Erkekler için bilimle şekillenen kabul görmüş gerçeklerden söz edeceğiz…

Erkekler için cinsellik bambaşka bir konudur. Konu kesinlikle gizemlidir, vücudun ve psikolojinin halihazırdaki durumu (ya da yapısı, her ne denirse densin) karmaşık olabilir. Tamam söylüyoruz artık; işler kötüye gidiyor olabilir. İnsanlık hali ya da olabilir denemeyecek kadar ciddi bir ‘sorundur’ bu. İnsanın fizyolojisinin bazı noktalardaki sorunları ve aksaklıklarıyla doğrudan bağlantılı. Ruh hali ve psikolojiyle de yakinen ilişkilidir erkeklerde cinsel sorunlar. Neyse ki uygulanabilecek bir dizi strateji var.

Birazdan okuyacaklarınız kaynağı belirsiz öneriler değil; bilimle şekillenen kabul görmüş gerçeklerden söz edeceğiz… Başlıyoruz.

Cinsel yaşam ipuçları

1- D vitamini

Tıpta D vitaminin önemi birçok konuda vurgulanır. Araştırmalara göre D vitamini, eksik olduğu durumda sertleşme sorununa kaynaklık edebiliyor. Ayrıca yine eksikliği bir diğer öne çıkan problem prostatın da temel nedenleri arasında yer alıyor. Peki eksik olduğunu nereden anlayabilirsiniz, dönemsel olarak yaptıracağınız kan testi ile D vitamini seviyenizi kontrol ettirebilir, eksikliği halinde takviye edici adımlar izleyebilirsiniz. Yaz aylarında ve yılın kalan zamanlarında güneşe çıkmak, en az 20 dakika o ışığı solumak iyi bir D vitamini adımı. Ek olarak ilaçlarla da eksikliği ortadan kaldırmak mümkün. Kendinizi ihmal etmeyiniz.

2- Çinko

Çinkonun vücut için önemi yüksek. İlginçtir, birçok hastalıkta çinko takviyesi önerilir. Eksikliğinin cinsel sağlığa etkisi ise testosteron seviyesinde kendini hissettiriyor. Cinsel isteksizlik yapabilen bu durumun önlemi çinko seviyesi takibi, yine D vitaminiyle birlikte çinko durumunuzun da incelenmesini isteyin. Gerektiğinde tedavi (çinko alınımı) uygulanması gereken bir konu olduğunu unutmayınız. Ispanak, karaciğer, kabak çekirdeği, kuzu eti, sarımsak, hindi eti gibi besinlerde bolca bulunduğunu unutmayın.

cinsel yaşam iyi gelen yiyecekler 

İlginizi Çekebilir: Esenlik ve mutluluğu esas alan cinsel detoks hakkında bilinmesi gerekenler

3- Omega-3

Çok tanıdık geliyor, herkes temel bir yağ asidi olan Omega-3’ü konuşuyor. Ancak ben balık sevmiyorum ne yapabilirim şeklinde toplumsal bir yakarıştan da haberdarız elbette. Yeseniz iyi olur. Çünkü damarların daha iyi şekilde işlev sağlaması için sağlığının iyi olması gerek, Omega-3 bu konuda tam bir uzman. Balık haricinde ıspanak, semizotu, ceviz gibi gıdaları da sıklıkla tüketmenizi öneririz.

Bu arada balık demişken Aras Matias Balcıoğlu’nun online girişimi Aleta’ya göz atabilirsiniz.

4- Folik asit

Sertleşme kalitesine etki eden folik asit, bu bağlamda kan akışına pozitif yansımalar sağlıyor. Tek başına bir mucize beklemek doğru değil tabii ki, ancak yeşil yapraklı sebzeler ve avokadonun yanı sıra fındık, badem, ceviz gibi aslında çevrenizde (çalışma masanızın kolaylıkla bulunabilecek) bir dizi faydalı takviyeyi gerekli kılıyor. Tam da burada bir dipnot, sadece folik asit için değil genel sağlık için çalışan kesimin öğle yemeği tercihleri arasında ara sıra ıspanağa, semiz otuna yer vermesi tavsiye ediliyor.

5- L-arginin

Cinsel organ kan akışını artırmaya destek sağlayan L-arginin, oldukça önemli bir aminoasit. Doktor kontrolünde ilaç yoluyla alınması öneriliyor.

cinsel yaşam iyi gelen yiyecekler

İlginizi Çekebilir: Pandemi döneminde ilişkiler ve cinsellik

6- P-shot

Daha iyi bir cinsel yaşam istiyorum ama sebze yemekten hoşlanmıyorum, balıkla aram yok; spor yapamıyorum, genel itibarıyla de yoğun bir insanımdır zaten diyor olabilirsiniz. Modern çağ ve koşullar bazen sağlıksız zamanları, beslenme şekillerini hayatın tam da merkezinde konumlandırabilir. Bu noktada estetik biliminin harikulade çözümlerinden P-shot tedavisinden bahsetmemiz faydanıza olabilir.

Vücuttan alınan kanın laboratuvar ortamındaki bir dizi işlem sonrası mikrouçlu iğnelerle erkek cinsel organına enjekte edilmesini esas alan Pshot, adeta sihirli bir metot. Pshot işlemi, trombosit sayısını 4-5 kat artırabiliyor, damarların hasarlı kısımları onarılıyor, yeni damar yapıları oluşuyor, hasarlı dokular eski haline geri dönüyor. Bu sayede ereksiyon süresi artarken eğer varsa sertleşmeme gibi sorunlar ortadan kalkıyor.

Cerrahi bir işlem olmadığı müjdesiyle başlayalım. Herhangi bir kesi, ameliyat, hastanede yatış söz konusu bile değil. Geliyorsunuz, koldan alınan kanınız, yukarıda bahsedilen işlemin ardından enjekte ediliyor. Birkaç dakika süren uygulamanın ardından rutin yaşantınıza dönüyorsunuz. Herhangi bir cinsel perhiz ya da hayat kalitesine negatif yansıma yok. Genellikle ayda 1 uygulama şeklinde toplam 5 ay (5 seans) şeklinde tamamlanıyor.

Son bir nota geldi sıra…

Cinsel sağlık (!) ve ‘performans’ (!) hapları mı? Asla!

Ve son bölüm; piyasada bulunan, genellikle merdiven altı üretim şeklindeki cinsel sağlık ve performans iddiası sunan haplardan uzak durun. Doktor kontrolü olmaksızın herhangi bir ilaç kullanmayın.

İlginizi Çekebilir: Netflix’teki tantra ile ilgili belgeselin öğrettikleri