Günümüzde iş ve hayat koşullarının oldukça zorlu bir hale gelirken beslenme alışkanlıklarımız da bu durumdan negatif şekilde etkilendi. Özellikle hazır paketlenmiş yiyecekler hayatımızda büyük yer tutmaya başladı. Kötü beslenmenin sonucu olarak da tansiyon, şeker, uykusuzluk, huzursuzluk gibi çok farklı hastalıklar ortaya çıkmaya başladı. Dengeli bir yaşamın en önemli öğelerinden biri olan sağlıklı salatalar bu sebeple çok önem kazandı. Sağlıklı salata nedir sorusunun yanıtını biliyorsunuz; içinde mevsiminde çıkan sebze ve meyveleri içeren, ana yemek yerine bile geçebilen öğünlere sağlıklı salata denir. Peki sağlıklı salata faydaları neler? İnceleyelim…

Sağlıklı salata faydaları

Sağlıklı salata dengeli bir yaşamın en önemli parçalarından biri ve faydaları saymakla bitmiyor. Bu tip salatalar hem ödem söktürücü hem de toksinlerden arındırıcı özellikleri ile kişiyi daha canlı, genç, enerjik ve huzurlu kılmaktadır. Aynı zamanda sindirim sisteminde problemleri olan kişilerin de sindirim sistemlerini düzenleyerek sorunların giderilmesini sağlarlar. Bir başka faydası ise kilo vermeye çalışan kişiler için oldukça doyurucu ve besleyici bir öğündür. İçinde ekmek gibi karbonhidrat temelli bir malzeme kullanılmadığında, hem kişiyi uzun süreler tok tutar hem de kilo vermesine yardımcı olmaktadır. Barındırdıkları vitamin ve yağ asitleri ile vücut direncine katkı sağlamaktadır.

sağlıklı salata malzemeleri

İlginizi Çekebilir: C vitamininden düzenli uykuya bağışıklık sistemini güçlendirme yolları

Sağlıklı salata malzemeleri ve nasıl yapılır?

Sağlıklı salata tarifi aslında hayal gücününe bağlı… Sağlıklı Salatalarda özellikle mevsiminde çıkan, imkan varsa organik olan, yeşillik, sebze ve meyvelerin kullanıldığı salata çeşitleridir. Bu tip salatalar genelde temel olarak marul, aysberg, radika, roka ve kuzukulağı gibi yeşillikler kullanılır. Bu yeşilliklerin üzerine farklı meyve ve sebzeler eklenebilmektedir. En çok tercih edilen sebzeler arasında; domates, hıyar, soğan, havuç, lahana ve biber çeşitleri vardır. Elma, çilek ve nar gibi meyveler de sık tercih edilen salata malzemeleridir.

Sağlıklı salataları besin açısından daha da zenginleştirmek için farklı seçenekler de ekleyebilmek mümkündür. Örnek olarak, çiğ badem ve çiğ kaju gibi kuruyemişler kullanabilirsiniz. Ya da çörek otu, susam ve keten tohumu gibi yararlı yağ asitleri barından yağlı tohumlar tercih edebilirsiniz. Bu salataların protein oranını arttırmak isteyenler, haşlanmış kuru fasulye, nohut ve yeşil mercimek gibi bakliyatlar ya da ızgarada pişmiş et, tavuk ve balık çeşitlerini ekleyebilirler.

sağlıklı salata nasıl yapılır

İlginizi Çekebilir: Sağlıklı yaşam için herkesin kolaylıkla yapabileceği 4 şey

Salata malzemeleri temizleme

Sağlıklı salata hazırlamadan önce kullanmak istediğiniz malzemeleri temizleme işleminden geçirmeniz gerekir. Bol tuzlu ve sirkeli su içinde bekleterek steril bir hale getirmenizi öneririz.

Salata malzemeleri temizleme işleminden sonra salata içine girecek malzemelerin nasıl kesildiği oldukça önemlidir. Metal bıçaklar, meyve ve sebzelerin içinde bulundurduğu vitaminleri kaybettiği için mutlaka doğrama ve parçalama işlemi için elinizi ya seramikten yapılmış bıçaklar tercih edebilirsiniz.

Bir diğer dikkat edilmesi gereken husus ise, kullanılacak malzemelerin çok küçük boyutlarla doğranmaması gerekir. Hazırladığınız tüm malzemeleri karıştırıp sağlıklı salatanızı afiyetle yiyebilirsiniz.

Sağlıklı salata sosu nasıl hazırlanır?

Sağlıklı salatalarda marketten hazır alınan salata sos karışımları kullanılmaması gerekir. Bu tip ürünler içlerinde birçok katkı maddesi taşıdıkları için oldukça zararlıdır. Bu tip salatalar için en güzel sos, taze limon suyu ve saf sızma zeytinyağıdır.

Sağlıklı smoothie tarifi için buraya tıklayabilirsiniz.