Muz suyu, çevrenizdeki marketlerde bulunan en yaygın meyve sularından biri olmayabilir, ancak dünyanın bazı yerlerinde bulunan en fantastik besleyici ve lezzetli meyve kaynaklı olduğunu hepimiz biliyoruz. 70’den fazla farklı tür ile, dünya genelinde oldukça çeşitli muzlar var, bunların çoğu benzer aktif içerikleri ve besin değeri profillerini paylaşıyor. Bu meyve; potasyum, vitamin C, B-familyası vitaminleri, magnezyum, manganez, lif, A vitamini ve çeşitli polifenolik bileşikler açısından zengin bir kaynaktır.

Muz suyu çoğu insanın gözde meyve sularından biri, özellikle evde meyve suyu hazırlamak isteyenler için. Çünkü aşırıya kaçmadan muz yemenin harika bir yolu. Muz suyu, muzun lifli, nişastalı malzemesinden ayrı olmadığı için mutlaka denenmeli. Muz suyu çoğu meyve sularından daha yoğun bir yapıya sahip olma eğilimindedir. Bununla birlikte muzun yumuşak yapısı, özellikle süt veya su ile karıştırıldığında harmanlamaya izin verir. Bu nedenle, muz suyu bulması en kolay meyve suyu olmayabilirken, evde hazırlaması oldukça kolaydır.

Muz suyu faydaları

Muz suyunun en önemli faydalarından bazıları, enerji düzeylerini artırmak, stres ve kaygıyı yatıştırmak, bağışıklığı artırmak, vücudun detoksifiye edilmesine yardımcı olmak, kemiklerin güçlendirilmesi, uyku kalitesinin iyileştirilmesi, kan basıncının düşürülmesi, sindirime yardımcı olma ve iyileşme sürecinin hızlandırılmasıdır.

Kan basıncı: Potasyumun ana iddialarından biri, vazodilatör rolünden dolayı tansiyonun sürdürülmesidir. Tek bir muzda yüksek miktarda potasyum (günlük gereksiniminizin yaklaşık % 10’u), hipertansiyona, ayrıca ateroskleroz, kalp krizi ve felçlere karşı korunmaya yardımcı olabilir.

Duygu-durum düzenleyicisi muz!

Stres ve kaygı: Potasyumun dengeleyici özellikleri ile önemli triptofan içeriği, muz suyunu anksiyete ve stres semptomlarını azaltacak mükemmel bir duygudurum düzenleyicisi yapar. Bu, kronik stres hormonlarının azaltılmasına yardımcı olabilir ve genel olarak vücudun her yerindeki inflamasyon seviyelerini iyileştirir.

Enerji seviyeleri: Muzlarda birçok şeker türü bulunur; bunların çoğu vücutta enerji için işleme ve kullanmaya hemen başlayabilir. Bu, tek bir muz olsa bile, bu lezzetli meyve suyunun bir bardakta 2-3 muz bırakarak fiziksel ve zihinsel enerji patlaması yapabileceğiniz anlamına gelir!

Detoksifikasyon: Sindirim sistemi için diyet lifi ve toksisite düzeylerini yönetmek için B6 vitamini kombinasyonu, muz suyu, sistemi temizlenmek için ideal kılar. Karaciğer ve böbrek fonksiyonlarını uyararak toksinleri, tuzları ve katı yağları daha çabuk ortadan kaldırır.

muz-suyu

Bağışıklık sistemi: C vitamini ve çeşitli B-ailesinden alınan vitaminlerin bulunması, bu meyve suyunun iyi bir bağışıklık sistemini canlandırması anlamına gelir. Askorbik asit beyaz kan hücrelerinin üretimine yol açabilir ve ayrıca oksidatif stresin azaltılması ve serbest radikallerinin nötralize edilmesi için antioksidan bir madde olarak işlev görür.

Kemik mineral yoğunluğu: Muzdaki şekerlerden bazıları besin alımını, özellikle mineralleri artırmakla doğrudan bağlantılıdır. Muz suyundaki magnezyum, manganez ve potasyumun önemli seviyelerine ek olarak, bu içecek yaş ilerledikçe kemik mineral yoğunluğunu korumaya ve osteoporozun başlamasını önlemeye yardımcı olabilir .

