Instagram’daki en eski fenomenlerden Sezgin Yılmaz, nam-ı diğer @sezyilmaz ile keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik. İşte o söyleşinin, birbirinden güzel fotoğraflarla dolu satır başları…

Hayatını Detoksla: Türkiye’nin en popüler Instagram hesaplarından birine sahipsin. Nasıl ve ne zaman başladın? İlk zamanlar nasıldı, neler yaptın ve tepkiler ne yönde oldu?

Sezgin Yılmaz: Instagram hesabımı 2011’de açtım. Arkadaşlarım platformu kendi fotoğraflarını filtrelemek için kullanıyorlardı. Benim de ilk bu şekilde dikkatimi çekti. Uygulamayı yükleyip arkadaşlarımı takip etmeye başladım. İlk zamanlarda herkes gibi yediğim yemek, gittiğim mekan veya o anın fotoğraflarını çekip paylaşıyordum. O zamanlar fazla takipçim olmadığı için zaten diğer sosyal mecralardan da takip ettiğim arkadaşlarımdan sıradan tepkiler alıyordum ki pek de ilgi gördüğümü söyleyemem. Başlangıç son derece sessizdi özetle.

sezyilmaz-fenomen

İlginizi Çekebilir: Arkeologlar Napoli’de sokak yemekleri satan 2000 yıllık bir büfe keşfetti

“Böyle bir ilgi beklemiyordum…”

H.D: Gelişim nasıl oldu? Böyle bir ilgi bekliyor muydun?

S.Y: Sonrasında keşfetmeye başladıkça insanların Instagram üzerinden ne kadar fazla ve farklı kitlelere ulaşabildiklerini gördüm. Uzun zamandır fotoğraf çekiyordum ve ‘neden benim fotoğraflarım da geniş kitlelere, farklı insanlara ulaşmasın’ diye düşündüm.

Hesabımdan kişisel olan kareleri kaldırıp kullanıcılar tarafından daha çok beğeni alacak fotoğrafları paylaşmaya başladım. İlgi görmeye başladı.

Açıkçası insanların benim paylaşımlarıma böyle bir ilgi göstermesini beklemiyordum. Benim için oldukça şaşırtıcı ama bir o kadar da motive edici oldu. Daha çok fotoğraf çekmeye başladım ki hala da oldukça vakit ayırıp farklı yerlere giderek fotoğraf çekmeye çalışıyorum.

sezgin yılmaz röportaj

İlginizi Çekebilir: Vücuda en yararlı yürüyüş temposu bulundu: Normal hız

“Türkler Instagram konusunda dünyanın önünde…”

H.D: Türkiye’deki fotoğraf paylaşımına yönelik eğilim sence nasıl? İnsanlar neler paylaşıyor, neler seviliyor? Dünyadaki paylaşımlarla ülkemiz arasındaki farklar neler?

S.Y: Türkiye’de Instagram’a özellikle son yıllarda inanılmaz büyük bir ilgi var. Türkler dünyada Instagram’ı aktif olarak kullananlar arasında ön sıralarda yer alıyor. Çok fazla kullanıcı ve bununla birlikte çok geniş bir paylaşım yelpazesi var.

Açıkçası insanlar her şeyi paylaşıyorlar. Bu tamamen Instagramı kullanma şekliyle alakalı.

Sonuç olarak herkesin bir takipçi kitlesi var ve herkes ona uygun kareler paylaşıyor. Özel hayatını paylaşanlardan tutun da profesyonel fotoğraflarını paylaşanlara kadar çok geniş bir çeşitlilik var.

Bana göre Instagram konusunda dünyayla eşzamanlı hatta daha önde ilerliyoruz. Oldukça büyük Türk kullanıcılar var ve bu kullanıcılar bütün dünyadan çok yoğun ilgi görüyor.

sezyilmaz-istanbul

İlginizi Çekebilir: Anaerobik kahve, kahve dünyasındaki en yeni trend olabilecek mi?

“Paylaşımları görüp ülkemizi ziyaret eden çok kişi var. “

H.D: İstanbul, Ankara derken Türkiye’nin her yerindeki şehirlerin hashtag’leri ile birbirinden güzel fotoğraflar paylaşıyorsun. Yüzbinlerce yabancı takipçin var ve aslında ülkemizi de bir nevi dünyaya tanıtıyorsun.

S.Y: Çok güzel bir ülkemiz var. İstanbul zaten inanılmaz bir şehir. Yaptığım şeyin belki de en güzel yanı o. Bütün dünyaya ülkemizi tanıtıyoruz. Paylaşımlarımızı görüp ülkemizi ziyaret eden ve gelmek isteyen çok kişi var. Dünyada bilinen ve alışılmış turistik mekanları dışında bir İstanbul’u göstermeyi seviyorum ben.

sezgin-yılmaz

İlginizi Çekebilir: Dijital minimalizm ile hayatı sadeleştirmenin temel adımları

“Bir fotoğraf bin kelime anlatır”

H.D: Biraz da fenomen olma tüyoları alalım; fotoğraflarınızı düzenlerken en çok hangi programları kullanırsın, Instagram kullanıcılarına tavsiyelerin var mı?

S.Y: Snapseed ve Camera+ en çok kullandığım programlar arasında. Instagram’ın kendi filtrelerini de kullanıyorum. Instagram’cılara da zaman ayırıp bol bol fotoğraf çekmelerini öneriyorum. Zaten zamanla bir tarz oluşturup kendi renklerini bulacaklardır.

Instagram büyüme hızı olarak diğer sosyal mecralardan çok daha önde. “Bir fotoğraf bin kelime anlatır” diye çok sevdiğim bir söz var. Gerçekten de öyle.

Instagram’ın bu gücünü farkeden fotoğraf sanatçıları da artık bu uygulamaya önem vererek kendilerine çok güzel imkanlar sağlıyorlar ve inanılmaz büyük kitlelere ulaşıyorlar.

sez-yilmaz

İlginizi Çekebilir: Oyunların gerçek hayattaki zorlukları aşma dürtüsüne ne gibi etkileri olabilir?

H.D: Gelecek projelerinden söz etmek ister misin? Eklemek istediğin başka konular varsa memnuniyetle okurlarımıza iletmek isteriz.

S.Y: Instagramla ilgili çok güzel projelerimiz var. Her gün yeni fikirler çıkıyor. Firmalardan teklifler alıyoruz ve bunlarla ilgili projeler geliştiriyoruz. Zaten ben görsel iletişim tasarımı mezunuyum. Aldığım eğitimi Instagram’la birleştirip farklı projelere imza atmaktan büyük keyif alıyorum. Buradan herkese selamlarımı iletiyorum.

H.D: Teşekkür ederiz.

S.Y: Ben teşekkür ederim.