Hafta sonu yasakları, yüz yüze eğitim, kafe ve restoranların açılıp açılmayacağı gibi merakla beklenen konulara ilişkin alınan kararlar kamuoyuyla paylaşıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabine toplantısının ardından yapılan açıklamada, hafta sonu yasaklarının düşük ve orta riskli illerde tamamen kalkacağını, yüksek ve çok yüksek riskli illerde bir süre daha ‘sadece Pazar günü’ devam edeceği kaydedildi. Yeni Kontrollü Normalleşme döneminin başlatıldığının altını çizen Erdoğan, tedbirlerin sıkılaştırılmasının da gevşetilmesinin de tamamen salgının seyri ile ilgili olduğuna işaret etti.

Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu’nun 100 bin nüfusa düşen vaka sayısı başta olmak üzere çeşitli kriterlere göre illeri sınıflandırdığını hatırlatan Erdoğan, bu değerlendirmeye göre 81 vilayetin bulunduğu haritada düşük riskli illerin mavi renkle, orta riskli illerin sarı, yüksek riskli illerin turuncu ve çok yüksek riskli iller kırmızı ile işaretlendiği bilgisini aktardı.

düşük riskli iller

İlginizi Çekebilir: Koronavirüs sürecinde yüze dokunmamak için ne yapılmalı?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, risk durumuna göre illerin renklerinin her hafta yeniden tespit edileceğini, ayrıca her iki haftada bir normalleşme uygulamasının güncelleneceğini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Valiliklerimiz başkanlığındaki il hıfzıssıhha kurullarımız bu güncellemeye göre uygulamayı gözden geçirecek ve yeni düzenlemelere gidecektir. Tedbirlerin sıkılaştırılması veya gevşetilmesi kararı, salgının her bir ilimizdeki iyileşme veya kötüleşme durumuna göre verilecek. Vatandaşlarımız günlük hayatlarının her anında ‘temizlik, maske ve mesafe’ diye özetlediğimiz salgın tedbirlerine ne kadar riayet ederlerse illerinin normalleşmeye o kadar hızlı geçebilmesini sağlayacaklar. Aksi bir durumda yani salgının artış eğilimine girdiği yerlerde kısıtlamalar tekrar genişletilebilecek. Bir başka ifadeyle her ilimiz salgın tedbirlerinin orada ne düzeyde uygulanacağını kendisi belirleyecek…”

yüze dokunmamak için ne yapılmalı

İlginizi Çekebilir: 200 bin gönüllü koronavirüs tedavisi için bilgisayarında simülasyon çalıştırıyor

8 ve 12. sınıflar eğitim öğretime açılıyor

21.00 ile 05.00 arasındaki sokağa çıkma sınırlamasının ülke genelinde süreceğini belirten Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti: “Okullar, Türkiye genelindeki tüm okul öncesi eğitim kurumlarında ilkokullarda, 8. ve 12. sınıflar eğitim öğretime açılacaktır. Düşük ve orta riskli illerde ilaveten ortaokullar ve liseler dahil diğer kademelerde de eğitim-öğretime başlanacaktır. Yüksek ve çok yüksek riskli illerimizde ise genel uygulamanın dışında sadece liselerdeki yüz yüze sınavlar yapılacaktır. Restoran, lokanta, kafeterya, tatlıcı, pastane, kıraathane, çay bahçesi gibi yerler, çok yüksek riskli iller dışında, Türkiye genelinde faaliyetlerini 07.00 ile 19.00 saatleri arasında yüzde 50 kapasite ile sürdürebileceklerdir. Halı saha, yüzme havuzu ve benzeri tesisler düşük ve orta riskli illerimizde 09.00 ile 19.00 saatleri arasında faaliyet gösterebileceklerdir.”

okullar açılacak mı

İlginizi Çekebilir: HEPA filtrelerine sahip fütüristik hijyen ünitesi Blanc

Nikah ve nikah merasimi şeklindeki düğünlere ilişkin karar

Kamudaki çalışma saatlerine ilişkin olarak Erdoğan, “Kamunun çalışma saatleri tüm Türkiye’de normale döndürülecek, ihtiyaç halinde valilikler farklı düzenlemeler yapabilecektir. Sokağa çıkma saatleri sınırlı olan 65 yaş üstü ve 20 yaş altı grubundaki vatandaşlarımızla ilgili düzenleme düşük ve orta riskli illerimizde kaldırılırken, yüksek ve çok yüksek riskli sınıftaki illerde ise sokağa çıkma süresi artırılacaktır.” Dedi.

Erdoğan, nikah ve nikah merasimleri ile ilgili olarak ise; “Nikah ve nikah merasimi şeklindeki düğünler, düşük ve orta riskli illerimizde 100 kişi, yüksek ve çok riskli bölgelerde 50 kişiyi geçmemek ve bir saati aşmamak kaydıyla yapılabilecektir. Sivil toplum kuruluşları, meslek odaları, kooperatifler ve benzeri kuruluşların genel kurulları düşük, orta ve yüksek riskli illerde katılımı 300 kişiyi geçmeyecek şekilde yapılabilecektir.” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, alınan kararların ülkeye ve millete hayırlı olması temennisinde bulundu.

İlginizi Çekebilir: Şehirleri daha yaşanılabilir kılan 7 yenilikçi proje