Netflix’te (Un)Well adlı bir belgesel serisi var… Bu seride spiritüel spekülasyonlar ve ağırlıklı olarak Uzak Doğu kökenli tarihi çok derin uygulamaların çeşitli şekillerde istismar edilmesi ele alınıyor. İşlenen konulardan biri de Tantra ve tantra ile bağlantılı olarak tantrik cinsellik ile ilgili terapilerin birkaç (iyi-kötü) yönü…

Netflix belgesellerinden aşina olunan ‘konuyu biraz ilerlettikten sonra mutlaka bir taraf seçip o yöne doğru ifadeleri sıralama’ rutini, ilginç bir şekilde bu belgeselde pek yok. Teşvik edici bir gidişattan ziyade aktarılan iki yönlü mesajlar fark ediliyor. Ancak özellikle son bölümde -kapatırken- makul ve objektif bir değerlendirmeyi de bolca telkin ediyor Tantra belgeseli.

Doğu kökenli master’ların tantra ile ilgili istismar odağındaki kurumsal işleyişleri (ücret karşılığı kurslar, vb), tanıkları ile aktarılırken çok daha naif ve incelikli seçeneklerin var olduğundan da bolca söz ediliyor ve fayda odaklı bir yöne işaret ediliyor. Bu kapsamda sunulan tanınmış iki kişinin erkek-kadın çiftlerle ve sadece kadınlarla gerçekleştirdikleri deneyim odaklı çalışmalardan görüntüler sunuluyor. İlk önce Sasha Cobra’yı görüyoruz. Etkileyici biri…

tantra nedir

Seanslar…

Meksika’daki eğitmen şifacı ve enerji çalışmacısı Sasha Cobra, orta yaşlı bir çift ile tantra ve tantrik cinsellik seansı yapıyor… Erkeğin aşırı kilolu oluşu ilk dikkat çeken nokta. Burada kendi vücudundan nefret duymasını dile getiren biri ile karşılaşıyoruz, açıkça ‘aynaya baktığımda kendimden nefret ediyorum’ diyor. Ardından da Cobra, kendisiyle eşinin de yanında olduğu bir seans düzenliyor.

Erkek, üzeri çıplak şekilde uzanmış ve Cobra, üzerinde ellerini gezdiriyor, bazen dokunuyor bazen de yakın mesafede tutuyor, yükseltip alçaltıyor, sorular soruyor… Sahne erkeğin çıkardığı böğürme tarzındaki sesler, gözlerinin dolması ve genel itibarıyla sonda duyduğu mutlu yüz ifadesi ile tanımlanıyor. Tantrik cinsellik uzmanı Cobra, tüm süreci ‘kendine ait olan çok güçlü enerjinin sonuçları’ ile açıklıyor. Erkek ertesi gün artık kendisinden şikayetçi olmadığını, vücudunu sevdiğini söyleyiveriyor. Çiftin cinsel sorunlarının artık geride kaldığını hissettiriyor her şey…

Tantra ile ilgili diğer örnekte ise bu kez Meksika’nın kuzeyinde, ABD sınırlarındayız… Will Smith gibi tanınmış isimlerin sosyal medyada sözünü ettiği ünlü bir tantrik cinsellik uzmanının seansına tanık oluyoruz bu kez…
Son derece naif, orta yaşlı bir çift ele alınıyor…
Yerde karşılıklı oturan bir çift… Tantrik cinsellik uzmanının yönlendirmeleri ile birlikte kadının erkeğin bacaklarına dokunması, ayak tabanlarını ve dizini sıkması, bacağını okşaması esnasında karşısındakinin de ona güzel sözler söylemesini temel alan bir seans izliyoruz.

Erkek de kadına aynı temasları yapıyor ve karşılıklı güzel sözler duyuyoruz… Pozitif sahneler söz konusu… Evli çift, gayet memnun görünüyor ve bu uygulamayı kendi evlerinde de uygulamaları telkin ediliyor.

