Yaz mevsiminin paha biçilmez enerjisi ağırdan ağırdan kendini hissettirmeye başladı… Böylelikle mekan ve zaman kavramları için bir tür kaçış dönemine de girildi. Balkonlar bu dönemin olmazsa olmazı. Ancak şehir hayatında balkonlar herkes için birer konfor ve kaliteli zaman alanı değil, küçük olmaları ve diğer binaların cephelerini içeren yorucu manzaraları birer handikap olarak görülebiliyor. Oysa ki balkonlar, hangi özellikte olurlarsa olsunlar birkaç pratik dokunuşla sizi mutlu edebilme özelliğine sahipler…
Nasıl mı?

balkon masası

Masa faktörü

Balkonunuzu ardiye şeklinde mi kullanıyorsunuz? Fazla eşyalarınızı yerleştirebileceğiniz farklı alanlar varsa vakit geçirmeden bunu yapmalısınız. Çünkü balkonunuz aslında bir depodan çok daha fazlasını sunabilir.

Fazlalıklardan arındırılmış bir balkona küçük ve hoş bir masa ve yanına da katlanabilir iki adet sandalye koyun. Böylelikle kahvenizi alıp balkonda oturabilir, akıllı telefonuzu bir kenara bırakıp camı aralayabilir ve dış dünyayı dinleyip küçük bir dijital araya merhaba diyebilirsiniz.

Elbette teknolojiden kaçmanın dışında da alternatifleriniz var. Laptopunuzu alıp sosyal medyada gezinebilir, mail gönderebilirsiniz.

balkon dekorasyon

Bitkiler

Eğer binalarla çevrili bir balkon manzaranız varsa neden bu görüntüyü yeşile boyamayasınız? Balkonunuza dilediğiniz büyüklükte bitkiler yerleştirip küçük bir bahçe ortamı meydana getirmeniz mümkün. Balkonda yetiştirilebilecek çiçekler arasında lavanta, alisyum, gül, yasemin, sardunya, ortanca, bodrum papatyası ve daha nicesi var. Domates, biber gibi ele emeği göz nuru organik sebzeler yetiştirebilirsiniz. Telgraf çiçeği ya da sarıkız ile sarkan bitkileri veya zeytin, limon ağacı gibi farklı türleri davet edebilirsiniz.

balkon bitkileri

Bitkilerinizle birlikte sulama kabı, tırmık gibi gereçlerle balkonu bir hobi alanına çevirmek bile isteyebilirsiniz.

balkon seperator

İlginizi Çekebilir: Almanya’da Münih şehrinin geleceği van B konutları ile tanışın

Bu arada eğer karşı binalarla görsel teması kesin olarak kesmek istediğiniz noktalar söz konusuysa uzun bitkilerden yararlanabilir ya da uzun bambu seperatörler kullanabilirsiniz.

balkon minder puf

Puflar, minderler

Balkonda kitap keyfi veya akşam üstü şöyle bir uzanmak için ideal (üstteki model Zara Home‘dan)

Kilim serin

Balkonda zemini önemsemiyor musunuz? Haydi bunu da geride bırakın. Zevkinize göre bir kilim serip atmosferi daha sıcak hale getirip tamamen değiştirebilirsiniz.

balkon aksesuar

Aksesuarlandırın ve aydınlatın

Balkonları yazlık tarzı aydınlatmalarla dönüştürmeyi sakın unutmayın… Bambu abajurlar, ahşap lambalar bu konforlu alanlar için ideal. Dekoratif mumlar da bir başka alternatif. Ayrıca balkon masasını, cam önlerini çeşitli aksesuarlarla renklendirebilirsiniz.

Keyifli balkonlar!

İlginizi Çekebilir: Pandemi ve yaz tatili