Hepimizin etrafında hayatı boyunca son derece talihsiz ve acı olaylar yaşamış ancak buna rağmen yaşamına güçlü bir şekilde devam edebilen insanlar vardır. Bu insanlara bakıp üzülür ama bir yandan da gösterdikleri mücadeleden ötürü gıpta eder bunu nasıl becerdiklerini anlamaya çalışırız.

Öte yandan çoğumuz olumsuz durumlar karşısında çabuk pes ederiz. Ölüm, hastalık, iflas gibi kötü olayların ardından toparlamamız çok uzun zaman alır. Bu kadar ciddi olaylara bile gerek yok aslında, daha basit üzüntüler bile dağılmamıza neden oluyor. Örneğin işten çıkartılan biri kolay kolay özgüvenini kazanamaz. Eşinden boşanan bir başkasının kendisini toparlaması en az birkaç yıl alır. Bu örnekler eminim size de tanıdık gelmiştir.

Peki bazı insanların yaşadıkları zorulukları atlatmasını sağlayan tam olarak hangi nitelikleridir? Neden bazı kişi ya da şirketler zorluklar karşısında darmadağın olurken diğerleri ayakta kalıp devam edebiliyorlar? Bu sorunun cevabı duygusal direnç ya da duygusal dayanıklılık ismini verdiğimiz bir becerimiz.

Duygusal dayanıklılık en basit ifade ile zihnin olumsuz bir durumla karşılaştığında kendini sahinleştirme becerisidir. Bir başka tanımı ise kişinin değişime ve karışıklığa ayak uydurabilme kapasitesidir. Bu içsel bir motivasyondur. Yaratıcılık gibi aslında insanın gizemli taraflarından biridir. Ve diğer karakter özelliklerimiz duygusal zeka, sosyal zeka gibi doğduğumuz andan ithafen var olan ve yaşam boyu gelişmeye devam eden bir özelliktir.

Duygusal dayanıklılığı yüksek kişilerin ortak özellikleri

Duygusal dayanıklılığı artıran unsurlara dair pek çok teori var. Boston Psikanalitk Derneği Enstitüsü’nün yaptığı bir çalışma Yahudi Soykırımında toplama kamplarından kurtulan kişilerin büyük bölümünün plastik kalkan adını verdiği bir özelliğe sahip olduğunu belirledi. Bu kalkan mizah duygusu gibi pek çok katmandan oluşuyor. Bu kişilerin başkalarıyla duygusal bağ kurma becerisinin son derece yüksek olduğu çalışmanın önemli tespitlerinden biri olarak dikkat çekiyor. Search Enstitü isimli bir başka kurumun araştırmasına göre duygusal dayanlıklılığı yüksek çocuklar yardım alabilecekleri yetişkenleri bulma konusunda sıradışı bir yeteneğe sahip olduklarını ortaya koyuyor. Diğer yandan aynı araştırma duygusal dayanıklılığı yüksek gençlerin atletik yeteneklerin de daha gelişmiş olduğunu söylüyor. Bu sayede diğer insanların ilgisini çekiyorlar. Duygusal dayanıklılığı yüksek kişilerin temelde 3 ortak karakter özelliği var. Bu kişiler gerçeği olduğu gibi kabul ediyorlar, hayatın anlamlı olduğuna dair sarıldıkları bazı temel değerleri var ve doğaçlama hareket etme konusunda çok becerikliler.

Duygusal dayanıklılık iş dünyasında da son yıllarda popüler bir kavram. Özellikle iş dünyasının yetenek yönetiminde iK tarafının çalışan adaylarında en çok aradığı özelliklerden biri olarak dikkat çekiyor. Çünkü duygusal dayanıklılığı yüksek olan çalışanlar, stres yaşadıkları durumlarda kendini kolaylıkla toparlayabilen çalışanlardır. Ancak bu özelliğe sahip olunup olunmadığı ancak yaşanılan ağır olayların, krizlerin ardından belli oluyor. Bunun da altını çizmem gerek.

Bazı araştırmacalara göre doğuştan gelen bir özellik olan duygusal dayanıklılığın yine bu alanda farklı çalışmalara göre öğretilebilen ve öğrenilebilen bir yetenek olduğunu da görüyoruz. Peki ama nasıl? Bu yazımda duygusal dayanıklılığımızı artırmanın 10 yolunu sıraladım.

Detoks Nedir Nasıl Yapılır

İlginizi Çekebilir: Dijital minimalizm ile hayatı sadeleştirmenin temel adımları

1-İyimser olun

Hayata iyi tarafından bakmak olumsuz zamanlarda devam etmemizi sağlayan önemli bir özelliktir. Burada Polyannacılık oynamaktan ziyade zorlu koşullar karşısında dirençli olup, gerçekçi bir dünya görüşü ile olumlu bir bakış açısını dengelemekten bahsediyorum.

2-Korkularınızla yüzleşin

Mutlu ve duygusal olarak güçlü bir insan olmanın yolu tüm duygularımıza eşit mesafede olmaktır. Korku da bu duygularımızdan biridir. Nörobilimciler korkularımızla başa çıkmanın tek yolunun onunla yüzleşmemiz olduğunu söylüyor. Korkularımızdan kaçmak, onların halı altına süpürmek onlarla sadece geçici olarak baş etmemizi sağlar. Onlarla yüzleşmediğimiz sürece korkularımız bizim için daha kalıcı ve daha korkutucu hale gelir.

