Bildiğiniz gibi sıcak, soğuk, tatlı veya ekşi bir şey ısırdığında çoğu kimse, dişinin sinir uçlarına derinlemesine vuran ani, keskin, sarsıcı bir ağrı yaşar – ki bu diş hassasiyeti olarak bilinir ve bunun nedeni genelde şunlardır;

 • Çok sert diş fırçaları veya agresif diş fırçalamaları
 • Asitli gıdalar ve içeceklerin neden olduğu erozyon
 • Diş çürükleri
 • Aşınmış, sızdıran dolgular
 • Dişlerin birbirine sürtmesi
 • Bazı yanlış diş tedavileri

Dişlerin kökleri, dişin sinir merkezine giden binlerce minik tüp ve kanal içerdiğinden dolayı, bu durumla karşılaşırsınız. Çeşitli uyaranlar, bu tüplerde dişlerin içindeki sinirlere erişmek için dolaşabilirler ki bu dişi koruyan tabaka hasar gördüğünde sıklıkla görülür. Diş minesi sert bir dış tabaka olan ve dentin denilen bir malzemeyle korunur. Dentin dişin köküne kadar uzanır ve bir sementum tabakası ile korunur. Dentin, sementanın koruyucu örtüsünü kaybettiğinde, sinir uçlarını soğuk, sıcak veya asitli gıdalar gibi şeylere maruz bırakır; bu da yaşadığınız ağrıya neden olur.

Genel Diş Hekimliği Akademisi’ne göre, yaklaşık 40 milyon Amerikalı yetişkin diş hassasiyetine maruz kalıyor, ülkemizde de söz konusu rakamın azımsanmayacak ölçüde olduğu biliniyor. O halde hassas dişlerinizi rahatlatabilecek, evinizde kolayca yapabileceğiniz doğal ve etkili çözümlere göz atalım…

Hassas Dişler

1- Hindistan Cevizi Yağı Çekme

Çoğumuz halen hindistan cevizi yağının birçok farklı sağlık sorununa ilişkin faydalarından haberdarızdır, ancak sadece bakterilerden kurtulmak, sağlıklı diş ve dişetlerine kavuşmak ve dişleri iyileştirmek için değil, aynı zamanda ağız sağlığı için ne kadar büyük önem taşıdığını bilen çok az insan var. Hindistan Cevizi Yağı dişlerinizin hassaslaşmasına engel olmakla kalmayıp, daha beyaz ve daha parlak hale getirir.

Yağ çekme, dişleri temizlemek, diş ve diş eti sağlığını iyileştirmek için doğal maddeleri kullanan çok eski bir yöntemdir. Aslında oldukça basittir – temel fikir, her gün kısa bir süreliğine ağzınızda hindistan cevizi yağını çalkalamaktır. Yağ plakaya etki eder ve bakterileri veya toksinleri diş etinizden söküp atar.

Hindistan cevizi yağı tartışmasız en iyi ve batı dünyasında tercih edilen seçenek haline gelmiştir. Çukurlara neden olduğu bilinen streptokok mutans bakterileriyle savaşmak için bile etkili olur. Hindistan cevizi yağı çekme, zararlı kimyasallar hakkında endişelenmeniz gerekmediği anlamına gelir, çekme için kullanılan diğer yağlara kıyasla kötü bir tadı yoktur, ucuz ve hazırdır; artı, kullanımı kolaydır.

Hassas Dişlerle Mücadele

Hindistan cevizi yağı çekmeyi denemek isterseniz şu basit adımları uygulayabilirsiniz:

 • Bir çorba kaşığı hindistancevizi yağını sıvılaştırıp ağzınıza koyun.
 • Yaklaşık 20 dakika boyunca çalkalayın.
 • Çalkaladıktan sonra yutmayın, çünkü ağızda bulunan zararlı bakterileri içerecektir. Bunun yerine, dışarı tükürün ve daha sonra ılık su ile durulayın.
 • Iyice duruladıktan sonra, dişlerinizi her zamanki gibi hafifçe fırçalayın.
 • Bunu günde en az bir kere, ideal olarak sabah yapmayı hedefleyin.

