Son dönemlerde rahatsızlıklar için kimyasal ürünlere başvurmadan önce bitkisel ürünlere başvuruluyor… Bizler de bu sevindirici durumdan hareketle kokusuyla herkesi mest eden nanenin, yağ olarak vücudumuza binbir çeşit faydasından bahsedeceğiz…

Nane yağı; nane bitkisinin taze olan yapraklarından damıtma yöntemi olarak bilinen distilasyon ile yani bitkinin ısıtılarak yağın çıkartılmasıyla elde ediliyor. Üreticiler bu yöntemi uçucu yağ olarak tanımlanan yağları üretme esasıyla kullanır.

Nane yaprakları içerisinde bulanan başta mentol ve nane içerisinde bulunan sular, yağ olarak hazırlanırken etken madde olarak yoğun bir şekilde yağın içerisinde bulunuyor. Nane yağının faydaları; baş ağrısından, solunum sıkıntılarına ve sindirim sorunlarına kadar birçok rahatsızlığa iyi geldiği biliniyor. Gelin nane yağı nelere iyi gelir, faydaları neler hep beraber detaylı bir şekilde inceleyelim ve nasıl kullanmamız gerektiğini öğrenelim…

Nane yağının faydaları neler, nelere iyi gelir?

1- Solunum sıkıntılarına iyi gelebilir

Nane yağı içerisinde yüksek oranda mentol bulundurduğu için nefes almayı kolaylaştırır. Özellikle kış aylarında nezle, grip gibi hastalıklara yakalanıldığında hastalığın şiddetine göre nefes almakta ciddi zorluklar yaşanabiliyor. Bu durumda hemen kaynatılmış ve biraz ılıtılmış üzerinden hala dumanlar çıkan suyun içerisine birkaç damla nane yağı koyarak bu buharı solursanız, solunum borunuzun temizlendiğini, daha rahat nefes aldığınızı ve sinüslerine de iyi geldiğini gözlemleyeceksiniz.

Bir başka öneri olarak çay ağacı yağı da solunuma son derece iyi gelir, rahatlatır.

nane-yagi

2- Ağız kokusuna, mide bulantılarına ve hazımsızlığa yardımcı olabilir

Nane yağı nelere iyi gelir sorusuna en iyi yanıtlardan biri de şüphesiz ağır kokusu sorunu. Ağızda oluşan kötü kokuları engellemek için birebir, ayrıca yenilen yiyeceklerden sonra yaşanılan hazımsızlık problemleri ve hamilelikten kaynaklanan ya da nedeni bilinen, ciddi olmayan mide bulantıları için su şişesine veya bir bardak ılık suya birkaç damla nane yağı ekleyerek gün içerisinde içilebilir.
Ölçülü kullanılmalı. 1-2 damla yeterli olur.
Bu arada mide bulantıları için sadece nane yağını koklamak bile iyi gelir. Aracınızda bulundurabilirsiniz ya da uzun yol seyahatlerinizde yanınızda yer alması faydalı olabilir.

Nane yağının antimikrobiyal özelliği sayesinde düzenli kullanımlarda ağız kokularının yok olduğunu göreceksiniz. Aynı zamanda nane yağı, antimikrobiyal etkisi sayesinde bağışıklık sistemini de güçlendirir.

İlgili Konu: Hassas dişlerle mücadelenizde birbirinden sağlıklı 6 öneri

3- Sivilceler ve cilt üzerindeki problemlere iyi gelir

Nane yağının antimikrobiyal özelliğinden bahsederken akne ve cilt sorunlarına olan etkilerinden bahsetmeden edemeyiz. Sinek, böcek gibi haşere ısırmalarına karşı oluşan şaşıntıları giderdiği ve akne problemlerine iyi geldiği gibi alerjik reaksiyonlar sebebiyle cilt üzerinde oluşan kaşıntıları da ferahlatıcı etkisiyle azalttığı biliniyor. Uzun süre güneşte kalmaktan dolayı cilt üzerinde oluşan güneş yanıklarına sürüldüğünde rahatlama sağlıyor aynı zamanda.

Cildiniz eğer hassas değilse direkt olarak cilt üzerinde sorun yaşadığınız bölgeye sürerek kullanabileceğiniz gibi hassas bir cilde sahipseniz hindistan cevizi yağı, zeytinyağı gibi yağlarla karıştırıp kullanmanız cildiniz için daha faydalı olur. Ayrıca kaşıntılar için nane yağını lavanta yağı ile karıştırıp kullanmak son derece etkili bir rahatlama sağlıyor. Akne problemleriniz için temizlediğinizi ve kuruladığınız cildinizde üzerine direkt olarak ya da maskenizin içerisine dört- beş damla nane yağı koyarak pozitif etkilerinden faydalanabilirsiniz.

nane-yagi-nelere-iyi-gelir

4-Baş, kas ve eklem ağrılarına  iyi gelir

Nane yağı son derece etkili bir kas gevşetici ve ağrı kesici özelliğe sahip. Baş ve kas ağrısı yaşadığınız durumlarda başınız için şakaklara, kas ağrısı için direkt ağrıyan bölgeye masaj yaparak uyguladığınızda kısa sürede ağrılarınızın kesildiğini hissedeceksiniz.

Eklem ağrılarınız için nane ve lavanta yağı karıştırılarak eklem bölgelerinize masaj yaparak uyguladığınızda eklemlerinizi rahatlatacak.

5- Saç incelmesi ve kepek problemi ile savaşır

Nane yağını, duş öncesi hazırladığınız saç maskelerine ya da şampuanın içerisine ekleyerek ilk kullanımdan itibaren kepek probleminizi, uzun süreli kullanımlarda saç tellerinizde yaşadığınız incelme problemlerine veda edeceğinizi söylersek yanılmış olmayız.

Okuma Önerisi: Saç dökülmesine karşı 11 etkili metot