V&A(Victoria ve Albert) Müzesi, dönüştürülmüş Raphael Mahkemesi’nin yeniden açılmasından önce, Rönesans dönemi İtalyan ressamı ve mimarı Raphael’in eserleri hakkında dijital içerikler sunan yeni bir web sitesi kurdu.

Bu çevrimiçi fırsat, etkileşimli özelliklerin ve derinlemesine hikayelerin ultra yüksek çözünürlüklü fotoğrafçılık, kızılötesi görüntüler ve 3D taramalarda bu sanat eserlerinin 500 yıllık tarihini sergilediği çalışmalara benzeri görülmemiş bir erişim vadediyor.

sistina şapeli raphael

1513’te Papa Leo X, Vatikan Sarayı’ndaki Sistina Şapeli için bir dizi goblen (duvar halısı) için Aziz Peter ve Aziz Paul’un hayatlarından sahneleri gösteren on adet tam ölçekli tasarım oluşturmak için Raphael’i görevlendirdi.  Tamamlandığında her biri yaklaşık 5 metre genişliğinde ve 3,5 metre yüksekliğindeki şaheserler, anıtsal tasarımları duvar halısına dönüştüren Brüksel’deki tüccar-dokumacı Pieter Van Aelst Atölyesi’ne gönderildi.

italya gezilecek yerler

Günümüze kadar gelebilmiş bu yedi karikatür, 17. yüzyılın başlarında Galler Prensi tarafından Britanya’ya getirildi, daha sonra Charles I. Kraliyet Koleksiyonunda kaldılar ve ardından da Güney Kensington Müzesi’ne ödünç verildi – şimdi V&A – Kraliçe Victoria tarafından Prens Albert’in anısına 1865 yılından beri müzede halka açık olarak sergileniyor.

sistina şapeli raphael dijital arşiv

Çevrimiçi özellikler, karikatürlerin hikayesini, kurullarını, üretimlerini ve hayatta kalmalarını ve bir goblene nasıl dönüştürüldüklerini içerir.

sistina şapeli eser

İlginizi Çekebilir: Pedrali’den esneklik ve fütürizmi tanımlayan yeni çalışma alanları

Karikatürleri keşfetmek, kullanıcıların bu sahnelerin yüksek çözünürlüklü panoramik fotoğraflarını, altındaki karakalem çizimlerini gösteren kızılötesi görüntülerini ve kağıt yüzeylerinin 3 boyutlu taramalarını yakınlaştırarak karikatürlerin yapımını ve tasarımını daha ayrıntılı bir şekilde incelemelerine olanak tanıyan yeni HD görüntüleri kullanıyor.

roma gezilecek yerler

Bu yeni çevrimiçi içerik, 2020’de Raphael’in 500. ölüm yıldönümü sebebiyle V&A’nın Raphael Projesi’nin bir parçası olarak üretildi.

sistina şapeli tüm eserleri

İlginizi Çekebilir: Arkeologlar Napoli’de sokak yemekleri satan 2000 yıllık bir büfe keşfetti

Proje bilgileri

  • İsim: The Raphael Cartoons
  • Geliştiren: V&A

sistina şapeli eserleri

Yazar Arda Kökten’in diğer içerikleri için buraya tıklayabilirsiniz.