Kadın sağlığı uygulaması Caria’nın CEO’su ve kurucu ortağı Arfa Rehman, insanları toplumun göz ardı edilen bir bölümü hakkında bilgilendiriyor.  Uygulama sayesinde kadınların menopoz dönemini yaşamlarında ve kariyerlerinde büyük bir güç ve üretkenlik aşaması olarak benimseyeceklerini umuyor…

ABD’de kadınlar doğru menopoz teşhisi ve tedavisi uğruna yıllar boyunca doktor ziyaretleri, çeşitli ürünler ve deneme-yanılma şeklinde ilerleyen tedaviler için ortalama 20.000 ABD doları harcama yapıyor. Buna rağmen kadın sağlığı alanındaki tıbbi gelişmeler doğum kontrolü ve doğurganlık tedavileri üzerine odaklanıyor.

Caria’nın kurucu ortakları Arfa Rehman ve Scott Gorman, menopoz döneminde kadınların rehberlik ve desteğe ihtiyaç duyduklarını fark ederek Caria uygulamasını (eski adı Clio) kullanıma sundu. Caria, kullanıcıların menopozun getirdiği değişimleri anlamalarına ve semptomlarla başa çıkmalarına yardımcı olan kişiye özel bir kılavuz niteliği taşıyor.

“Tıp dünyasında menopozla ve menopoz tedavileriyle ilgili eğitim eksikliği var. ABD’deki kadın hastalıkları ve doğum uzmanlığı programlarının sadece yüzde 20’si ders programlarında menopoza yer veriyor.” diyen Caria CEO’su Rehman sözlerini şöyle sürdürüyor: “Doktorların çoğu menopoz semptomlarını teşhis ve tedavi edecek eğitime sahip olmadığından kadınları genellikle yetersiz seçeneklere ve desteğe mahkum ediyorlar.”

Female Founders Fund tarafından düzenlenen bir ankete katılanların yüzde 78’i menopozun yaşamlarını sekteye uğrattığını, yüzde 23’ü ise menopozun yaşamlarında ya “çok büyük” ya da “tamamen güçten düşüren” bir etkiye sahip olduğunu belirtiyor.

Caria uygulaması, kadınların semptomlarını ve menopoz yolculuğunun hangi aşamasında olduklarını anlamaları için yapay zekadan güç alan bir asistanla sohbet edebilmelerini sağlıyor. Bu özellik, Caria’nın daha akıllı bir biçimde kişiselleştirilmiş sağlık analizleri ve beslenme, zindelik ve fitness önerileri sunabilmesini sağlıyor. Bu sayede kadınlar menopoz dönemini kendi profillerine ve tercihlerine göre özelleştirilmiş çözümlerle geçirebiliyorlar.

Kadın sağlığı uzmanlarıyla birlikte geliştirilen Caria, menopozla başa çıkmak için bilişsel davranışçı terapi, hipnoterapi, beslenme terapisi, farkındalık ve fitness gibi kanıta dayalı yaklaşımlar sunuyor. Ayrıca menopoz öncesi, perimenopoz, doğal menopoz veya menopoz sonrası gibi menopozun her bir aşamasına göre özelleştirilmiş programlar ve özel derlenmiş hedefler de sunuyor. Caria, kısa süre önce uzmanlar tarafından semptom yönetimi için oluşturulan programlara sınırsız erişim sağlayan premium abonelik seçeneğini kullanıma sundu.

“Menopozla başa çıkmaya yönelik seçeneklerin ve X kuşağı kadınlarına yönelik iyi tasarlanmış ürünlerin eksikliğini Caria’nın gidereceğini umuyoruz.” diyor Rehman.

Rehman ve Gorman, 2019 yılında Apple Girişimcilik Kampı’na katılarak önde gelen mühendislerinden biriyle ilk kez şahsen iş birliği yapma fırsatı yakaladı. İkili, yeni teknolojileri uygulamaya dahil etmelerine yardımcı olan ve Apple’ın tasarım ekibinden edindikleri uzman görüşleriyle uygulamanın kullanıcı deneyimini nasıl geliştirebileceklerine dair fikir sağlayan bu programın Caria’nın geliştirilmesine aracılık ettiğine inanıyor.

Rehman, “Tasarım odaklı bir sağlık şirketi olarak uygulamamızı Apple platformunda geliştirmek ve iOS’in becerilerinden yararlanmak, hem kullanıcı gizliliği ve güvenliğine öncelik vermemizi hem de çok iyi bir kullanıcı deneyimi sunmamızı kolaylaştırdı.” diyor. Ekip, kampta uygulamanın ilk versiyonunu Apple Watch için geliştirdi ve Siri Kestirmeleri’ne uygulamada yer vermek için çalışmaya başladı. Bu sayede kullanıcılar mevcut ve yeni semptomlarını, tetikleyicileri ve günlük aktivitelerini sadece seslerini kullanarak diledikleri yerden uygulamaya kaydedebiliyorlar.

“Menopoz semptomları kadınların yaşamlarını kariyerlerinin ve güç kazanmanın zirvesinde oldukları bir dönemde sekteye uğratabiliyor.” diyen Rehman sözlerini şöyle sürdürüyor: “Şu anda perimenopoz ve menopoz döneminde olan 50 milyon kadın var. Bu, genellikle göz ardı edilen yüksek değere sahip bir segment. Dolayısıyla menopoza girmiş kadınlara ihtiyaçlarını karşılayan yenilikçi çözümlerle hizmet sunmak büyük değer içeriyor.”

