Esansiyel (uçucu yağlar) nedir?: Kokulu bitkilerin damıtma yöntemiyle elde edilen uçucu aromatik bileşenleridir. Oda ısısında uçmaları nedeniyle bu ismi alırlar.

Esansiyel yağların tiroid için kullanımı binlerce yıldır bilinen bir yol, ancak erken uygulayıcılar doğal olarak koşulların ve belirtilerin altında yatan nedeni tam olarak anlamamışlar.

Tiroid bezi, vücuttaki en önemli yapılardan biri, çünkü tiroid hormonlarının üretimini, özellikle de triodotironin ve tiroksin üretimini düzenlemekten sorumlu.

Bu belirli hormonlar vücuttaki protein sentezi, vitamin emilimi, doku gelişimi, hücre büyümesinin farklılaşması ve sayısız hayati fonksiyonları içeren vücuttaki yüzlerce farklı metabolik süreci etkiler. Bu hormonların üretimi veya salınımı büyük oranda beynin hipofiz bezinde üretilen Tiroid Uyarıcı Hormonu (TSH) adı verilen başka bir hormon tarafından kontrol edilir.

Ne yazık ki, mükemmel tiroid dengesini korumak zordur ve bazı olumsuz sağlık koşulları tiroid üretiminin çok düşük veya çok yüksek olmasına neden olabilir.

 Hipertiroidi, beynin şişmesi, kaygı, sinirlilik, terleme, kas güçsüzlüğü, açıklanamayan kilo kaybı, düzensiz kalp atışı, adet düzeni değişiklikleri ve uyku güçlüğünün nedeni bazen aşırı tiroid hormonunun üretimine bağlı olabilir. Diğer yandan bunlara toksik adenomlar, Graves hastalığı, tiroid bezi kanseri veya beyindeki hipofiz beziyle ilgili sorunlar gibi bir dizi başka durum da neden olabilir.

Uyku sorunu yaşayanlara kaliteli bir uyku için 14 tavsiye adlı yazımızı da öneririniz.

Öte yandan hipotiroidizm, üretilen hormonların çok azı  kilo alma, ruh hali salınımı, letarji, kabızlık, saç dökülmesi, hafıza kaybı ve yüksek kolesterol, toksin eksikliği, toksik seviyedeki iyot seviyeleri, lityuma maruz kalma veya belirli otoimmün bozukluklar da dahil olmak üzere bazı sorunlara neden oluşturabilir. Birinin tiroit düzeylerini -kritik derecede önemli ise- dengelemek ve hiper / hipotiroidi karşılamak için bazı resmi ilaçlar veya prosedürler varken, tiroit sağlığı için

Tiroid için esansiyel uçucu yağlar listesi 

İlginizi Çekebilir: Çekici bulma kararı beynimizle mi duygularımızla mı şekillenir?

Tiroid için esansiyel (uçucu) yağlar listesi 

Tiroid sağlığı için etkili esans yağlar dendiğinde, en iyi seçenekler arasında tütsü, limon, mersin, biberiye, sardunya, yasemin, ylang-ylang, clary ada ve sedir odunu yağları öne çıkar. Yakından inceleyeceğiz…

Hipotiroidi 

Biberiye yağı 

Eklem ağrısı, saç dökülmesi, açıklanamayan kilo alma veya yorgunluk yaşıyorsanız Biberiye Yağı enflamasyonu etkili bir şekilde ortadan kaldırabilir, ayrıca normal  büyümeyi teşvik edebilir ve en çok ihtiyaç duyduğunuzda enerji seviyelerini artırabilir.

Önerilen içerik: Kilo vermeye motivasyonunuzu artıracak 4 öneri

Nasıl kullanılır? –  Saç büyümesini teşvik ederken bununla beraber saç derinizde bir miktarda leke çıkarabilir, ancak cilt için diğer yağ karışımlarına ilave ederek bu soruna çözüm bulabilirsiniz. Biberiye yağı ile bir damla bile ekstra rahatlama için kullanılabilir ve aynı zamanda boynun ön ve arka kısmına uygulanabilir.

