Hayatı devam ettirebilmek ve gün içinde aktif olabilmek için insana en gerekli olan şeylerden biri uykudur. Beslenmenin yanında uykuya da dikkat edilerek yeterli saatlerde ve uygun ortamda uyuyan kişiler fiziksel ve zihinsel olarak daha sağlıklı bir hayat sürdürürler. Bunlara dikkat edilemediği takdirde kişi günlük hayatına devam etmekte zorlanır ve yorgunluk hissi ile savaşmak durumunda kalır.

Uyunulan odadaki bazı değişiklikler ile bu sorunları ortadan kaldırmak mümkün. Bunlardan ilki zihninizi tüm gün içerisinde yoran stresi bir kenarda bırakarak rahatlatıcı videolar ya da programlar izlemek olabilir.

Bunun yanı sıra kaliteli uyku için kendinize bir gece rutini oluşturmanız uykunuzun bölünmemesi açısından da faydalı olacaktır. Ilık bir duş alarak bedeninizi rahatlatabilirsiniz. Ilık duş sayesinde açılan gözeneklere cilt bakımı yapabilir ve cildinizin rahatlamasını sağlayarak daha iyi bir uyku uyumanıza yardımcı olabilirsiniz.

Diğer uyku kalitesi arttırmak yöntemi ise hoşlandığınız ve sizi zihinsel olarak çok fazla yormayacak alternatiflerden seçerek bir süre kitap okumaktır.

Biyolojik saate duyarlı olmak ve belli bir uyanma zamanı belirlemek, uyku rutini oluşturmada en önemli faktörlerden biri. Vücudunuz, zamanla bu ritme alışarak her sabah sizi uyandırır. Bu sayede bir uyku düzeni ve alışkanlığı edinmiş olursunuz. Bunun için en önemli adım yeterli olan uyku saatinin hesaplamasını yapmaktan geçer. Yeterli uyku almanız için gereken saatte yatağa gitmeli ve fazla uykudan kaçınmak için alarmınızın sesi ile uyanmanız gerekir. Zamanla bedeniniz buna alışarak alarmsız olarak sizi uyandırabilir.

İlginizi Çekebilir: ‘Neler oluyor, neyi kaçırıyorum nesli’ yani ergenlik dönemi ve uyku sorunları ile mücadele

Uyku kalitesi nasıl arttılır?

Uyumadan önce yenilen besinlerin besin değeri ve uyku ile bağlantısı büyüktür. Rahat bir uyku uyuyabilmek için akşam yemeklerini daha erken yemeli ve daha hafif yemekleri tercih etmelisiniz. Aksi takdirde yediğiniz yağlı ve ağır yiyecekler uyumanızda önünüzde bir engel olarak çıkabilir.

Ek olarak uyuyacağınız odada elektronik aletleri bulundurmayarak mavi ışığa maruziyeti en aza indirmelisiniz. Telefon, televizyon, laptop gibi araçları uyumadan yarım saat önce bırakmalısınız. Aksi takdirde telefon ile ilgilendikçe, mailleri okumaya devam ettikçe uykunuzun gelmesi zorlaşacaktır. Ayrıca evin sıcaklığını düşürerek gece uyanmalarını azaltabilir ve daha iyi bir uyku uyuyabilirsiniz.

Kitap tavsiyesi: Gıda Korkusu – Beslenmeye Dair Endişelerin Tarihçesi [Ayın kitabı]

sağlıklı yaşam düzenli uyku

İlginizi Çekebilir: Kaliteli uyku için 14 pratik tavsiye [Aşırı, az ve zor uyku sorunlarına veda]

Uyku kalitesini artırmada meditasyonun önemi 

Uyku problemi yaşayan çoğu kişiye önerilenlerin başında meditasyon ve yoga gelmektedir. Uyku kalitesini arttırmak ve kasların gevşeyerek daha rahat bir hale geçmesini sağlamak için uykuya uygun bir yoga rutini belirleyebilir ve bunu gece uykunuzdan önce uygulayabilirsiniz. Bu gibi rutinlerin kaslara, eklemlere ve zihinsel sağlığa etkisi büyüktür.

Bunların hiçbirini yapamıyor ya da yapmak istemiyorsanız sadece oturarak ve ya uzanarak gözlerinizi kapatıp meditasyon yapmayı deneyebilirsiniz.
Bunun için hafif bir müzik açarak gevşemeyi bekleyebilir ya da zihninizi boşaltmaya çalışabilirsiniz. 

İyi uykular.