2- Tuzlu Su İle Çalkalama

Tuzlu su da diş hassasiyetini hızlı bir şekilde rahatlatmaya yardımcı olur. Zararlı bakterilerin hayatta kalamayacağı daha alkalin bir ortam yaratmak için ağzın pH dengesini iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda plak oluşumunu azaltmak için doğal bir antiseptiktir; bunu size özel bir ikili anlaşma olarak adlandırabiliriz.

Tuzlu suyla çalkalama ve durulama yapmak için, sıcak suya iki çay kaşığı deniz tuzu ilave edin ve tuz tamamen eriyene kadar iyice karıştırın. Hassasiyeti ve acıyı azaltmak için sabah ve gece olmak üzere günde iki kez bu solüsyonla ağzınızı durulayın.

Hassas Dişler için Sağlık Önerileri

3- Esansiyel Yağlar

Diş ve diş etlerinin sağlığını iyileştirirken, aynı zamanda hassasiyeti azaltabileceğiniz birçok esansiyel yağlar vardır. Fakat en etkili olan 3 tanesi; nane, karanfil ve tarçın yağlarıdır.

 • Esansiyel yağ: Nane

Nane, dişeti hastalıklarını önlemek için anaerop bakterileri öldürebilen, aynı zamanda dentinin koruyucu kaplamasının bozulmadan kalmasını sağlayan antiseptik bir uçucu yağdır. Ayrıca, serin nane lezzeti, ağız kokusu ile savaşmak için en iyi yağlardan biridir. Kullanmak için, normal diş macununuza bir damla nane yağını ekleyin ya da kabartma tozu ve hindistan cevizi yağını eşit oranlarda bir araya getirerek kendi ev yapımı formülünüzü hazırlayın, daha sonra 10-15 damla saf nane yağı ekleyin.

 • Esansiyel yağ: Karanfil

Karanfil yağı, güçlü mikrop öldürücü özelliklere sahiptir. Dişleri ve diş etlerini sağlıklı ve güçlü tutarken, uyuşma ağrısına da çözüm olabilir. Karanfil yağı, diş ağrısını azaltmaya ve oral enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olan antienflamatuvar, anestetik ve antibakteriyel özellikleri nedeniyle diş hekimliğinde yaygın şekilde kullanılmaktadır.

Avicenna Journal of Phytotedicine’de yayınlanan 2013 tarihli bir çalışma, karanfillerin sulu bir özütünün analjezik bir etkisi olduğu ve diş hassasiyetini ve ağrısını azaltmak için yararlı olduğunu göstermektedir.

Karanfil yağı portakal esans yağı ile karıştırıldığında, dişlerin hassasiyetini azaltan daha güçlü bir çözüm oluşturur. Karanfil esansiyel yağı çok güçlü olduğu için aslında yanabilir, onu daima Hindistan cevizi veya badem yağı gibi bir taşıyıcı yağla seyreltmek esastır. Diş hassasiyetini gidermek için en iyi yol, bir damla saf karanfil yağı ve bir damla saf turuncu esansiyel yağı, 4 damla taşıyıcı yağla birleştirilmelidir.

 • Esansiyel yağ: Tarçın

Tarçın yağı, diş çürümesine neden olan bakterilerle savaşabilen ve dişlerin aşırı duyarlı hale gelmesini önleyen antibakteriyel özellikleri ile ünlüdür. Normal diş macunu ve fırçanıza, normalde olduğu gibi bir damla veya iki damla ilave edebilir ya da kabartma tozu ve hindistancevizi yağının eşit parçalarıyla bir araya getirerek kendinize ait bir karışım yapabilir ve daha sonra saf tarçın yağının 10 ila 15 damlasını ekleyebilirsiniz.