Mersin yağı 

Mersin yağı ile ilgili en iyi şeylerden biri, vücudun çeşitli süreçlerini düzenleyebilmesi ve dengeleyici etkileri. Adaptojen madde olarak sorunu bir şekilde “sabitleştirmek” yerine, vücudun tepkisini ayarlar; normal işlevi teşvik etmeye yardımcı olur ve böylece hem hipo- hem de hipertiroid durumlar için iyi olur.

Nasıl Kullanılır? – Bu yağdan birkaç damla eliniz arasında ovabilir, boynunuza ya da göğsünüze uygulayabilir veya akşam banyosuna 5 damla ilave ederek rahatlatıcı, uyarıcı bir emilim için kullanabilirsiniz.

Sardunya yağı 

Bu yağın anti-inflamatuar kapasitesine ek olarak antimikrobiyal özellikleri, bağırsakta, kan damarlarındaki ve sinir yollarındaki iltihaplanmayı azaltabileceği gibi, birçok kişiye karşı savunmada yardımcı olduğu için tiroid hormon eksikliği olanlara ideal bir çözüm haline gelmiştir.

Nasıl kullanılır? –  Cildin çabucak emmesi için kozmetik ürünlerinizden herhangi biriyle birkaç damla karıştırabilir ya da bu durumun bir sonucu olarak ağrılı veya iltihaplanmış herhangi bir alana yağın seyreltilmiş halini doğrudan uygulayabilirsiniz.

Nane yağı 

Tiroid hormonundaki bir eksiklik, cildi tahriş etmekten mide rahatsızlığına kadar her şeyi yapabilir. Neyse ki Nane yağı tiroid sağlığı için en iyi esans yağlarından biri, bunun nedeni de vücuttaki iltihaplanmayı yatıştırması, aynı zamanda sindirim sürecini uyarması, kabızlık semptomlarını ortadan kaldırması ve hatta beyin işlevini artırmasıdır.

Nasıl kullanılır?  Bu yağı, başka bir taşıyıcı yağ ile incelttikten sonra, herhangi bir iltihap üzerinde topikal olarak uygulayabilirsiniz; ek olarak bağırsakta hızlı etkileri için 1-2 damla gıda sınıfı tütsü yağı tüketilebilir.

Hipertiroidi

İlginizi Çekebilir: Ev dekorasyonunda modunuzu yükselten 6 renk

Hipertiroidi 

Sedir ağacı yağı 

Hipertiroidi, yetersiz bir tiroid olduğundan ve daha nadir olmasına rağmen, eğer bu durumdan muzdarip olursanız, sedir ağacı yağı, vücudunuzdaki yüksek terleme seviyesini düşürebilir; aynı zamanda bağışıklık sistemini daha da güçlendirir ve sakinleştirici olarak işlev görür.

Nasıl kullanılır? –  Bu yağın 4-5 damlasını, badem yağı gibi bir taşıyıcı yağla karıştırın ve ardından hafifçe boynunuza ve göğsünüze uygulayın. Ayrıca gevşemenizi sağlaması ve uykunuzu getirmesi için yastığınıza da çok az damlatabilirsiniz.

Limon balsamı yağı 

Limon balsamı yağı (melissa olarak da bilinir), antioksidan ve anti-inflamatuar bileşikler bakımından zengin olup, sindirim rahatsızlığı, endişe ve halsizlikten mustarip birçok kişi için favoriler arasında. Açıklanamayan kilo kaybından muzdarip olanlar için iştahı artırmaya da yardımcı olabilir.

Nasıl kullanılır? –  Çoğu kişi, 3-4 damla yağı kendi difüzöründe bütün gün hafiflemek için seçer, ek olarak mükemmel etkiler sadece şişeden doğrudan teneffüs edilerek de görülebilir. Çok ama çok hoş bir kokusu olduğunu da belirtmemiz gerekiyor.

