Sosyal medya etkili ve verimli kullanım esasına son derece açık. Facebook’tan Instagram’a YouTube’dan Twitter’a dijital hayatınıza katkı sağlayacak ipuçları…

Teknoloji bağımlılığı önemli ölçüde artmış durumda. Sosyal medya platformlarının her geçen gün sahip oldukları kullanıcı veritabanının alışkanlıklarını analiz ederek daha fazla yenilik sunması, algoritmalarını sürekli olarak güncelleyip daha fazla süre geçirilmesine yönelik attıkları adımlar öne çıkan etmenler.

Diğer yandan genel olarak bir trend haline dönüşen Instagram, Facebook, Snapchat, Pinterest, Twitter ve Tumblr’ın her akıllı telefon kullanıcısı için vazgeçilmez ekranı görme ve ona çeşitli şekillerde dokunma alışkanlıkları arasına dahil olduğu da açık. Peki sosyal medya kullanımını daha verimli bir hale getirebilmek olası mı? Gelin bu soruya yönelik neler yapabileceğimize göz atalım.

Sosyal Medyayı Daha Verimli Kullanmak

İlginizi Çekebilir: Dolu dolu bir saat yoga rehberi

Instagram nasıl daha etkili kullanılır?

Her gün milyarlarca kullanıcı Instagram üzerinden fotoğraf paylaşıyor; videolar atıyor ve hikayeler yayınlıyor. Uçsuz bucaksız kullanıcı tabanıyla (1 milyarı geçti), merak edilen hemen her şeye, üstelik olabilecek en konforlu şekilde yani görsel anlamda erişim imkanı sunan bu sosyal medya platformunun kullanıcı tarafından bir tür oto-sınırlandırma yapısıyla deneyimlenmesi oldukça zor. Ama imkansız değil.

Bu yönde atılan bazı adımlar belli ölçülerde faydalı olabiliyor. Örneğin uygulama, akıllı telefon arayüzünde, kolay erişilemeyecek bir yerde konumlandırılabilir. Denemelisiniz. Çok sayıda uygulama içinden fark edilemeyeceği bir yerde bulunuyor olmasının bir tür unutma etkisi yaratabildiği görülüyor.

Bununla birlikte cihazlardaki ‘Ayarlar’ bölümünden Instagram bildirimlerinin kapatılması da oldukça etkili bir yol. Bunlara ek olarak ruhsal ve psikolojik yönden sosyal medya kullanımına sınırlamak en doğru strateji.

Instagram’ın zamanı bir çok açıdan verimsiz bir şekilde kullanıma neden olduğunu tartışmaya gerek yok, bunun farkına varan kullanıcılar, Instagram uygulamasını kendilerini sınırlayan, zamanı hızlı bir şekilde tüketen ve kendi öz verimliliklerini düşüren bir platform olarak kabul edebilirler. Elbette bu anafikirden yola çıkarak daha az bakma ve paylaşma alışkanlığı edinmeye yönelmek lazım. En etkin yol bu.

Sosyal Medyayı Daha Verimli Kullanma Rehberi

İlginizi Çekebilir: Caria uygulaması, menopozla ilgili doğru bilinen yanlışları yok etmeye yardımcı oluyor

Facebook verimli kullanım ipuçları

Gelelim Facebook’a, günümüzde oldukça tartışmalı bir platform halini alan sosyal medya ağı, kullanıcılarını yoğun şekilde tanıtıcı-sponsorlu içeriklerle karşı karşıya bırakıyor. Kendilerine ödeme yapan çeşitli web sayfalarının içeriklerini öne çıkarması, reklam öncelikli anlayışından bir türlü vazgeçmemesi Facebook’u deneyim anlamında geri plana atmaya devam ediyor şüphesiz.

Bununla birlikte Facebook’un verimliliği artırıcı bir aktör şeklinde kullanımının mümkün olduğunu da belirtmek mümkün. Çeşitli deneyim paylaşım platformları, haber ve sağlıklı yaşam odaklı içerik paylaşan sayfalar fark yaratıyor. Kullanıcının ayrımı doğru bir şekilde yapması, Facebook kullanımında kendilerine bir biçim oluşturması gerekiyor.

