Son dönemde koronavirüse karşı olumlu etkileri olduğuna yönelik haberlerle yeniden gündeme gelen Zeytin Yaprağı Çayının faydalarını tüm yönleri ile araştırdık.

Zeytin ağacı, binlerce yıldır hem meyvesi, hem yağı hem de yapraklarıyla yani her şeyiyle şifa olarak görüldü ve alternatif tıpta da etkin bir şekilde kullanıldı. Zeytin yaprakları bu kapsamda apayrı bir yere sahip; çünkü yapılan bilimsel çalışmalar gösteriyor ki yüksek miktarda antibakteriyel özellik taşıyor, ayrıca bağışıklık sistemininin güçlendirilmesinde olumlu etkileri var.

Zeytin Yaprağı Çayı ile ilgili son dönemde gündeme gelen bir konu da koronavirüs ile ilgili… Zira Koronavirüs başta olmak üzere, gribal enfeksiyonlara da iyi geldiği iddia edilmişti. Buna göre son çalışmalarda zeytin yaprağı Çayının antioksidan ve antibakteriyel etkisi olduğu kaydedildi.

Zeytin yaprağını aktarlarda bulabiliyoruz, ayrıca yakın zamanda büyük küçük birçok markette de görülmeye başlandı. Zeytin yapraklarını çevrenizde gördüğünüz zeytin ağaçlarından da temin edebilirsiniz. Bunun için yaprakları özenli bir şekilde toplayıp birkaç gün kuruması için açık havada beklettikten sonra paketleyerek uzun süreler saklayabilirsiniz. Peki Zeytin Yaprağı Çayı nasıl hazırlanır?

zeytin yaprağı

İlginizi Çekebilir: Sağlıklı yaşamın izini sürenler için bitkisel beslenme nedir?

Zeytin yaprağı çayı nasıl hazırlanır?

Zeytin Yaprağı Çayının hazırlamak son derece kolay. Bir tutam kurutulmuş zeytin yaprağını suya tutarak önce tozlarından arınması sağlanır, ardından da demliğe eklenir. Zeytin yaprağının üstüne kaynamış su dökülür. Demlenmesi için 15-20 dakika beklenir. Ardından içerisindeki zeytin yaprakları süzülür ve sıvısı içilmeye hazır hale gelir. Gün içerisinde 1-2 fincan aç ya da tokken tüketebilirsiniz. Merak edilen diğer soruya geldi sıra; Zeytin Yaprağı Çayının Faydaları nelerdir?

zeytin yaprağı çayı faydaları

İlginizi Çekebilir: 3 günlük detoks nedir? Nasıl yapılır?

Zeytin yaprağı çayının faydaları nelerdir?

Zeytin Yaprağı Çayı Faydaları ile dikkat çeken binlerce yıllık bir şifa kaynağı. Bu kapsamda öne çıkan yararlarını şu şekilde sıralamak mümkün;

 • Vücuttaki; iltihabın, virüs ve toksinlerin atılması kolaylaştırır.
 • Cilt hücrelerini hızlı bir şekilde yenileyerek daha canlı, parlak ve sağlıklı görünmeyi sağlar.
 • Stres ve depresyon gibi sorunlar artığında görülen kortizol hormonun azalmasını sağlar ve sakinleşmeye yardımcı olur.
 • Kötü kolesterol miktarının azalmasına yardımcı olur. Böylelikle kalp ve damar sağlığınızı koruyarak hastalıklara yakalanma riskinizi azaltabilir.
 • Kandaki şeker miktarının düşmesine katkı sağlar ve bazı kimselerde tansiyonu dengeler.
 • Cilt üzerinde meydana gelen mantarlara karşı etkilidir. Cilt üzerinde kullanmak için Zeytin Yaprağı Çayını hazırlayıp soğuduktan sonra pamuk yardımıyla mantar görülen bölgeye sürebilirsiniz.
 • Saç köklerini besler ve saçların dökülmesini önler. Suyunu saça uygulayıp ıslakken havlu sararak bekletebilirsiniz.
 • Bağırsakların rahat çalışmasını sağlar, şişkinlik ve ödem problemlerini azaltabilir.
 • Uzun süreli tokluk hissi yaşamanızı sağlayarak diyetlerinizde yardımcı olur. Birçok diyet listesinin olmazsa olmazıdır.
 • Uyku bozukluğu ve dikkat dağınıklığı sorunlarının giderilmesinde etkili olabilir.
 • Kas ve baş ağrılarına karşı etkili olması sebebiyle başta sporcuların ve sürekli hareket halinde olan kişilerin sıklıkla tükettiği ve bildiği bir çaydır.
 • Solunum yollarında oluşan birçok rahatsızlığın önlenmesi ve tedavi edilmesinde etkin rol oynar.