Hassas Dişlerle Mücadele Sağlıklı Öneri

4- Guava Yaprakları

Çoğumuz, guava meyvesinin sunduğu sağlık yararlarını duymuştur, ancak pek azı, guava yapraklarının birden fazla tıbbi yarar sunduğundan haberdardır. International Journal of Pharma ve Bio Sciences’da yayınlanan, Hindistan’daki Vel Üniversitesinde Farmasötik Bilimler Okulunda yapılan araştırmalar, guava yapraklarının, anti-inflamatuar, analjezik özellikler ve serbest dolaşım özellikli quercetin, kaempferol ve rutin gibi flavonoidler içerdiğini gösterdi – ki bunlar diş hassasiyetini ve diş ağrısını gidermekte son derece yararlıdır.

Guava Yaprakları Ayurveda ( Ayurveda veya Ayurvedik, Hindistan’ın alt kıtasında ortaya çıkan antik bir sağlık sistemidir ) tarafından şiddetle tavsiye edilir, özellikle de diş hassasiyetine bağlı keskin acılar çektiğinizde. Çare ise basittir, birkaç dakika boyunca bir ya da iki taze guava yaprağı çiğnemek, tükürmek ve ardından da durulama yapacak şekilde kullanabilirsiniz. Bir çalkalama için, 4-5 guava yaprağını bir su ısıtıcısına veya ocağın üzerindeki bir tencereye koyun. Karışımı 5 dakika kaynatın, ağzınızı yakmaması için yeterince soğumasını bekleyin, deniz tuzu serpin ve sonra bir gargara yapın.

5- Sarımsak

Sarımsak nefesinizde hoş koku sağlamasa da, güçlü bir antibakteriyel madde ve doğal bir anestezi olan allicin de dahil olmak üzere oral ve genel olarak sağlık için faydalı birçok bileşik sunar. Diş hassasiyetinden kaynaklanan ağrıların hafifletilmesine yardımcı olabilir ve hatta abses enfeksiyonu kadar ciddi sorunlara bile çare olabilir. Ayrıca oral enfeksiyonlara ve çürüklere neden olan mikropları öldürmeye yardımcı olur. Kötü nefes için endişeleniyorsanız, kullandıktan sonra, birkaç maydanoz parçasını çiğnemek, inanılmaz derecede iyi bir nefese sahip olmanıza imkan sağlayabilir.

Hassasiyeti azaltmak ve ağrıyı geçirmek için sarımsak kullanımı için; bir ezilmiş sarımsağı, 2-3 damla su ve yaklaşık yarım çay kaşığı deniz tuzu ile birleştirerek bir karışım yapın. Etkilenen dişlere doğrudan uygulayın. Birkaç dakika beklettikten sonra sıcak ve tuzlu su ile durulayın. Gerektiğinde günde iki kez tekrarlayın. Sarımsağı başka bir şekilde de kullanabilirsiniz – Yarısını kesip, kesilen tarafıyla etkilenen dişleri yaklaşık 10 dakika boyunca hafifçe ovun. Daha sonra, ılık tuzlu su ile durulayın. Her gün iki ya da üç kez uygulayın veya gerektiğinde tekrarlayın.

6- Soğan

Soğan, sarımsak benzeri bir etkiye sahiptir ve diş hassasiyetinden kaynaklanan ağrıyı giderebilen anti-inflamatuar özellikler sunan, quercetin içeren flavonoidler içerir. Antimikrobiyal bileşikleri ağızdaki zararlı bakterileri öldürerek oral enfeksiyona neden olabilir.

Soğanın bir parçasını ağzınıza kolayca ve rahatça sığacak kadar küçük bir boyutta kesin. Soğan dilimini etkilenen dişlerin üzerine koyun ve en az beş dakika orada tutun. Soğanın antiseptik özellikleri, ağızda bulunan bakterileri öldürür. Daha sonra, soğanın bıraktığı kötü nefesi önlemek için ağzınızı tuzlu su ile durulayın – gerekirse sarımsakta olduğu gibi birkaç maydanoz da çiğneyebilirsiniz. Her gün 2-3 kez tekrarlayın.

Hassas dişler ne yapılmalı, hassas dişlere neler iyi gelir gibi sorulara yanıtlar aradık. Eğer bu makaleyi ilgi çekici bulduysanız sosyal medya hesaplarınızdan paylaşabilir, daha fazla kişiye ulaşmasını sağlayabilirsiniz.