Facebook’un öz niteliğinden kaynaklı olarak serbest bırakıldığında zararlı bir sosyal ağ olduğu açık. Yapılması gereken en önemli şey Facebook’ta ilgili çoğu bildirimi ayarlar bölümünden kapatmak, bir organizasyon şeması meydana getirmek ve mümkün olduğunca olağanüstü şekilde ‘sizi okuyan ve nelerden hoşlanacağınızı öngörebilen’ bu sosyal ağ üzerinde daha az zaman harcamak.

Buraya tıklayarak bizi Facebook’ta takip edin

Sosyal Medyayı Daha Verimli Kullanma

İlginizi Çekebilir: Dengeli kilo kaybı için 20 diyet önerisi ve egzersiz ipuçları

Twitter

Twitter, uzmanların ‘sakın uyumadan önce göz atmayın’ diye uyarılarda bulunduğu bir sosyal medya ağı, daha önce tanımadığınız ve duymadığınız sayısız kullanıcının akıl almaz çeşitlilikte konular üzerindeki problemlerini dile getirdikleri, milyonlarca kişinin dikkat çekmeye yönelik paylaşımlarıyla dolup taşan spekülatif dijital alanlardan. Twitter’da steril olmayan bir dünyanın bulunduğu açık. Hem zihinsel hem de fizyolojik olarak sizi yanlış yönelten, yanlış yönde etkileyebilecek bir çok içeriğin kısa süreler içerisinde görülebildiği platform, yine kullanıcı deneyimini geliştirilmesi noktasında size önemli görevler bırakıyor.

Takip ettiğiniz kişiler arasında eleme yapın

Öncelikle takip ettiğiniz kişileri ivedilikle belirlemeniz lazım. Genellikle negatif paylaşımları beğeniyor veya bu yönde yorumlarda bulunuyorlarsa bir tür eleminasyon haritası çıkarın ve onları takip etmeyi bırakın. Çünkü Twitter algoritması sizi, takip ettiğiniz kişilerin yaptığı hareketlerle sıklıkla karşı karşıya bırakıyor. Böylelikle her seferinde dikkatinizi dağıtan farklı içeriklerle istemeden de olsa karşı karşıya kalıyorsunuz.

  • Takipçi sayınızı azaltmanız veya çoğaltmanız da mümkün, bu yönde size olumsuz mesajlar gönderen ve kötü bir etkileşim sunan takipçileri bloke edebilirsiniz. Ayrıca size katkı sağlayacağına inandığınız hesapları takip etmeye zaman ayırabilirsiniz.
  • Bu adımlardan sonra genel itibarıyla Twitter bildirimlerini kapatmak ve aklınıza geldiği zamanlarda platforma giriş yapıp göz atmak da iyi bir hareket olacak.

Buraya tıklayarak bizi Twitter’dan takip edin

Sosyal Medyayı Doğru Kullanmak

İlginizi Çekebilir: Fitness ve koşu için ideal giyilebilir teknolojiler

YouTube ve Tumblr

Facebook, Instagram ve Twitter en önemli sosyal medya ağları gibi görünüyor olabilir, ancak bu tam olarak doğru değil. Tumblr ve YouTube da kesinlikle milyonlarca kullanıcı için odak haline almış durumda.

  • YouTube, -diğer sosyal ağlarda olduğu gibi- verimli kullanım olanaklarıyla dolu olmasının yanı sıra son derece geniş çerçevede bir zaman kaybı ve stres unsuru. Diğer sosyal medya platformlarında olduğu gibi YouTube’un daha özenli ve sistematik kullanımı önemli.
  • YouTube’da üzerinden yaptığınız izlemeler, size sonraki izleme önerilerinin sunulması anlamı da taşıyor. Bu yüzden YouTube’da bir video izlerken iki kez düşünmenizde fayda var. Birbirini takip eden oldukça saçma videoları izlemeye başladıysanız, sonraki YouTube seanslarında da bunun izlerini yani size sunulan saçma video önerilerini görmeniz mümkün. Bunun önüne geçmek için bu video anında daha dikkatli bir kullanım şart.
  • Tumblr, görsel paylaşım özelinde dikkat çeken sosyal medya ağlarından biri. Genel olarak kullanıcının insiyatifine göre ve verimli bir deneyim vaat ettiğini belirtebilirim.