Kalabalık grupları bilirsiniz, farklı kişiliğe sahip insanlar vardır ve genellikle birileri öne çıkar…

Kalabalık bir grup içerisinde biri, diğerleriyle daha kolay iletişim kurabiliyor, onların ne hissettiğini hissedebiliyor ve sezgisel olarak verecekleri cevapları tahmin edebiliyorsa muhtemelen sosyal zekâsı yüksek bir insandır.
Dolayısıyla Sosyal Zeka nedir sorusunun yanıtı iletişimin verimlilik ve empati ekseninde olmasıdır..Sosyal Zekası yüksek kişiler kolayca karşısındakini analiz edip anlar ve kendini doğru şekilde ifade edebilir.

Bunun doğuştan gelen bir yetenek olduğunu düşünsek de aslında bu sosyal ilişkilerimiz neticesinde geliştirilen bir beceri. Peki sosyal zekayı geliştirme yöntemleri nelerdir?

Sosyal zeka geliştirme yöntemleri 

1- Analiz edin

Çevrenizi dikkatli analiz edin. Sosyal zekâsı yüksek insanların en önemli özelliği gözlemci olmaları ve etraftan gelen ince mesajları hızla okuyabilmeleri.

Eğer hayatınızda sosyal zekâsı yüksek birisi varsa başkalarıyla nasıl iletiştim kurduğuna dikkat edin.

sosyal zeka nedir nasıl geliştirilir

İlgili Konu: Sosyal medyayı daha verimli kullanma rehberi

2- Empati yanlısı olun

Duygusal zekanızı geliştirin. Her ne kadar Sosyal Zekaya benzese de duygusal zekâ daha çok kendi duygularınızı nasıl kontrol ettiğiniz ve başkalarıyla nasıl empati kurduğunuzla ilgilidir.

Bu beceri, başkalarının anlık hislerini tanımanıza yardımcı olacak o duyguyu ne zaman deneyimlediğinizi algılamayı ve davranışınızı ona göre düzenlemeyi gerektirir.

Duygusal olduğunuzda aklınızda olması gereken bu ipuçları hayatınızı kolaylaştıracak!

3- Farklılıkları anlayışla karşılayın

Kültür farklılıklarına saygı gösterin. Dahası onları anlayabilmek için farklı kültürleri araştırın. Aktif dinleme pratikleri yapın. Aktif dinleme gerektiren iletişim becerileriniz üzerinde çalışarak sosyal zekanızı geliştirin.

sosyal zeka

İlginizi Çekebilir: Kendimizi inandırdığımız yer neresi?

4- Sözünü bitirmesini bekleyin

Başkalarının sözünü kesmeyin. Cevap vermeden önce başka birinin ne söylediğini düşünmek için zaman ayırın.

5- Değer verin

Hayatınızdaki önemli insanların değerini bilin. Sosyal açıdan zeki insanların, kendileri için anlamlı olan insanlarla derin ilişkileri vardır.

Eşinizin ve çocuklarınızın, arkadaşlarınızın, iş arkadaşlarınızın ve diğer yakın bulduklarınızın duygularına dikkat edin.

Hayatınızdaki en yakın insanları görmezden gelirseniz, onlarla nasıl bağlantı kuracağınıza dair ipuçlarını kaçırırsınız.

Kişisel gelişim ve iyi yaşam odaklı diğer içerikler için buraya tıklayınız.