Kendimiz için keyifli bir yaşam alanı oluştururken, eşyaların yerleşim planı, yansıtmak istediğimiz tarz, kullanılacak temel malzemeler ve mobilyaların seçimi en fazla üzerinde kafa yorduğumuz temalar olarak öne çıkar. Oysa Ev Dekorasyonunda kullanılacak renkler en az bu detaylar kadar önemli.

Renklerin psikolojimiz üzerindeki etkilerini sanatçılar, psikologlar, reklamcılar ve tasarımcılar çok iyi bilir. Bazı renkler bazı duygusal tepkileri tetiklerken, kan basıncından, iştah durumumuza kadar birçok fiziksel değişime de neden olabilir. Bu yüzden Ev Dekorasyonunda duvarlarımızda ve aksesuarlarımızda kullanacağımız renkleri, hislerimizde yarattığı etkilerin farkında olarak seçmek, o alanda amaçladığımız hedefe ulaşmamıza yardımcı olabilir.

Evinizde yenilenemeye gitme veya küçük dokunuşlarla bir değişim yaratma düşünceniz varsa, renklerin doğası hakkında birazdan vereceğimiz tüyoları aklınızın bir köşesinde bulundurmanızda fayda var. İşte Ev Dekorasyonunda iyi hissettiren renkler…

mavi-uclu-koltuk

1- Mavi

Gökyüzünün ve denizlerin rengi olan mavi ilk dinlendirici rengimiz. Kan basıncını düşüren ve kalp atış hızını düşüren mavi, yatak odası ve banyo için ideal bir seçim. Zihni berraklaştıran ve verimliliği arttıran bu renk home-office çalışanlar için ideal. Eğer yemekle daha az haşır neşir olmak istiyorsanız bu rengi mutfakta kullanmakta fayda var.

kirmizi-ev-sinema-sistemi

2- Kırmızı

Yüksek enerjinin rengi olan kırmızı, iştah kabartan ve sohbet artırıcı etkileriyle yemek odaları ve eğlence alanları için iyi bir seçim. Restoranlarda ağırlıklı olarak bu renge yer verilmesine şaşırmamak gerekir.  Kan basıncını yükselten kırmızı rengini, dinlenmek ve rahatlama alanlarımız olan yatak odası ve banyoda kullanmak ise iyi bir fikir olmayabilir.

turuncu-mobilya

3- Turuncu

Enerji ve eğlencenin rengi olan kırmızı ile benzer özellikler taşıyan turuncu, bu rengin tehlike gibi olumsuz taraflarını çağrıştırmadığı gibi kan basıncını da yükseltmez. Tatlı sohbetler için turuncu ağırlıklı bir yemek odası ya da hoş bir köşe seçebilirsiniz. Ayrıca harekete geçirme özelliği olan turuncuya, egzersiz amacıyla kullandığız alanlarda bolca yer açabilirsiniz. Spor salonlarında bolca gördüğümüz bir renk.

Ayrıca mutlu olmanızı sağlayan t-shirt renkleri başlıklı içeriğimiz de ilginizi çekebilir.

dekorasyon

4- Sarı

Mutluluğun rengi olan sarıya gündelik olarak sık vakit geçirdiğiniz odada yer verdiğiniz takdirde keyifsiz bir ruh hali size son derece uzak duracak. Neşeyi çağrıştırmasına rağmen sarı dikkatli kullanılmazsa kızgınlığı tetikleyen bir etkiye de sahip olabilir.  Odaklanmayı arttırıcı özelliği olan bu rengi ayrıca çalışma odası veya mutfakta kullanmak da eviniz için iyi bir seçim olabilir.

5- Mor

Dinlendirici özellikte olan mor rengi aynı zamanda lüksün ve asaletin rengi olarak biliniyor. Ağırlıklı olarak bulunduğu ortama feminen bir enerji veren bu renge  yatak odasında yer vermek, bir çift için iyi bir fikir olmasa da size banyoda kullanıldığında keyifli bir spa deneyimi yaşatıyor gibi hissettirebilir.

dekorasyon

6- Yeşil

Doğada görmeye alışık olduğumuz yeşil, olağanüstü dinlendirici etkisiyle evin huzur köşelerinde istisnasız yer verilmeye aday bir renk olarak öne çıkıyor. Stres arındırıcı özelliği olan bu rengi kullandığınız her alan, arkanıza yaslanıp ayaklarınızı uzatma hissi uyandıracak. Gece uykularınızda kötü rüyalar görme eğilimindeyseniz kendiniz ve çocuklarınız için bu renge yatak odasında da yer verebilirsiniz.