Kendinizi aşırı zorlamanıza, ter içinde kalmanıza aslında gerek yok, bilimsel sonuçlara göre en yararlısı ‘hafif tempolu, doğal hızda yürüyüş…’ 

Bilim insanları, 20 dakikalık koşu bandı çalışmasıyla yürüyüş sırasında vücudun hangi hızda daha etkili sonuç verdiğini ortaya çıkardı. Deneyimli ve yeni başlayan koşuculardan oluşan 33 kişi üzerinde yürütülen çalışma yürüyüş bantları üzerinde gerçekleştirildi; katılımcıların ne seviyede oksijen harcadığını ölçen maskeler kullanıldı ve yürüyüş bandında beş farklı hız seviyesi denendi. Uygulanan yöntemle, katılımcıların ‘normal hızda’ yürürken oksijeni en etkili şekilde kullandığı sonucuna ulaşıldı. En yararlı yürüyüş temposu, normal hız olarak kaydedildi özetle.

33 katılımcıdan 19’u haftada en az 30 km koşan deneyimli isimlerken, 14’ü aynı sürede 10 km altında koşuyordu. Koşu bandında 5 farklı tempoda koşmaları istendi ve bu sırada ayaklarını vururken uyarı sesi veren bir metronom kullanıldı. Araştırmacıların amacı, belli bir adımın oksijenin kullanımında ne kadar verim sağladığını ölçmekti. Bu kapsamda belirli bir ilerlemenin ne kadar hızlı olması gerektiği ilk kez keşfedildi.

Brigham Young Üniversitesi’nden bilim adamları tarafından elde edilen sonuçlar Uluslararası Egzersiz Bilimleri Dergisi’nde yayınlandı.

Ciddi yarışmacılar, sıklıkla daha iyi performans gösterecek şekilde çalışmayı öğrenmelerine yardımcı olmak için antrenörlere giderler. Vücutları enerjiyi mümkün olduğunca ekonomik bir şekilde tüketmiyorlarsa da, bu çalışmadan elde edilen verilerle farklı yürüyüşler süphesiz ki onları daha hızlı hale getirebilir.