tantra

İlginizi Çekebilir: Vajinismus ve disparoni hakkında her şey

Yeniden Cobra’nın atölyesindeyiz…
Son derece etkileyici bir şekilde kendini ifade edebilen Cobra’ya dair bir nevi ‘tanıtım ve reklam’ filmi izler gibiyiz esasen. Zira kendisini ve tantra ile ilgili detayları o kadar kusursuz şekilde anlatıyor ki bunun dikkat çekmemesi mümkün değil. Meksika’ya ikinci konuk oluşumuzda sadece kadınların katıldığı bir seans (üstte)… Kadınların sesleri, bağırmaları, bakışları, hatta ağlamaları; vücutlarına dokunmaları, kalçalarını sallamaları, yere uzanmaları, vb. ile birlikte ilginç bir dizi akış ekranda sizi karşılıyor. Burada aynı ortamda, topluluk içerisinde ama birbirine temas etmeyen kadınların sesler, cinselliğe dair pozisyonlar ve kendilerine dokunuşları ile mutlu oluşunu ya da orgazm olmak isteyişini izliyoruz. Erotik bir ambiyans… Kadınların vücutlarını tanımaları, cinsellik için her şeyin partnere bağlı olmadığını anlamaları ve Cobra’nın ateşli sözleri ile kadınları bir nevi baştan çıkarışına tanığız bu bölümde… Katılımcılar seans sonunda çok mutlu ve kendine güvenli görünüyor… Genel itibarıyla bir uygulama ve kimine tuhaf gelebilecek çarpıcı etkilerini izliyoruz.

İstismar

Bu ‘pozitif’ örneklerden sonra şimdi de sırada tantra ve tantrik cinselliğe dair istismar örneği var…

Tantra ve tantrik cinselliğe dair ‘istismar’ örneğinde Narcis Tarcau adlı liderlik eden kişinin kadınları cinsel istismara uğrattığı, istismara uğradığını kaydedilen kadınlar üzerinden aktarılıyor. Ek olarak kendisine ait bir ses kaydını dinliyoruz, burada ‘birçok kadının sayesinde ilk kez orgazm yaşadığını’ belirtip kendisine ‘yüce bir görev’ bahşedildiğini, ‘kutsal biri olduğunu’ ifade ediyor. Rahatsız edici söylemlerini ses kaydı halinde dinliyoruz…

Ekrana gelen konuyla ilgili uzmanlar bu tür okullara, ‘ya da tarikatlara’ dikkat edilmesi gerektiğini vurguluyor. Cinsel keşif ve ufuk açma gibi iddialarla toplulukla birlikte gerçekleştirilen atölyelerden, çalışmalardan kaçınılması telkin ediliyor.

Sağlıklı yaşamın izinde 4 öneri başlıklı makalemizi mutlaka inceleyiniz.

İlginizi Çekebilir: Çekici bulma kararı beynimizle mi duygularımızla mı şekillenir?

Sonuç

Taktrik cinselliğe dair işlenen argümanlar, cinsel şifa arayışıyla ilgili… Kapsam yoğun sesler, temas, partnerin ya da kendi kendine nazikçe dokunmanın orgazma yönelik tetikleyici etkilerini esas alıyor gibi görünüyor. Bu kapsamda bazı uzmanların gerçekten etkili çözümler vadedebileceği de altı çizilen detaylar arasında. Yani tamamen aldatmaca ve bir tür suistimal kaynağı olarak değil, doğru tekniklerle, doğru ellerde başarılı bir bütün olarak ifade ediliyor Netflix belgeselinde işlenen tantrik cinsellik.

Cinsel şifa ihtiyacı (orgazm olamama, cinsellikten haz alamama durumuna yönelik) ve daha kalın çizgilerle orgazma dair aktarılmak istenenler bilimle ilişkilendiriliyor… Orgazm için kadının erkeğin, erkeğin kadının cinsel organına birkaç dakika boyunca dokunmasının ‘tam orgazma’ yönelik olmadığı, yani orgazma dair kastedilenin bu olmadığı, bunun tek yöntem olmayacağı; tüm benlikle orgazmın seslerle ve illa cinsel organa değil, kulaklara, hatta ayaklara dokunularak bile sağlanabildiğinin altı çiziliyor. Çoğu kişi için yeni bir bilgi olduğuna şüphe yok.

Böylelikle tantrik cinsellik ile ilgili sunulan ‘ücret karşılığı’ atölye, okul, seans ve terapilerin altında yatan gerçeğe de makul bir açıklama getirilmiş olunuyor.

Özetle “istismara açık tarikat-vari oluşumlardan kaçının, atölye ve terapileri tercih edin” vurgusuyla tutarlı bir yön gösteriliyor.

En nihayetinde Netflix, insanların kendi bedenlerini nasıl olursa olsun sevmeleri gerektiği ve cinsel mutluluk için kendi benlikleri ile barışmalarının önemi gibi aslında pek de akıllarda yer edinmemiş zarif mesajlar eşliğinde başarılı bir yapıma imza atıyor.