3-Ahlaki bir pusulanız olsun

Duygusal olarak dirençli insanların ortak özelliklerinden biri hayatta başlarına ne gelirse gelsin sahip vazgeçemedikleri bazı temel değerlerinin olmasıdır. Bu insanlarda  güçlü bir doğru ve yanlış duygusu mevcuttur. Hayatlarını tehdit edebilecek durumlarda olmalarına rağmen, sadece kendilerini değil, başkalarını da düşünürler. Empati becerileri gelişmiştir.

İlginizi Çekebilir: Yükselişe geçecek 5 dijital sağlık ve esenlik trendi

4-Sosyalleşin

İnsanlar sosyal varlıklardır ve hayatta kalabilmek için başkalarıyla temas halinde olmalıdırlar. Beynimizin en iyi şekilde çalışması için de için sosyalleşmeye ihtiyacı var. Yapılan araştırmalar da beyin gelişimi için sosyalleşmenin önemini gösteriyor. Başkalarıyla bağlantı kurmak, zihninizi sakinleştirir ve stresi azaltan oksitosin salgılamamızı sağlar. Diğer yanda arkadaşlarınız ve diğer sevdikleriniz hayat zorlaştığında her şeyin yoluna girmesinde anahtar rol üstlenirler.

5- Rol modeli seçme konusunda esnek olun

Ekonomik olarak zorlu koşullarda büyüyen ama hayatta iyi yerlere gelmiş insanlar sizin etrafınızda da vardır. Bu insanların birçoğunun kendilerine örnek aldıkarı harika rol modelleri vardır. Hayranlık duydukları bu rol modellerini taklit ederler. Ama tam tersi durumlar da yok değildir. Bazı durumlarda çocuklar ya da genç bireyler etraflarındaki bazı yetişkinlerde asla sahip olmak istemedikleri kimi özellikleri somutlaştırırlar. Yani rol model her zaman taklit edilen değil bazen tersine sahip olmak istemediğimiz özelliklere sahip olan biri olabilir. Bu konuda esnek olmak duygusal açıdan dayanıklılığımız gelişmesine katkı sağlar.

6-Fiziksel olarak güçlü olun

Yapılan araştırmalar bedenlerini fit ve güçlü tutan kişilerin duygusal olarak daha güçlü olduklarını ortaya koyuyor. Bedensel olarak güçlü olmak, düzenli egzersiz yapmak ötesinde sporu alışkanlık haline getirmek zihnimizin güçlü kalması adına önemli. Çünkü spor gibi bazı alışkanlıklar kilit taşı dediğimiz bize fayda sağlayacak diğer alışkanlıklarımızın gelişmesinde irademizi güçlendirerek anahtar bir rol üstlenirler. Güçlü bir irade ve karar mekanizmasına sahip olan zihin duygusal açıdan da güçlenir. Gerçekleri görme ve ayırt etme becerisine sahip olur, duygularının peşinde sürüklenmez.

sosyal zeka nedir nasıl geliştirilir

İlginizi Çekebilir: Japon mimar Tadao Ando, Bvlgari için özel üretim Octo Finissimi saat tasarladı

7-Zihninizi güçlü tutun

Duygusal olarak dirençli insanlar çoğu zaman hayat boyu öğrenenlerdir. Zihinlerini güçlü tutmaya, öğrenmeyi öğrenmeye ve dünyadaki değişimlere uyum sağlamaya devam ederler. Dünyanın hızına ayak uydurmak, farklı koşullara uyum sağlamak ve duruma göre doğaçlama hareket edebilmek için fit bir zihin gerekir. Bunun için de zihninizi güçlendirecek meditasyon ve mindfulness egzersizlerini hayatınıza entegre etmeniz gerek.

8-Bilişsel olarak esnek olun

Hepimizin kendimize göre zorluklarla başa çıkma konusunda geliştirdiğimiz bazı reflekslerimiz vardır. Ama duygusal olarak dirençli insanları diğerlerinden ayıran stresli durumlarla baş etmek için çeşitli yollar kullanmalarıdır. Sorunlarla baş etmenin her zaman tek bir yolu yoktur.  Bu konuda da esnek olmak bana göre en iyi yöntem.

9-Yaptığınız işin anlamını bulun

Dirençli insanların hayatta yaptıkları şeylere anlam katan bir amaçları vardır. Bu yüzden zor zamanlarda, arkalarında daha büyük bir amaç olduğunu ve bunun onları ileriye doğru ittiğini hissederler. Ayakta kalmanın sırrı düştükleri zaman onları hayat yolculuklarına devam etme konusunda motive eden asıl niyetleridir

10-Şefkatli olun

Şefkat çoğunlukla acıma ya da merhametle karıştırılan bir kavram. Ama aralarında ciddi farklar var. Şefkat en basit ifade ile hem kendi acılarımızı hem de başkalarınınkini anlama becerisidir. Şefkatin müthiş bir iyileştirme gücü vardır. Çünkü şefkat bir duygunun ötesinde harekete geçme halini barındırır. Sadece kendimize değil etrafımıza duyduğumuz şefkat pozitif duyguları besler, işte ya da günlük hayatta daha mutlu ilişkileri beraberinde getirir. Oluşan pozitif havanın getirdiği duygusal dayanıklılık ise paha biçilmezdir.

İlginizi Çekebilir: Finansal farkındalık ve Bitcoin

Savaş Önemli’nin diğer makaleleri için buraya tıklayabilirsiniz.