Milyonlarca ailenin merakla beklediği soru yanıt buldu, ev hanımları hiç çalışmadan emekli olabilir mi? İşte yanıtı.

Ev hanımları hiç çalışmadan emekli olabilir mi, son günlerin yanıtı en çok merak edilen sorularında biri. Ev hanımlarına emeklilik hakkı odaklı konu, bir süredir gündemdeydi. Daha önce sigorta primi olmayan ve çalışma geçmişi bulunmayan ev hanımlarının merakla beklediği sorunun yanıtı geldi. Peki ev hanımları hiç çalışmadan emekli olabilir mi? İşte yanıtı.

EV HANIMLARI HİÇ ÇALIŞMADAN EMEKLİ OLABİLİR Mİ?

Ev hanımları hiç çalışmadan emekli olabilir mi sorusunun yanıtı evet olabilir. Ancak belirli koşullar söz konusu, en nihayetinde ise sigortalı olarak çalışılmamış ve prim ödenmemiş olsa da emeklilik mümkün. Bu noktada başvuru yapılmasının ardından bir dizi inceleme gerekiyor ve işlemler kısa adı SGK olan Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılıyor.

İnceleme sonucunda da emeklilik hakkının olup olmadığı netlik kazanıyor. Peki başvurunun akabindeki SGK incelemesi ile ulaşılan emeklilik hakkı durumu nasıl belli oluyor? Ev hanımları hiç çalışmadan emekli olabilir mi? İşte çalışmadan emeklilik şartları.

Türkiye’de emekli olmak isteyen ev hanımlarının, sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanma ve emekliliğin getirdiği diğer unsurlar için belirli şartları sağlıyor olmalıdır. İlk olarak Meclis gündeminde bulunan torba yasa, ev hanımları için çalışmadan emekliliği gündeme getiriyor.

Bu kapsamda kendine ait bir sigortası ve sosyal güvencesi bulunmayan ev hanımları için sigorta sisteminin devreye alınması esas alınıyor. Bunun için ev hanımlarına yönelik isteğe bağlı sosyal güvence durumu öne çıkıyor. Devlet, Aile ve Gençlik Bankası’nın kurulması ile birlikte sigorta primlerinin 3’te 1’ini ödeyecek. Böylelikle ev hanımları brüt asgari ücretin %32’sinin yaklaşık 3’te 2’sini her ay ödeyerek emekli olabilecek. Ev hanımları dışında böyle bir destek farklı alanlar için gündemde yok.

Bağ-Kur ve SSK primleri eşitlendiğinde yaklaşık 1000 gün daha az ödeme yapılarak emeklilik hakkı kazanılacak. Normalde 5.400 gün olan kısmi emeklilik şartı, 4.500 güne iniyor.

Çocuk sayısı, çalışan anneler için yıpranma düzenlemesi ve doğum borçlanması da emeklilik gün sayısının azalmasına etki edecek. Torba yasanın Meclis gündemine gelmesi bekleniyor. Konu, özellikle sosyal medyada kimi yönlerden dezenforme edilmiş durumda bu arada…

Ev hanımlarının 25 yıl evli kalması şartının bulunduğu yönündeki iddialar ise tam olarak bir sosyal medya dezenformasyonu. Böyle bir şart kesinlikle söz konusu değil…

ev hanımları hiç çalışmadan emekli olabilir mi
Ev hanımları hiç çalışmasa bile belirli şartları sağlayarak emekli olabilmektedir…

EV HANIMI EMEKLİLİK BAŞVURUSU

Ev hanımı emeklilik başvurusu için gerekli belgeler şunlardır:

  • Kimlik belgesi
  • Evlilik cüzdanı fotokopisi
  • Sigorta giriş bildirgesi
  • Varsa isteğe bağlı sigorta prim ödeme belgesi

Belgeler SGK tarafından incelenir. SGK incelemesinde aşağıdaki şartların karşılanması aranır:

  • Sigortalılık sebebiyle aylık almayan kişiler
  • 18 yaşını doldurmuş olan kişiler
  • Sosyal sigorta güvencesi olmayan kişiler
  • Zorunlu olarak sigorta yaptırmasını gerektiren işlerde çalışmayan kişiler

DAHA ÖNCE HİÇ ÇALIŞMAMIŞ EV HANIMI EMEKLİ OLABİLİR Mİ?

Daha önce çalışmamış ev hanımları, emekli olabilirler. Bunun için gün sayısının tamamlanması gerekir. Burada ödenmesi gereken gün, tek seferde ödenmez, yani sigortaya başvuru sonrasında 25 yıl boyunca ödeme yapılır. Primler tek seferde ödenebilir, ancak 25 yıl sonrasında emeklilik başlar.

Ek olarak prim ödemesi bittiğinde 58 yaş şartı vardır. 30 yaşında prim ödemeye başlayıp 55 yaşında (25 sene sonrasında-9.000 gün) bitiren bir ev hanımı, 58 yaşına kadar (3 sene daha) beklemek durumundadır. Ayrıca ev hanımları için 61 yaşında emekli olma seçeneği de vardır, bunda da 15 yıl ödeme yapılır yani 3 sene daha geç emeklilik için 10 yıl daha az ödeme yapılması şeklinde bir alternatif bulunmaktadır. Burada genellikle başlangıç yaşı dikkate alınarak karar alınması tavsiye edilir. Ne zaman emekli olabileceğinizi buraya tıklayarak SGK resmi sitesi üzerinden görebilirsiniz.

Ev hanımı olmadan ya da önceki yıllarında sigortalı olarak çalışan kadınlar, bu süreler dikkate alınarak daha az prim ödeyecektir. Son bir detay olarak isteğe bağlı sigortalılık ve 58 ya da 61 yaşında emeklilik hakkı için ödemelere başlandığı ilk tarihte bir işte çalışmıyor olunması şartı bulunur, ödemenin 2. ayından itibaren ise işe girilebilmektedir.