Uzman Klinik Psikolog Emre Altınel, eşi hamile olan beyler, geri sayım sırasında nelere dikkat etmeli, hangi konularda yardımcı olmalı, kendilerini hangi alanlarda bilgiyle donatmalı gibi sorulara ayrıntılı ve bilimsel yanıtlar veriyor.

1- Doktor kontrollerine birlikte gidin

    Doktor kontrollerinde eşinizin yanında olmak sizi de doğum öncesi süreçte bebeğin gelişi ve sonrası ile oluşan yeni ve karmaşık dünyaya kolay uyum sağlamanızda yararlıdır. Annenin de yalnızlığını azaltacak, kendisine olan güvenini arttıracaktır. Dolayısıyla anne olmakla ilgili kaygılarını sizinle beraberken sizden destek alarak hafifletebilecektir. Siz de bu sayede baba olmaya hazırlanacaksınız.

Eşi Hamile Beyler

2- Ultrasonda izleyin 

    Hayalinizdeki bebeğin görüntüsünü izlemek onunla ilgili duygularınızı ifade etmenizi ve kaygılarınızı gidermenizi kolaylaştırabilir.
Bebekle ilgili doktordan bilgi almak ve sağlığı hakkındaki endişelerinizi azaltmanızda da fayda sağlayacaktır.

Eşi hamile beyler için doğum öncesi

3- Hamile olduğunuzu düşünün

    Babalar için annenin yaşadığı zorlukları ve mutluluğu hissetmek çoğu zaman kolay değildir.
Özellikle iş gibi zorluklardan dolayı annenin hamilelikle ilgili fiziksel ve psikolojik şikayetlerini anlayabilmek için kendinizi onun yerine koyup annenin karşılaştığı sorunları nasıl çözebileceğinizi düşünmeye çalışın.
Bu sayede annenin yaşadıklarını anlamanız kolaylaşır ve tahammülünüz artar. Anne de anlaşıldığı için zorluklarla baş etme konusunda daha tahammüllü olabilir.

Eşi Hamile Olan Eşler

4- Eşinizin karnına dokunun

    Eşinizin karnına dokunarak hem eşinizle hem de bebeğinizle sözel olmayan bir iletişim içerisinde olarak yakınlık kurmak size keyif verecektir.

Doğum Öncesi 12 Tavsiye

5- Diğer Babalarla Konuşun

    Diğer babalarla konuşarak duygularınızı daha rahat anlayabilirsiniz. Size farklı ve yeni gelen duyguların benzer olarak babaların çoğu tarafından hissedildiğini öğrenmek rahatlatır. Ayrıca baba olmakla ilgili deneyimlerini paylaşan kişiler sizin de ileriyi öngörmenizi kolaylaştırır.
Kafanızda yeterince iyi bir baba olamayacağınızla ilgili kaygılarınızın birçok kişi tarafından hissedildiğini öğrenmek çaresizlik duygunuzu azaltır. Baba olmakla ilgili kafa karışıklıklarınızın birçok kişide yaşandığını bilmek kendinize olan güveninizi arttırır. Ayrıca var olan kaygıların çoğunun kolayca aşılabildiği ile ilgili konuşmak da rahatlatır.

Eşi hamile beyler için doğum öncesi

6- Eşinizle alışverişe çıkın

    Eşinize alışveriş gibi büyük ve fiziksel yorgunluk yaratan işlerde destek olmanız; hamilelik sürecinde onu destekleyip yanında olmanız anlamında ilişkinizi iyileştirir.

Eşi hamile beyler için doğum öncesi 12 tavsiye

7- Birlikte hayal kurun 

    Planlar öncesinde hayaller kurmak, ilişkiniz için sonrasında da bebeğin yaşamı için ortak kararlar alabilmenizi sağlar. Kendi isteklerinizi hayal ederek birlikte bir şeyler yapmanın ve bebeğiniz için birlikte bir dünya yaratmanın keyfini tattıracaktır.

