Mimari görselleştirme sanatçısı Iryna Nalyvaiko, hayali bir orman manzarasına cam ile müdahale ediyor. “Welcome to the Jungle” başlıklı çalışma, yoğun bitki örtüsünün arasından geçen ve zeminle olan fiziksel etkileşimi en aza indiren yükseltilmiş bir yol dizaynını bizlere sunuyor…

Iryna Nalyvaiko

Doğayı erişilebilir kılmak

Yaya köprüsü, doğal çevre ile hassas bir ilişki sürdürmeyi amaçlıyor. Bununla ilgili olarak tasarımcıdan şu yorumu işitiyoruz: “Doğayı daha erişilebilir kılmak, insanların onu daha büyük ölçüde takdir etmesini sağlayacaktır.”

inovasyon cevre

İlginizi Çekebilir: İspanya’da etrafındaki her şeye bağlanmak isteyen sofistike bir ev: La Casa del Cantò

Iryna Nalyvaiko’nun “Welcome to the Jungle” yaya köprüsü, belirli bir yerelleştirme olmadan tasarlanmış ve burada el değmemiş bir doğaya uyum esası amaçlanmış.

Cam yol, doğayı yok etmek yerine kutlamanın mimari bir örneğini sürdürmeyi, insanları ve doğayı çağdaş teknolojilerle birbirine yaklaştırmayı esas alıyor. Tıpkı antik Çin bahçelerinin geçişken patikalarına benzeyen kıvrımlı yörünge, çevredeki ormanın panoramik bir perspektifini zorluyor.

orman yolu

İlginizi Çekebilir: Pedrali’den esneklik ve fütürizmi tanımlayan yeni çalışma alanları

Gölgelerin içinden yükselen hayali bir cam köprü

Iryna Nalyvaiko, kafa karıştırıcı yörüngesi ile ormandaki gölgelerin içinden yükselen hayali bir cam köprüyü işliyor. Destekleyici yapı aşağıdaki alanı açarak ormana kesintisiz, sabit bir manzara bırakıyor.

Yapının tamamında yaprakların yayılmasına ve ziyaretçinin deneyimini zaman içinde incelikli bir şekilde değiştirmesini sağlamayı da ihmal etmiyor.

tasarım

“Welcome to the Jungle” ormanla samimi bir ilişki sunarak, genişleyen rota ile sürekli değişen manzaralar oluşturuyor. Iryna son olarak şunları söylüyor: “21. yüzyıl bize teknoloji ve doğanın kombinasyonunu yeni deneyimler ve kimliklerle yeniden düşünme imkanı veriyor. Geçmişten farklı olarak, günümüzde insanlık teknolojiyi kullanarak doğayı geliştirebiliyor ve bu proje bunun yapılabileceği çeşitli yollardan birini göstermeye çalışıyor.”

cam orman yürüyüş yolu

İlginizi Çekebilir: Arkeologlar Napoli’de sokak yemekleri satan 2000 yıllık bir büfe keşfetti

Tasarımcının ilham dolu diğer çalışmaları için Behance sayfasına göz atabilirsiniz.

modern tasarımlar

Kaynak: Designboom