İyileşme: Potasyuma benzer ya da potasyum gibi mükemmel bir elektrolit kaynağı olduğu için, bu meyve suyu sporcuların yanı sıra uzun süreli hastalıklardan veya yaralanmalardan kurtulanlar için de popülerdir. Potasyum seviyesi yeterli olmazsa, vücudunuzun su dengesi ve sinir sistemi fonksiyonu gibi kas fonksiyonunuz ve gelişiminiz de bozulur.

Uyku sorunları: Bu doğal sakinleştirici, serotoninin serbest kalmasını teşvik edebilir; bu, vücudu hafifleten ve rahatlatan “iyi hissettirecek” bir hormondur. Yatmadan önce bir bardağı uykusuzluk çeken insanlar için mükemmel bir seçim olabilir veya uykuyu düzenli hale getirebilir.

Sindirim: Bu harmanlanmış meyve suyunda bulunan yüksek seviyedeki diyet lifi, sindirim için harikadır, çünkü lif peristaltik hareketi uyarır, gastrik suların serbest bırakılmasını arttırır ve bağırsağınızın besin alım verimliliğini artırır.

muz-suyu-nasil-yapilir

Muz suyu nasıl hazırlanır?

Muz suyu, hazırlanması kolay meyve sularından biridir ve muhtemelen kendisini hazırlamak için uğraştığınız vakitle dışarıdan alacağınız vakit arasında dağlar kadar fark yoktur.

Malzemeler:

  • 3 orta boy muz
  • 1 çorba kaşığı bal
  • 5 su bardağı süt
  • 1 tutam tarçın (lezzet için tercihen)

Adım 1 – Tüm muzları soyun ve ekstra lifleri meyvenin kenarından çıkarın.

Adım 2. – Muzları parçalara ayırın.

Adım 3. – Muz parçalarını, süt ve balla birlikte blender’a ekleyin (İsterseniz 1-2 buz küpü ekleyin)

Adım 4 – İnce bir kıvama gelene kadar 2-3 dakika karıştırın.

Adım 5 – Meyve suyu hala çok kalınsa, biraz daha süt ilave edin ve tekrar karıştırın.

Adım 6. – Servis edin ve tadını çıkarın!

Muz suyunun yan etkileri

Muz suyunun açıkça pek çok faydası olmasına rağmen, mineral alımı, gastrointestinal problemler, kilo alma, kas sorunları veya kalp sorununu etkilemek gibi göz önüne almanız gereken bazı olası yan etkileri de vardır. Bununla birlikte, bu yan etkilerin çoğu sadece aşırı miktarda muz suyu tükettiğinizde ortaya çıkar. Günde 1-2 bardak, insanların çoğunda yan etkilere neden olmamaktadır. Muz suyu zararları aşağıdaki gibidir;

  • Mide sorunları – Bu meyve suyu saf meyve suyundan ziyade harmanlanmış bir formda olduğu için, iyi miktarda lif (kabuk başına 3 gram) bulunur. Lif sindirim ve kolesterol düzeylerini yönetmek için önemlidir, ancak çok fazla lif kabızlık , şişkinlik, kramp ve kanamaya neden olabilir .
  • Kilo artışı – Muzlar 100-120 arasında değişen ortalama bir kalori içeriğine sahiptir ve bu günlük kalori alımının yaklaşık % 5’iyken, aşırı miktarda muz başka bir öğenin kalorik değerini çabucak değiştirebilir. Düzenli olarak muz tüketiminin kilo aldıracağını net bir şekilde belirtiyoruz.
  • Kemik yoğunluğunda olumsuz değişimler – Bu suyu fazla içtiğinizde, nişastalı muzdaki diyet lifi vücudunuzun besinleri, özellikle de kalsiyum ve demir gibi mineralleri emme yeteneğini bozabilir . Bu nedenle, potasyum düzeyiniz mükemmel olurken, diğer kritik minerallerde yetersiz kalmış olabilirsiniz.
  • Kardiyovasküler konular – Hiperkalemi, kanınızda fazla potasyum bulunduğunda ve düzensiz kalp atışlarına ve çarpıntılara neden olabilen bir durumdur. Kalp üzerindeki bu tür gerginlik, özellikle de kardiyovasküler sorunlarla ilgili geçmişiniz varsa asla iyi bir fikir değildir.
  • Kas Zayıflığı – Potasyum ve sodyum gibi elektrolitler, su dengesi sağlamak ve sinir sistemi iletişimi sağlamak için dengeli kalmaları nedeniyle çok fazla potasyum da kas fonksiyonunu olumsuz yönde etkileyebilir.

Kaynak: https://www.organicfacts.net/banana-juice.html