Merhaba, bu yazıyı okuduğunuza göre artık fazlalılarınızdan kurtulmaya karar vermiş veya o kararı uyguluyor olmalısınız. Öncelikle bu kararınızın sizi fiziksel olmanın yanı sıra ruhen de hafifleteceğini söylemeliyim. Daha fit ve atletik bir görünüme kavuşmak üzere çıktığınız bu yolda bedeniniz için verdiğiniz bu uğraşlar, ruhen de  pozitif hissetmenize katkı sağlayacak.

Bu süreçte ideal olan yaklaşım yağlarınızdan kurtulurken kas kütlenizi artırmak veya en azından kaybetmemek yönünde olmalı. Bunun için doğru bir beslenme ve egzersiz planı kombinasyonu şart. Bu süreci kendiniz veya bir beslenme uzmanı kontrolünde planlayabilir ve sağlıklı bir şekilde fazla kilolarınızdan kurtulabilirsiniz. İşinizi biraz daha kolaylaştırmak için ben de birkaç tüyo vereceğim. Bu küçük ipuçlarını uyguladığınız takdirde spor salonlarında harcadığınız vaktin size ekstra yağ yakımı olarak geri dönmesini sağlayabilirsiniz.

Egzersiz öncesi  yeterli C vitamini alırsanız daha fazla yağ yakabilirsiniz!!

Evet, yapılan araştırmalar egzersiz öncesi yeteri kadar C vitamini alanların almayanlara göre daha fazla yağ yakabildiklerini gösteriyor. Çünkü C vitamini vücutta yağ yakımından sorumlu olan karnitin (Formül: C7H15NO3) sentezinde önemli rol oynuyor.

c vitamini faydaları

İlginizi Çekebilir: C vitamininden düzenli uykuya bağışıklık sistemini güçlendirme yolları

Karnitin yağ yakımına nasıl etki ediyor?

Karnitin, yağın yüksek oranda enerjiye dönüştürülmesini sağlayarak, spor yapan kişilerin, bu esnada performanslarının yükselmesine yardımcı oluyor. Böylece kişinin çalışma ve enerji kapasitesini artırma özelliği oluyor. Kazandığınız enerji sayesinde, daha ağır kilolar kaldırabilir ve daha uzun süre antrenman yapabilirsiniz. Üstelik, antrenmanlarınız sırasında kaslarınız enerji üretirken açığa çıkan hidrojen iyonu birikimini azaltma özelliği olduğundan, kaslardaki yoğunluk ve yanma hissi de azalıyor.

Yağ yakımını kolaylaştıran pratik bir tarife ne dersin?

Şimdi vereceğim C vitamininden zengin bu smoothie tarifi ile sporda yağ yakımına destek olabilir, spor esnasında oluşabilecek ödemden de rahatlıkla kurtulabilirsiniz.

fit smoothie tarif malzemeler

İlginizi Çekebilir: Sağlıklı yaşam için herkesin kolaylıkla yapabileceği 4 şey

—- FİT SMOOTHİE

  • ¼ demet maydanoz
  • yarım limon suyu
  • 1 dilim ananas
  • 4-5 yaprak nane
  • yarım çay bardağı su

Malzemeleri blenderdan geçiriniz, hazır.

Yüksek dozda C vitamini içeren maydanoz ve limonun yağ yakıcı özelliği ile ananasın içermiş olduğu bromelain sayesinde ekstra yağ yakımınızı güçlendirirken ödem atıcı özelliği sayesinde de kas içi ödeminizden rahatlıkla kurtulmuş olacaksınız.

Daha fazla sağlıklı smoothie tarifi için buraya tıklayabilirsiniz.

Egzersiz programınızı bu tarif kadar kolay uygulamanız dileği ile

> Spor yapanlara önerilerim devam edecek. Beni takipte kalın.

Diyetisyen Serap Tolaz’ın diğer yazıları için buraya tıklayabilirsiniz.