Yeni bir işe başlamak üzeresiniz. Bu mali açıdan size mutlak suretle artıları olacak bir hamle, ancak sınırları bu kadarla sınırlı da değil. Yeni bir sosyal çevre, dostane gülümseyişler, artan Instagram takipçi sayısı, kaçamak/kıskanç bakışlar ve daha birçok gelişme sizi bekliyor. Peki yeni işte ilk gün nasıl olabilecek en iyi şekilde geride kalır? İşte ilk gün nelere dikkat edilmeli? İlk iş gününe nasıl hazırlanılır? İşte hayatınızın en önemli günlerinden biri için altın değerinde birkaç tavsiye.

Araştırma yapın

Bir iş yerinde kimlerin çalıştığını önceden görmek artık son derece basit; Facebook sayfası üzerinden orada çalışan insanlara ulaşabiliyorsunuz. Eminiz ki teknolojiyi kullanarak kısa bir araştırma yapıp neye benzediklerini, önceki iş deneyimlerini, burçlarını, herkese açık bazı fotoğraflarını inceleyip hızlı bir karakter analizine hayır demezsiniz.

Soru sorun

İlk iş gününüzde hemen herkese soracak sorularınız olmalı. Atacağınız kısa birkaç adımın geri dönüşü son derece iyi bir yakın gelecek olabilir; beraber çıkılan öğle yemeği için biraz sohbet, sonrasında kahve molalarında küçük esprilerle ilk günü sosyal açıdan taçlandırın.

Bilgili olun

İlk gününüzde bazı sorunlara çözüm getirmeniz gerekebilir. Teknik destek tarafından kurulumu yapılan bilgisayardan itibaren çeşitli sorulara karşılık vermeniz beklenecek. İşle ilgili ilk günde karşılaşacağınız en ciddi sorun muhtemelen oradaki kariyeriniz süresince karşılaşacağınız en basit şeyler olacaktır, mümkün olabilecek en hazırlıklı şekilde gidin, sorunlara karşı proaktif olmanız artı puan kazandıracaktır. Ayrıca endüstri ya da gündem hakkında bilgi sahibi olmanız, konulara yerinde ve doğru yaklaşımınız ilk gün için harika argümanlar yaratacaktır.

Giyim

İşte ilk gün nasıl giyinmeli? İlk iş günü giyim konusu… En kritik konulardan biri de bu. Ne aşırı ne de ortalamanın altında olmamalısınız. İlk günde örneğin iddialı bir kırmızı kötü seçim olabilir. Genellikle koyu renklerden de kaçınmanız iyi olabilir. Ortalama bir renk paleti üzerinden şık ama gösterişsiz olmanız ilk gün için alabileceğiniz en doğru karar olabilir.

Bakımlı olun

İnceleneceksiniz. Kaçınılmaz bir şekilde hem de. Bu yüzden temiz ve bakımlı olmalısınız. Erkekler için saçlar traşlı olmalı, önceki gün mutlaka bir kuaföre uğrayın. Kadınlar için de benzer şekilde iyi saçlar olmazsa olmazlar arasında. Genel olarak kişisel bakımın es geçilmemesi önemli. Bir de sigara ve alkol kokmayın.

Sakın akşamdan kalma ya da uykusuz olmayın

Bu bir skandal olabilir. Net. Aksi halde profesyonellikten uzak ve düpedüz kötü sonuçlar elde edersiniz.

Sosyal hesaplarınızı düzenleyin

Evet, meraklı gözlere hazırlıklı olun; örneğin fazla ‘ilişkiye açık’ ya da ‘ketum’ görünüyorsanız bunları değiştirmeniz yerinde olacaktır.

Kontrollü akıllı telefon kullanımı

İlk iş gününüzde inceleneceğinizden bolca bahsettik, sık sık telefonu çalan bir çalışan diğer iş arkadaşları tarafından pek hoş karşılanmaz. Bunun birçok nedeni olabilir, kıskançlık gibi. Bu nedenle ilk iş gününüz için bazı bildirimleri kapatmanız ve telefon görüşmelerini kısa tutmanız iyi olabilir.

Girişken mi olmalıyım, çekimser mi?

Belki de en sık sorulan sorulardan biri, ilk iş gününde kişiliğinizi yansıtmanız elbette iyidir, ancak fazla girişkenseniz bunu ilk günden ortaya sermek fazla iddialı olabilir, aynı şekilde çekingen olmak da iyi intibanın önüne geçecektir, mümkün olduğunca dengeli olun.