20 milyona yakın kayıtlı kullanıcısı bulunan Yemeksepeti’nin siber saldırıya uğradığı ve henüz sayısı açıklanmamakla birlikte sipariş veren kişilere ait ad, soy ad, adres bilgisi ve şifrelerin ele geçirildiği duyuruldu.

Tedirginliğe neden olan gelişme ile birlikte şirket tarafından kapsamlı bir kamuoyu bilgilendirilmesine gidildi. Bu kapsamda kayıtlı kullanıcıların hangi türde verilerinin çalındığı bilgileri ile birlikte ‘parola kombinasyonu zayıf olanlara’ şifrelerini değiştirmeleri tavsiyesinde bulunuldu. Bu noktada zayıf-güçlü parola ayrımı yapılmaksızın tüm kayıtlı kullanıcıların söz konusu sisteme giriş bilgisini yenisiyle değiştirmesi öneriliyor.

Bu noktada atılacak en güvenilir adım zorlu bir şifre belirlemek. Bunun için hatırlanması zor olmayan ama zor tespit edilebilir bir şifre belirlenmesi yoluna gidilmeli. Uzmanlara göre zor bir şifre belirlemek sanıldığı kadar karmaşık değil, siber güvenlik odaklı zengin içerikleri ile tanıdığımız Bilgi Güvende web sitesinde ilgili adımlar şöyle sıralanıyor;

“Hatırlaması kolay ve benzersiz, üstelik güçlü bir parola için;

İlk adım olarak sabit seri oluşturun. Yani şarkı sözleri, bir filmden konuşmalar, vb. ifade düşünün ve ilk 3-5 kelimesinin ilk harflerini alın. Her harfin arasına da özel karakter ekleyin. ‘%’, ‘#’ gibi. Şimdi de bağlantı kurun…

Şöyle ki alışveriş, internet bankacılığı, Facebook gibi platformlarda ayrı ayrı şifreler kullanmanız gerekiyor. Yukarıda bahsettiğimiz ve oluşturduğunuz ‘sabit serinin’ sonuna çağrışım yaptığı rengi ya da ikonu ekleyin. Facebook için ‘mavi’ gibi. Bunu sabit serinizin sonuna isterseniz büyük harflerle ekleyin.”