Günlük detoks menüleri ile sağlıklı bir yaşam artık çok kolay! Tüm dünyayı etkisi altına almış olan korona virüsü gibi belli başlı sebepler sonucunda birçok insan paketlenmiş çok sayıda hazır gıda ve unlu mamüller tüketmeye başladı. Yenilen tüm bu sağlıksız besinler, kullanılan sigara ve alkol gibi alışkanlıklar, toksin adı verilen vücuda son derece zararlı olan maddelerin oluşmasını sağlıyor. Toksinler vücutta birikerek, uykusuzluk, kilo alma, huzursuzluk, vücut direncinin düşmesi ve ödem gibi ciddi sorunlara sebep olmakta. Toksinleri vücudumuzdan atmanın en kolay yolu günlük detoks menüleridir. Günlük detoks menülerine geçmeden önce detokstan da bahsetmek gerek.

Detoks nedir?

Detoks kısaca vücutta biriken toksinlerden ter, idrar ve dışkı yollarıyla kurtulmaktır. Genel olarak detoks, antioksidan adı verilen toksin çözücü sebze ve meyvelerin yoğun olarak kullanıldığı ve su tüketiminin oldukça önemli olduğu bir süreç. Detoks uygulamanın çeşitli yöntemleri mevcut. Bunlardan biri de günlük detoks menülerini uygulamak. Pekiyi herkesin merak ettiği günlük detoks nasıl yapılır?

Günlük detoks nasıl yapılır?

Günlük detoks, sabah başlayan ve gece uyuyana kadar devam eden; sadece toksinlerden arınmayı sağlayan taze ve mevsiminde çıkan meyve ve sebzelerin bol su tüketimi ile kullanıldığı bir yeme düzeni olarak söyleyebiliriz. Günlük detoks menüleri genelde, taze meyve, sebze ve otlardan oluşan çorba, smoothie ve bitki çayı gibi sıvı gıdaları kapsar. Günlük detoks menülerinde katı gıdalar tercih edilmektedir.

günlük detoks nedir nasıl yapılır

Okuma Önerisi: Detoks baş ağrısı yapar mı?

Günlük detoks menüleri kimlere uygundur?

Günlük detoks menülerini, kronik hastalığı olmayan, emzirmeyen, büyüme çağında olmayan ve yeni operasyon geçirmemiş olan herkes yapabilir. Günlük detoks menülerin, sizi tanıyan ve yeme düzeninizi iyi bilen beslenme uzmanlarının danışmanlığı dahilinde yapılması daha uygundur.

Günlük detoks menü önerileri

Daha sağlıklı ve dinç olmak için kullanılan çok çeşitli günlük detoks menü örnekleri vardır. İşte, iyi hazırlanmış ve sizi toksinlerden arınmanızı sağlayacak günlük detoks menü önerileri;

 • Sabah; uyanır uyanmaz taze limon suyu veya organik sirke ile hazırlanmış bir bardak ılık su, yarım saat sonra taze ıspanak, brokoli, maydanoz ve antioksidan meyvelerden biri tercihen blueberry ile hazırlanmış smoothie. Veya birkaç kaşık organik yulaf, badem veya kaju sütü ve antioksidan meyvelerden oluşan bir granola.
 • Öğlen; tercihen çiğ beyaz lahana veya yeşillik salatası (limon, sirke ve az bir zeytinyağı kullanılabilirsiniz ) ve yarım kase yağsız yoğurt. Mevsim sebzelerinden oluşmuş çorba da tercih edilebilirsiniz.
 • Akşam; buharda veya fırında pişmiş mevsim sebzeleri tercihen kabak, brokoli, karnabahar, fasülye, bezelye) yarım kase yağsız yoğurt. Bir başka alternatif öğlen hazırladığınız çorba ve mevsim salata.
 • Ara öğünler; öğünler arasında dört beş tane çiğ fındık, kaju ve ceviz veya yeşil elma. Bütün gün boyunca taze zencefil, limon, salatalık ve maydanoz ile tatlandıracağınız en az iki üç litre su ve bitki çayları.

detoks nedir

İlgili Konu: Bitkisel detoks nedir?

Günlük detoks yaparken nelere dikkat edilmeli?

Günlük detoks menülerini yaparken nelere dikkat etmeliyiz sorusuna verebilecek pek çok cevap vardır;

hayatını detoksla

 • Günlük detoks sırasında, stresli ortamlardan da uzak durulmalıdır.
 • Günlük detoks menülerini uygularken mutlaka yürüyüş, spor veya pilates gibi fiziksel aktiveler yapılmalıdır.
 • İmkan varsa doğa yürüyüşü yapılmalıdır.
 • Bol su tüketilmelidir.
 • Kan şekerinin düştüğü durumlarda tarçın ve kuruyemişler tercih edilmelidir.
 • Şeker, tuz ve tatlandırıcılar kesinlikle kullanılmamalıdır.
 • Hayvansal besinler tüketilmemelidir.
 • Organik ve mevsiminde çıkan sebze ve meyveler tercih edilmelidir.
 • Gece geç yatılmamalı ve sabah erken güne başlanmalıdır.
 • Sigara ve alkol tüketilmemelidir.

Okuma Önerisi: Daha fit görünüm için kilo vermeye yüzde 100 etki eden 10 gıda

İlginizi Çekebilir: Doğal kozmetik kullanmak için 5 iyi neden