Vücut susuzken kramp, kafa karışıklığı, hızlı nabız gibi sorunlarla karşı karşıya kalınabilir. Bunların nedeni hidrasyon kaybı nedir ve neden bu kadar önemli? İşte yanıtlar.

Hidrasyon nedir sorusuyla başlayalım. Tanım esasen basit; canlı bir organizmaya sıvı girişi sürecine hidrasyon denir. Vücudunuzun susuz kaldığı zamanlarda kas krampları, akıl karışıklığı, çok hızlı nabız ve çeşitli noktalarda baş ağrıları ile karşı karşıya kalınabilir… Vücudunuzu ‘denge’ durumuna geri döndürebilmek için eksik su miktarını tamamlamanız gerekir. Bunu gerçekleştiren süreç de hidrasyon olarak adlandırılıyor. Bedeninizin sıvı gereksinimleri karşılanarak vücudun temel dengesi sağlanıyor. Dahası da var…

Vücutta dengeli olduğunda suyun faydaları 

Vücudunuzda gerçekleşen hidrasyon size hem mental hem de fiziksel alanlarda fayda sağlıyor. Aynı zamanda iç dengenizin düzenli kalmasında destek oluyor. Sağlık için önem taşıyan bu konuyu biraz daha detaylı anlamaya hazır mısınız? Hidrasyon nedir sorusuna yanıt vermiştik, peki hidrasyon faydaları nelerdir ve hidrasyon neden bu kadar önemli?

Hidrasyonun en belirgin faydaları aşağıdaki şekilde:

  • Hidrasyon enerji seviyenizi artırır

İyi su tüketmek günlük yorgunluğunuzu giderirken vücut fonksiyonlarınızı hızlandırıyor. Her zaman enerjik ve heyecan dolu olmanızı sağlıyor. Spor salonlarından ilginç bir veriyle devam edelim, araştırmalara göre spor salonlarında yüzde 3 kadar susuz kalmak bile performansı yüzde 20 düşürüyor. Spor sırasında yanınızda su bulundurmanız önemli. Ek olarak gün içerisindeki yorgunluğunuzun sebebi de susuzluk olabilir…

İlgili Konu: Işıl ışıl bir cilt için 6 öneri

Hidrasyon kaybı enerji seviyesi

Harekete geçin: Küçük balkonlar için keyifli dekorasyon önerileri

  • Sindirim sisteminizi iyileştirip düzenler

Sindiriminizin sorunsuz çalışmasına yardımcı oluyor. Ayrıca besinlerin atıklarının vücuttan atılması için gerekli olan suyu karşılıyor. Eğer gerekli su karşılanmaz ise kabızlık gibi hastalıklar ortaya çıkıyor.

  • Böbreklerin onarıp destekler

Hidrasyon faydaları arasında önemli bir nokta: Böbrek sağlığı için olmazsa olmazlar arasında. Hidrasyonun denge durumu oluştuğunda kanın atıkları atmasına yardımcı oluyor. Aynı zamanda kana gerekli besin maddelerinin ulaşımını daha kolay hale getiriyor.

  • Vücut ısı seviyelerinizi kontrol altına alır

Optimal hidrasyon, vücudunuzun gerçekleştirdiği faaliyetlerin daha da etkili bir şekilde yapılmasını sağlıyor. Bunlardan en önemlisi de vücudu sabit bir sıcaklıkta tutmak oluyor. Ter sizi serin tutuyor, vücutta yeterince sıvının olmadığı zamanlarda vücut sıcaklığında yükseliş görülüyor. Bu da sonuçları ciddi olacak tehlikeleri doğuruyor.

Aslında burada ödemden de söz etmek gerek. Susuz kalındığında vücut ödem yapar. Sodyum dengesinin bozulması ödeme neden olurken bunun çözümü de iyi bir su dengesi.

  • Kalp-damar sağlığınızı korur

Kaybettiğiniz su miktarından daha fazla su alımı yaparak kalbinizin görevlerini yerine getirmesinde yardımcı olabiliyorsunuz. Hidratlı bir kalp kanı verimli bir şekilde pompalayarak kaslarınızın daha iyi çalışmasını sağlıyor.

Diğer yandan yeteri kadar su içilmediğinde kan basıncı 1-2 günde artıverir. Vücudun kılcal damar ağında sorunlar başlar. Özetle susuz bir yaşam, yüksek kan basıncı anlamı taşır. Yüksek tansiyon sorunu yaşıyorsanız su dengenizde sorun olabilir…

Röportaj: Dr. Diyetisyen Gamze Şanlı Ak ile Sağlıklı Beslenme Üzerine

hidrasyon

Okuma Önerisi: İlişkini nasıl bitirirsin? Kaçarak mı, konuşarak mı?

Aşırı hidrasyon kaybı nelere yol açar?  Hidrasyonun fazlalığı durumunda neler yaşanır?

Vücudunuzun günlük su miktarından fazlasını veya azını alıyorsanız bazı problemler ile karşılaşmış oluyorsunuz. Az su içmenin zararlı olduğunu herkes biliyor. Fakat gereğinden fazla su alımı yani aşırı hidrasyon-su zehirlenmesine neden oluyor. Vücudumuza zararları olan aşırı hidrasyon durumu tuz seviyesinin düşmesine de sebep olur. Ayrıca orta kulak rezonans frekansında değişiklikler yaratır.

> Biliyor muydunuz?
İnsan vücudunun yüzde 70’den fazlası, kanın yüzde 90’ı, beynin yüzde 35’i, hatta kemiklerin yüzde 35’i sudur.

Bir öneri
   Ilık su dolu havuz egzersizi

Hidroterapi nedir sorusunun yanıtına geldi sıra… Romatizmanın bağlı olduğu bazı hastalıklara karşı tedavinin su ile gerçekleştirildiği yöntemlere hidroterapi deniyor. Ilık su dolu havuzun içerisinde yapılan egzersizler bu sürecin ana hatlarını oluşturuyor. Su sıcaklığı genellikle 33 ile 36 derece arasında olmasına dikkat ediliyor.

yüz yağ enjeksiyonu

Hidroterapi faydaları nelerdir?

Hayatımızda oldukça önemli bir yer kaplayan hidroterapinin birçok yararı da bulunuyor. Peki hidroterapi faydaları nelerdir?

Hidroterapi faydaları arasında ilginç noktalar var, bazıları aşağıdaki gibi maddeleniyor:

  • Lenf sisteminin çalışır duruma geçmesini sağlıyor,
  • Zor, karmaşık egzersizlerin basit bir hale gelmesinde rol oynuyor,
  • Ağrılarda, sancılarda hafifleme görülüyor,
  • Eklemlerinizin hareket kabiliyetlerini arttırıyor,
  • Su altındaki etki tepki yasasından yararlanılarak kas gücüne direnç, kuvvet kazandırıyor.

Okuma Önerisi: Dengeli kilo kaybı için 20 diyet önerisi ve egzersiz ipuçları