Japon mimar Tadao Ando, dünyanın en ince otomatik kronografı olan Octo Finissimo saatini yeniden tasarlamak için BVLGARI ile işbirliği yaptı. BVLGARI’nin saat tasarım müdürü Fabrizio Bonamassa Stigliani ile birlikte çalışan Ando, “binalara benzersiz kişilik kazandıran” bir malzeme olan betondan ilham alıyor ve bu özel saate mimari tasarımını yansıtıyor.

Tadao Ando Serisi, yalnızca 200 parça ile sınırlı ve koleksiyona ait titanyum bileklik de mevcut. Saatin arkası oldukça ilginç; zira BVLGARI’nin platin mikro rotora sahip ultra ince otomatik kurmalı mekanik hareketi, safir arka kapaktan da görülebiliyor.

Bu özel saat 30 metreye kadar suya dayanıklı ve Ando imzasıyla tamamlanmış. Ando’nun yeniden tasarlanan saati, BVLGARI’nin Japon web sitesinde, 1.980.000 JPY (yaklaşık 18.266 USD) fiyatla satışta.

Tadao-Ando-Bvlgari-Octo-Finissimi

Tadao Ando, Osaka’daki Işık Kilisesi, ABD-Massachusetts’teki Clark Sanat Enstitüsü‘nün genişletilmesi ve Çin/Şanghay’daki çok büyük bir tiyatroyu da kapsayan dünya çapındaki çok sayıda ünlü projeyi tasarladı. Japon mimar aynı zamanda çevresel restorasyon ve afet sonrası yeniden yapılanmaya odaklanan sosyal hayata katkıda bulunan projelerde de aktif olarak yer alıyor.

Ando’nun çalışmaları genellikle geniş süssüz beton duvarları ahşap veya taş zeminler ve büyük pencerelerle birleştirir. Ando, 1991 Metropolitan Müzesi’nde (MoMA) ve 1993 yılında Pampidou’da kişisel sergiler düzenledi. Ayrıca Yale, Columbia ve Harvard Üniversitesi’nde misafir profesör olarak dersler verdi. Japon mimar, 2003 yılından bu yana Tokyo Üniversitesi’nde fahri profesör olarak görev yapıyor.