Menopozda Cinsellik Hakkında Her Şey

İlginizi Çekebilir: Hoş geldin ‘altın çağım’ menopoz

Tabu ve ayıp, menopozla yakından ilişkili. Aşağıda, Rehman kendi anlatımıyla menopozla ilgili en yaygın olarak doğru bilinen yanlışları açığa çıkarıp çürütüyor.

Menopoz dört aşamadan oluşur: Menopoz öncesi, perimenopoz (semptomların başladığı ve döngülerin düzensizleşmeye başladığı dönem), menopoz (regl olmadan geçirilen 12 ay) ve menopoz sonrası. Semptomlar, zamanlama ve süreye ilişkin evrensel bir şablon yoktur; her kadının deneyimi tamamen farklıdır. Ayrıca, aşamalar arasındaki sınırlar bulanıktır ve genellikle kadınlar semptomlarının menopozla mı yoksa tamamen farklı bir şeyle mi ilgili olduğunu bilemez. “Menopoz” dendiğinde akla genellikle sıcak basması gelir. Ancak menopoz 40’tan fazla semptoma neden olabilen karmaşık bir süreçtir. Anksiyete/depresyon, halsizlik, eklem ağrıları, bilişsel değişiklikler ve sindirim değişiklikleri bu semptomlardan bazılarıdır. Ek olarak, menopoz ve yol açtığı değişimler kadınların vücudunda büyük etkilere sahiptir ve yaşamlarının ikinci yarısında belirleyici olabilir.

Yanlış: Sadece emeklilik yaşına gelmiş kadınlar menopoza girer.

Kadınların çoğu 40’lı hatta 30’lu yaşlarında perimenopoz dönemine girer. Bu dönem, günümüzde kariyerlerinin ve güç kazanmanın zirvesini yaşayan X kuşağı ve Y kuşağının sonundaki yaş gruplarına denk geliyor. Menopoz, kadınların yaşamlarında ve kariyerlerinde büyük bir güce ve üretkenliğe sahip oldukları bir aşama olabilir. Ancak çoğu kişi menopozu bu şekilde görmüyor. Bu nedenle, kadınlar ayıplanmaktan kaçınmak için genellikle sessizliğini koruyor. Kadınlar menopozla ilgili destek almadıkları ve semptomlarıyla başa çıkamadıkları zaman, bu durum fiziksel ve zihinsel sağlıklarının yanı sıra kariyerlerini de olumsuz etkiliyor ve dolayısıyla iş gücünde eşitsizliğe yol açıyor. Caria topluluğundaki kadınların yüzde seksen sekizi, idare edilmeyen semptomların işlerini ve kariyerlerini etkilediğini belirtiyor.

Yanlış: Menopozun tedavisi yoktur.

Kadınların tıbbi araştırmalarda yeterince temsil edilmemesinin her yaştan kadını etkilediği bir gerçek. Kadınlar klinik deneylerden sistematik bir biçimde hariç tutuluyor ve bu da insan sağlığına ilişkin modern bilgilerin erkek verilerine dayalı olduğu anlamına geliyor. Bu durum, kadınların son derece yetersiz hizmet almalarından doğan sorunlara yol açıyor. Menopozun geçerli bir tedavisi olmadığına ve kadınların bu duruma göğüs germeleri gerektiğine dair bu yanlış inançla savaşmamız büyük önem taşıyor. Yaptığımız araştırmaya göre, kadınların yüzde 70’i menopoza çare ararken doktorlarla olumsuz bir deneyim yaşadıklarını ve baştan savılmış hissettiklerini bildiriyor. Yaygın görülen menopoz semptomlarıyla başa çıkmaya yönelik, araştırmalarla kanıtlanmış birçok tıbbi ve bütünsel yaklaşım bulunuyor.

Caria, uygulamanın menopoz semptomlarını giderme konusundaki etkililiğini araştırmak için önümüzdeki aylarda Chicago’daki University of Illinois ile iş birliği yapacak. Mevcut kullanıcı anketlerine göre, kadınların yüzde 85’i Caria’yı kullanmaya başladıktan sonra semptomlarının daha iyi hale geldiğini söylüyor.

“Bu temel üzerinde çalışmalara devam ederek klinik olarak doğrulanmış daha fazla veri toplayacağımız için büyük heyecan duyuyoruz. Bu, dijital bir davranışsal sağlık uygulamasının menopoz açısından incelendiği ilk rastgele seçilmiş kontrollü araştırma olacak.” diyen Rehman sözlerini şöyle sürdürüyor:

“Her kadın menopoza girmesine rağmen bu konuda yeterince araştırma yok. Menopoza ilişkin bilimsel bilgilerimiz, verilerin yetersiz olması nedeniyle son derece kısıtlı. Kadınların orta yaş sağlığına ilişkin ilk büyük ölçekli veri kümesini geliştirmek büyük bir fırsat. Menopoz değişimlerinin kadınların ilerleyen yaşlarda kardiyovasküler, bilişsel ve genel sağlık durumlarıyla ilişkili olduğunu biliyoruz. Bu veriler, söz konusu ilişkileri daha iyi anlamamıza ve kadınların menopoz dönemindeki tedavilerini sağlıklarına uzun vadede anlamlı etkiler sağlayacak şekilde nasıl optimize edebileceğimizi belirlememize imkan tanıyacak.”

Kaynak: Apple