Adana kebabımız var şampiyon biziz diyen Adanalı’lar, aslında Adana’dan daha çok acı tüketip acısız kebapla anıldıkları için biraz kızgın Urfalı’lar, acısız çorba istemiştik dediğinizde ‘zaten acısız’ zaten diyen Doğu Anadolu, Nasıl yani dediğinizi duyar gibiyiz ama hiçbirimiz acı yemiyor muşuz, onlar acı değilmiş, başka bir şeymiş, mesela çerezmiş…

Çinliler’le haşır neşir olan bir turizmciden edindiğimiz bilgiler bizi şok etti, hatta chilli sosuyla her yerde hava atan Meksikalılar bile aslında fosmuş… Nasıl mı?

Özden Kökten, ülkemize ziyarete gelen Çinlileri tarihi ve turistik lokasyonları gezdiren deneyimli bir turist rehberi. Flamanca (Hollanda) ve İngilizce de biliyor. Aktardıklarına göre bir rota boyunca devam eden tur genellikle İstanbul-Çanakkale-İzmir-Pamukkale-Antalya-Konya şeklinde devam ediyor. Çinliler ülkemizi gezip güzellikleri yakından tanıma fırsatı bulurlarken birbirinden güzel yemeklerimizi de tadıyorlar. Ama ne tatma…

Çinlilerin Yemekleri

Acıyla ‘örtülü’ yemekler…

Bir şey dikkatleri çekiyor, örneğin pilav mı yeniyor; üzeri kırmızı pul biberle adeta örtülüyor. Kaşık kaşık dökülen acı biber adeta bir katman oluşturuyor. Kaşıklar etraftakilerin şaşkınlık dolu bakışları altında dolduruluyor, pilavlar yeniyor. Keza çorbalar, et yemekleri hepsinde durum böyle. Yetmiyor, bir yemek türüne geçilirken bekleniyorsa ‘atom’ olarak da bilinen yeşil renkli küçük biberler yenmeye, hatta yoğurt varsa ona da kırmızı biber eklenerek kaşıklanmaya devam ediliyor. Hemen her şeye aşırı derecede acı ekleyen Çin’liler sorulduğunda ‘bu acı değil ki’ gibi yanıtlar veriyorlar. Yediğinizde dilinizin uyuştuğu biberlere tek kelimeyle bağışıklık kazanmışlar, öyle bir yiyorlar ki. Neden diye sorulduğunda ise yanıtları ‘zinde tutuyor’ oluyor.

Zindeler!

Gerçekten de Çinliler çok zinde, sürekli iletişim kuruyor, eğleniyorlar. Ellerinden telefon asla düşmüyor ve sürekli çekim yapıyorlar. Daha çok kendilerini çekiyor, Snapchat gibi efekt odaklı uygulamalarla yüzlerini değiştirip paylaşmayı seviyorlar. Bu kadar aktif ve mutlu olmalarının bir nedenini de aşırı derecede tükettikleri acı bibere bağlamayı ihmal etmiyorlar.

Çinlilerin Zindelik Sırrı

Ne varsa Türk mutfağında var…

Bu arada Çinliler’in yemek kültürü bizimkiyle çok farklı. Mutfakları Türk mutfağından daha geniş, bunun nedeni tarihlerinde yaşadıkları büyük kıtlıkların etkisiyle hemen her şeyden yiyecek çıkarmaları. Yemedikleri şey yok, görür görmez kaçacağınız yiyecekleri öve öve bitiremiyorlar.

Örneğin tavukların ayaklarının bir poşete konulduğu, açılıp yenilebildiği; ördek boğazının yine sos içinde hazır yiyecek olarak tüketildiği ülkede özellikle sos kültürü muazzam. Büyük bir zevkle tavuk ayağı yiyorlar, neden tavukların ‘lezzetli o kadar yeri varken’ ayağını yiyorsunuz diye sorduğunuzda burası daha lezzetli diyorlar. Aşırı acılı yiyeceklerinden artık daha fazla bahsetmeyeceğiz bile.

Deniz ürünleri de zaten meşhur. Yengeç, ıstakoz, kılıçbalığı, köpek balığı yüzgeci… Fakat şu vurguyu bir kez daha yapmak yerinde olacak, damak tatları kesinlikle çok farklı ve kendi mutfaklarını öve öve bitiremiyorlar. Ne diyelim saygı duyuyoruz ama bizim Türk mutfağıyla hiçbir mutfak yarışamaz.