Ylang-ylang yağı 

Düzensiz kalp atışları, anksiyete, stres, uykusuzluk ve genel irritabiliteye ek olarak, hipertiroidili kişilerde sık görülür. Ylang-ylang yağı, bu  semptomları hızla yatıştırır ve sakinlik hissi uyandırır; aynı zamanda kalp-damar sistemi ile etkileşime girer ve uygun kalp fonksiyonunu sağlar.

Nasıl kullanılır? – Topikal rahatlama ve rahatlatıcı bir aroma için 3-4 damla bu yağın bileklerinizde, boynunda damlatın ya da sadece bir miktarını odanıza veya ev difüzörünüze bütün gün koku yayması için ekleyin.

Dengeli kullanım önerilir, zira az miktarda damlatılması halinde bile son derece etkili ve kalıcı olan kokusu bir süre sonra rahatsız edici olabilir.

Yasemin yağı 

Hipertiroidi’nin duygusal etkileri, görünüşte yüksek enerji seviyelerine rağmen yıpranmış sinirler ve tükenme dahil olmak üzere dramatiktir. Yasemin, bedene ve zihine yardımcı olabilir; dahası sadece dinlenmek için de değil, aynı zamanda herhangi bir hastalık dönemini de hafif geçirmenize katkı sağlayabilir .Depresyon, tiroid sorunlarından muzdarip olunduğunda sık sık görülür ve genelde sinsice gelir…

Nasıl kullanılır? – Özellikle uyurken ya da yatmadan önce, birçok kişi yorgan difüzörlerinde yasemin esans yağı kullanmaktan hoşlanır. Ayrıca, stresi ortadan kaldırmak için yastığınıza birkaç damla ekleyebilirsiniz.

Adaçayı yağı 

Hipertiroidi olan hastanın zihnini aşırı bir şekilde yaşıyorsanız, muhtemelen uykuya dalmak ya da kaygı düzeylerinizi düşürmekte zorluk çekiyorsunuzdur. Adaçayı yağı, hızlı bir şekilde bunların her ikisinin de önüne geçebilir, bu da onu aşırı aktif bir tiroid bezi olanlar için popüler bir seçim haline getirir.

Nasıl kullanılır? –  Bu yağ, uzun bir günün başında veya sonunda doğrudan şişeden teneffüs ile size katkı sağlayabilir. Bir çaydanlık ile kaynama suyuna 2-3 damla ekleyerek derin nefes alıp verirseniz, sinirleriniz de hızla sakinleşebilir. Kokusu aşırı kullanımda rahatsız edebilir.

Uçucu yağ dikkat edilmesi gerekenler

Uçucu yağ satın alırken dikkat edilmesi gerekenler

Uçucu yağ dikkat edilmesi gerekenler konusu önemli. Bu noktada bilinmesi gereken bazı temel argümanlar söz konusu. Hipertiroidizm ve hipotiroidizm, tedavi edilmezse çok tehlikeli ve potansiyel olarak yaşamı tehdit eden koşullar yaratabilir. Bu nedenle tiroid dengesizliğinizden şüpheleniyorsanız, doktorunuza başvurmanız tavsiye edilir.

Bu temel yağların çoğu tiroid sağlığının idame ettirilmesi için ya da küçük düzenlemeler için iyidir, ancak tiroid hormonlarının büyük bir eksikliği ya da aşırı yüklenmesi durumunda çok daha yoğun tedavi gerekir.

Dahası, birçok kişi tiroid için bazı esansiyel yağlara karşı spesifik alerjilere sahiptir ya da hassas cildi vardır, bu da inflamasyona neden olabilir. Bazı uçucu yağların hormon dengesi üzerinde olumlu etkileri olduğu gibi zayıf tiroid sağlığına yönelik potansiyel yan etkileri de görülebilir.

Ek olarak ambalajını satın almadan önce mutlaka inceleyiniz, gerekli standartları karşıladığından emin olunuz.

Türkçe ve Latince botanik adı olmalıdır. Ayrıca koyu renk cam şişede olması önerilir.

Kaynak: Organic Facts