Hayatımızı adeta bir bütün haline getirmede büyük önem taşıyan yoga ve meditasyon, günümüzde öne çıkan bir tercih. Yaşam enerjisini, sevincini ve yaşamın kendisini fark etmenizde yardımcı olan yoga ve meditasyon kişinin iç huzuruna, öz varlığına kavuşmasını sağlıyor. Fakat yoga ve meditasyonu en doğru teknikler ve yöntemler doğrultusunda, bilinçli ve eksizsiz bir şekilde gerçekleştirmenin önemi de yadsınamaz…

Yoğun ve stresli geçen saatlerin ardından bedensel ve psikolojik olarak yorulduğunuzu, tükendiğinizi düşündüğünüz zamanlar ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Ama bu çok normal bir durum, zira asıl önemli olan nokta sizin bu duruma nasıl karşılık vereceğiniz. Buna benzer durumlar prana’dan yoksun kaldığınızı ortaya çıkarır. Yoga bilimine göre hayatın benliği, fiziksel ve ruhsal olarak yaşamın devamlılığını getiren şey prana’dır. Biraz daha açalım, prana nedir? Enerjisini nefesten alan prana, sadece akciğerlerimize soluduğumuz hava olarak algılanmamalıdır. Bu doğru olmayan bir ifade. Aslında tam olarak nefes aracılığı ile prana’nın güçlü etkisini yönetebiliyorsunuz. Yaşam gücünüzü artırmayı amaç edinen yoga ve meditasyon işte bu sayede iyi gelir…

İlgili Konu: Dolu dolu bir saat yoga rehberi

Yoga ve meditasyonda doğru nefes almanın önemi ve doğru nefes çeşitleri…

Yoga ve meditasyon sırasında pratik hareketler, egzersizler yaparken nefesinizi her daim kontrollü bir şekilde yönetirseniz yaşam gücünüz, pozitif enerjiniz hep sizinle beraber kalır. Tabii nefes kontrollerini bilinçli bir şekilde yapmanız buradaki püf noktalardan biridir. Çünkü doğru nefes alıp verdiğiniz zaman belirli aralıklarda gerçekleştirmiş olduğunuz yoga veya meditasyon uygulamanız en verimli biçimde gerçekleşip sizin yaşam gücünüzü arttırmada kaynak olacaktır. Doğru nefes bedeninizin, zihninizin, rahatlamasında ve dinlenmesinde büyük rol oynuyor. Ayrıca yoga ve meditasyondaki egzersizlerinize göre nefesinizi ayarlamanız sayesinde stresten, endişeden, gelecek veya geçmiş sorunlardan uzak kalabiliyorsunuz. Aynı zamanda doğru nefes ile sakinleşip kendinize verdiğiniz değerin önemi anlayıp iç huzura kavuşuyorsunuz. Odaklanma hızınızı da arttırarak konsantrasyonunuzun bozulmasını engeller. Evden çalışırken Mindfulness egzersizlerini de uygulayabilirsiniz.

İlgili Konu: Uyku kalitesi meditasyon ile nasıl artırılır?

Doğru nefes alma teknikleri nelerdir?

Bildiğiniz veya alışkanlık haline getirdiğiniz nefes alıp verme tarzınız kısa, sığ ya da hızlı olabileceğinden dolayı her zaman doğru olmuyor. Hadi gelin şimdi doğru nefes alma teknikleri nelermiş birlikte bakalım.

Doğru nefes alma çeşitleri aşağıdaki gibi sıralanabilir…

  • Ujjayi Nefes

Ujjayi nefes çeşidi havayı burundan alıp boğazınızı ön planda tutarak almış olduğunuz havayı geri verme tekniğidir. Bunu arka arkaya yaptığınız zaman okyanus sesine benzer sesler çıktığından dolayı da okyanus nefes olarak isimlendirilir. Ayrıca Ujjayi nefes çeşidi yaptığınız etkinlikleri daha sakin ve ritmik bir şekilde yapmanızda yardımcı olur.

  • Derin Diyafram Nefesi

Derin diyafram nefesi burundan aldığınız havayı karın kaslarınızın yardımıyla diyafram bölgenize getirme çeşididir. Buradaki dikkat edilmesi gereken yer nefesi yavaş alıp yavaş vermek oluyor. Bu nefes çeşidi sizleri stresten uzaklaştırır.

  • Belirli Periyotlarla Alınan Nefes

Periyotlu nefes, havayı burundan alırken ve verirken belirli bir süre bekleme çeşididir. Bu hareketleri tekrarlayarak rahatlayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Kaliteli uyku için 14 pratik tavsiye [Aşırı, az ve zor uyku sorunlarına veda]