Eşi hamile beyler için doğum öncesi 12 tavsiye

8- Duygularınızı saklamayın

    Eşinizle duygularınızı dile getirdiğiniz miktarda yakınlığınız artacaktır. Birbirinizin neler hissettiğini bilerek babalık sürecinde hem kendinizi hem de anneyi bebeğin gelişi ile ilgili değişen hayatınızı açık bir ifade ile konuşabilmeniz yaşanabilecek uzun ve yorucu tartışmaları azaltmakta etkili olacaktır.

Eşi hamile beyler için doğum öncesi 12 tavsiye

9- Profesyonel destek- eğitim alın

    Babalıkla ilgili seminer, eğitim, workshop gibi etkinlikler, babalıkla ilgili güven duygunuzun azaldığı zamanlarda güveninizi destekleyici bir ortam sağlayacaktır.
Aynı amaçla oraya gelen baba adaylarıyla tanışmak ve zorluklar konusunda kendinizi geliştirmek size farklı düşünme yollarını gösterecek ve kendinizi fark etmenizi kolaylaştırabilecektir.
Bu noktada bir terapistle görüşüp babalıkla ilgili endişe ve sıkıntılarınız konusunda profesyonel destek almak yararlı olabilir.

Eşi hamile beyler için doğum öncesi 12 tavsiye

10- Doğumu kaçırmayın

    Doğum öncesinden başlayarak eşinizin yanında olmak ve o havayı solumak sizi işin doğası gereği babalığa hazırlayacaktır; anneyle beraber endişelenmek de bebeğin geleceği için mutlu olup heyecanlanmak da birlikte yaşandıkça ayrı bir duygu yaşatacaktır.
Doğum anında orada olmak da babanın ve annenin tercihine göre yaşanmakla birlikte doğum sonrasında da annenin ve bebeğin yanında olup ilk 3’lüyü kurmak çok çok önemlidir. Annenin bebeğiyleyken babayı dahil etmesi, babanın yeni oluşan üçlü ilişkide yerini alması demek olacaktır.

Eşi hamile beyler için doğum öncesi 12 tavsiye

11- Bebek sağlığı hakkında bilgi edinin

    Bebek sağlığı ve bakımı konusunda her gün farklı bilgi kaynakları ortaya çıkmakta ; doğru bilinenler yanlış sayılabilmekte, kafalarımız karışmaktadır.
Bu noktada ilgi alanlarımızdan biri de bebek sağlığı olabilir. Baba olarak onu korumak ve daha sağlıklı yetişmesi adına günümüz bilgilerinden faydalanıp donanımlarımızı anneyle de paylaşmak bebeğin ve sizin için yararlı olacaktır. Ayrıca doktor kontrollerinde anne ile olmak da bilgi sahibi olmanın önemli bir yoludur.

Eşi hamile beyler için doğum öncesi 12 tavsiye

12- Kendinizi mükemmel olmak için zorlamayın

    Bütün bunları yaparken hala hatalar ve eksikler yaptığınızın ve bunların anormal olmadığını unutmayın. Annelik gibi babalık da deneyimle zenginleşecektir.
Buradaki en önemli şeylerden biri ilişkilerdir. Babalıkla ilgili öncesinde çok kaygılı olan kişilerin sonrasında da mükemmel baba olma isteğinin yoğun olduğunu görebilmekteyiz. Dolayısıyla bu noktada gerektiğinde profesyonel bir destek almak yardımcı olabilir.
Mükemmel olma isteği fazla olan babaların çocuklarıyla ilişkisinde fazla kaygılı olduğu ve annenin bebeğe olan ilgisine yönelik eleştirilerinin yoğun olması dolayısıyla; hem kendilerine hem de ilişkilerine, anne ve çocuğa aynı oranda kaygı ve mutsuzluk yaşatabilecekleri düşünülebilir. Ayrıca hamilelik erkek neler yapmalı konusu düşünüldüğünden daha keyiflidir.