmuş olan kir ve yağ gibi kalıntıları cildinizden arındırmaktan geçiyor. Bunun için, sabah-akşam bir miktar temizleyici ürünü cildinize sürün, içten dışa doğru dairesel hareketlerle masaj yaparak cildinize yedirin ve sonra iyice yıkayın. Daha detaylı bir temizlik için haftanın 1-2 günü cilt fırçalarından faydalanabilir veya ayrıca porları derinlemesine temizlemek için özel olarak  geliştirilmiş formülasyona sahip farklı ürünlerle cilt temizleme rutininizi destekleyebilirsiniz.

canlı bir cilt için yapılması gerekenler

İlgili Okuma: Estetisyen gözüyle “güzellik” nedir?

2- Cildinizi nazikçe pul pul dökün

Cildi aydınlatmanın ve gerek anlık gerekse uzun vadede ışıldatmanın en iyi yollarından biri de peeling yapmak. Cilt yüzeyindeki ölü tabakayı atmak yüzeyin daha pürüzsüz ve net olmasını sağlar ve ışığı daha iyi yansıtır. Ürün özelliğine göre haftada 1 veya 2 kez yapacağınız ev kullanımına uygun peelinglerle cildinizi harika hissedeceksiniz.

3- Cildinizi bolca nemlendirin

Biliyorsunuz ki su hem genel sağlığın hem de cilt sağlığının en önemli anahtarı. Kuru bir cildin parlamasını bekleyemeyiz değil mi? Üstelik kuru cilt kırışıklıkları daha da vurgular. Bu sebeple kendinizi asla susuz bırakmayın. Cildinizi sadece kuru hissettiğinizde değil, sık sık düzenli olarak nemlendirin. Özellikle hyaluronik asit içeren nemlendiriciler yaşlanama belirtilerini de azaltırken cildin daha canlı ve taze görünmesini sağlar.

4- Hızlı bir çözüm için nem maskelerinden faydalanın

Özellikle özel bir günden önce veya cilt cansızlaştığında acil durum çantanızdan çıkaracağınız nemlendirici bir cilt maskesi tüm derdinize deva olacak.  Cildi pürüzsüzleştirerek daha nemli ve dolgun gösteren bu maskeler, anlık etki yaratması açısından paha biçilemez. Periyodik olarak yapıldığında ise nemsizliğe ve dolayısıyla matlığa büyük oranda çözüm sağlıyor.

güzel cilt yapılması gerekenler ipuçları

İlginizi Çekebilir: Doğal kozmetik kullanmak için 5 iyi neden

5- Yüzünüze masaj yapın

Düzenli olarak cilde masaj yapmak kan dolaşımını arttırarak cilde doğal bir canlılık kazandırır. Cilde oksijen taşıyan bu işlemi daha etkili hale getirmek isterseniz Gua Sha kullanabilirsiniz. Antik Çin’de kadınların güzellik rutinlerinden eksik etmediği masaj taşı Gua Sha ile hücreler daha fazla aktif olur. Kuvarts, yeşim taşı gibi değerli kristallerden elde edilen bu masaj taşını, dilerseniz sürdüğünüz serum veya nemlendirici ürünün üzerine uygulayabilirsiniz. Bu alternatif kullanım önerisiyle, cildiniz daha taze ve parlak görünecektir.

İlginizi Çekebilir: Doğal taş nedir? Hangileri doğal taş kategorisine girer?

6- Antioksidan açıdan zengin besinler tüketin

Işıl ışıl bir görünüm için cildi dışarıdan olduğu gibi içeriden de beslemek gerekir. Yediklerimizin cildimizin kalitesi üzerinde etkisi oldukça büyüktür. Örmeğin ellagik asit ve resveratrol gibi polifenoller açısından zengin olan üzüm, çilek gibi besinler hiperpigmentasyon gibi cilt hasarlarından sizi korur ve cildinize aydınlık bir görünüm katar.

Okuma Önerisi: Hassas dişlerle mücadelenizde birbirinden sağlıklı 6 öneri