İnovasyonda öncü ülkelerin başında gelen Japonya’da ayakla kontrol edilen ‘süper-hijyenik’ otomat üretildi. İlginç bir deneyim vadeden otomat, koronavirüs ile öne çıkan el hijyeni gerekliliğine son derece güçlü yanıtlar içeriyor.

DyDo adlı şirket tarafından sunulan otomat, yenilikçi tasarımı ile altında numaralar bulunan yiyecek-içeceklerin bir camekanın ardında görülmesi ve numaralandırılmış pedallara basılması şeklinde işlev kazanıyor. Sevdiğiniz bisküvinin numarasına ayağınızla basıp alabiliyorsunuz.

Ödeme temassız şekilde gerçekleştiriliyor. Otomatın ekranına dokundurduğunuz akıllı telefonunuz veya temassız özellikli kredi kartınızla işlemi kısa sürede tamamlıyorsunuz.

Peki elimizi kullanmadan seçilen ürünleri alabilecek miyiz sorusunun yanıtı ise hayır. Elinizi kullanmanız gerekecek, ancak ürünlerin alınmasının hemen ardından ilgili bölmenin dekontamine olması için ultraviyole ışıkla sterilizasyon uygulanıyor. Otomatik işlem sonucunda bakterilerin yok edildiği kaydediliyor.

Son olarak DyDo, ilk etapta gıda satışı için kullanılacak olan otomatların diğer aşamada şemsiye ve şarj aleti gibi aletler için de kullanılacağını bildiriyor.

Yeterince güvenli mi?

Otomatın testlerine devam ediliyor. Diğer yandan Japonların ilk tepkileri de gelmeye başladı. Örneğin ultraviyole ışıkla sterilizasyon işleminin sonuçta teknolojik bir süreç olduğu ve arızalanıp görevini yerine getiremeyebileceği öne sürüldü. Yine de ağırlıklı görüş, yeni otomatın ‘bir devrim’ olduğu yönünde.