Son zamanlarda popülerliğini koruyan şeker kamışı suyunun bilinen en iyi faydalarını sizler için derledik. Sağlıklı olmaya çalıştıklarında insanlar, genellikle şeker yemeyi düşünmez, ancak çiğ şeker kamışı suyunun içilmesi şaşırtıcı sayıda sağlık faydasına sahiptir. Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu kritik besinler ile doludur.

Şeker kamışı suyu, aynı zamanda, gıdalarımızda bulduğumuz beyaz şeker olarak adlandırdığımız şekerin ve işlenmiş şekerin çoğunun kaynağı, şeker kamışı bitkisinden elde edilir. 

Şeker kamışı suyu yaygın olarak bilinmemekle birlikte, özellikle Brezilya, Hindistan ve Tayland gibi büyük bir şeker kamışı üretimine sahip ülkelerde popülerdir .

Şeker kamışı, jaggery (seker kamışından elde edilmiş koyu kahverengi rafine edilmemiş seker. Pekmez tadını verir), pekmez ve biyo-yakıt veya etanol gibi düzinelerce diğer ürünlerin temel bileşenidir.

Şeker kamışından elde edilen ürünlerin bir çoğu genel sağlık için tehlikeli olabilirken, özellikle fazla tüketildiğinde şeker kamışı işlenmesi, bu bitkiden elde edilebilen kritik minerallerin, vitaminlerin ve elyafın bir çoğunu giderir. Çiğ şeker kamışı suyu, sağlığı çeşitli şekillerde iyileştirmek için vücut tarafından kullanılabilen doğal besleyicilerin çoğunu içerir.

Şeker kamışı suyunun faydaları 

Şeker kamışı suyunun en önemli yararı arasında kan basıncının düşürülmesi, kemiklerin güçlendirilmesi, kolesterolün azaltılması, enfeksiyonlarla mücadele, stres ve kaygı yatıştırma , enerji düzeylerinin yükseltilmesi, böbrek sağlığının desteklenmesi, kilo verme, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi, cildi koruması, sindirim sisteminin optimize edilmesi ve diyabetin yönetimi gibi faktörler yer alır.

şeker kamışı suyu faydaları

Kilo vermek istiyorsanız bu 4 maddeye dikkat!

Cildi güzelleştirir 

Şeker kamışı suyunun benzersiz bileşenlerinden biri alfa hidroksi asitleridir, özellikle glikolik asit, cilde antioksidan etkileri ile bağlantılıdır. Bu su düzenli olarak tüketildiğinde  cildin enflamasyonunu ve enfeksiyonlarını temizlerken, aynı zamanda cildin görünümünü iyileştirmekte ve kırışıklıklar, lekeler, renk değişikliği ve yara izleri gibi yaşlanma belirtilerini azaltmaktadır.  Klinik ortamlarda kanıtlanmıştır.

Kemik mineral yoğunluğu

Bu suyun alınması vücuttaki kalsiyum, demir, potasyum, magnezyum ve mangan düzeylerini yükselterek kemiklerin güçlenmesinde kritik bir parça haline gelir. Bu ayrıca, osteoporoz gelişimini önlemeye yardımcı olur . Bu su ile dolu tek bir bardağı her gün içmek yaşlandıkça kemikleri güçlü tutabilir.

Sindirimi kolaylaştırır 

Lifli diyet tedariğinden dolayı şeker kamışı suyunun bazı müshil nitelikleri vardır. Lif, peristaltik hareketi uyarır, bağırsaktaki iltihabı iyileştirir ve kabızlık, şişme ve kramp semptomlarını hafifletir .

Kolesterol düzelerine destek

 Araştırmalar, çiğ şeker kamışı suyunun içilmesinin hem genel olarak hem de LDL kolestrol seviyelerini düşürmesine yardımcı olabileceğini buldu. LDL kolesterolü ve trigliserid’leri, yaşınızı ilerlettiğinde kalbinizi daha da fazla koruyabilir ve kardiyovasküler hastalığı önleyebilir.

Stres ve kaygıyı önler 

Şeker kamışı suyunda bulunan bazı amino asitler, triptofan ve magnezyumun yanı sıra stres hormonu düzeylerini dengelemeye ve hatta  uykuyu uyarmaya yardımcı olabilir. Düzenli olarak uykusuzluk çekiyorsanız veya uykunuz ile problem yaşıyorsanız , Şeker Kamışı Suyu sizin için iyi bir seçenek olabilir.

Kan basıncı 

Şeker Kamışı Suyu etkili bir potasyum kaynağıdır ve bu su, kan damarları ve arterlerdeki gerginlik ile buradaki gerginliği azaltmak için iyi bir tercihtir. Kan basıncını  düşürücü etkisi ve kalp krizi, felç gibi hastalık riskini azaltan ateroskleroz içerir.

Daha fazla detay için Yüksek tansiyonu düşürmek için kullanabileceğiniz en iyi 10 doğal besin başlıklı konumuzu da okuyabilirsiniz.

şeker kamışı suyu yararları

İlginizi Çekebilir: 2021’de yükselişe geçecek 5 dijital sağlık ve esenlik trendi

Bağışıklık sistemini destekler

Zengin bir C vitamini ve antioksidan kaynağı olan bu meyve suyunun, özellikle mide, karaciğer ve solunum yollarındaki bağışıklık sistemini uyarması ve güçlendirmesi bilinmektedir. Ayrıca kanser veya prostat, kolon ve göğüs dahil olmak üzere kronik hastalığın başlamasını önlemeye yardımcı olabilir .

Enerjiyi artırır 

İşlenmiş şeker ve yüksek fruktozlu mısır şurubu  ile doldurulmuş içeceklerin ve gıdanların aksine , şeker kamışı suyundaki şekerlerin doğal olarak tedarik edilmesi, gününüze güçlü bir enerji stoğu sağlayabilir ve bu da gününüzü güçlü bir şekilde harekete geçirir. Sizin için glikoz salınımını düzenler.

Böbrek fonksiyonlarını artırır

  Birçok çalışma, Şeker Kamışı Suyunun tüketimini  daha düşük  idrar yolu enfeksiyonu sıklığı ve böbrek taşı geliştirme riski ile ilişkilendirmiştir. Aslında bu meyve suyu vücudu detokslar ve vücudun detoks merkezlerinin işlevini korur.

Şeker kamışı şuyu besin değerleri 

Şeker kamışı suyunun beslenme yoğunluğu etkileyicidir ve belirgin seviyelerde potasyum, kalsiyum, magnezyum, demir, manganez, çeşitli amino asitler, vitaminler ve antioksidanlar içerir. Şeker kamışı suyunun 8 gramlık bir kasesinde yaklaşık 30 kalorinin olmasının yanı sıra 30 gram da şeker vardır. Ayrıca, bu meyve suyu diyet lifinde yüksektir ve aynı zamanda polifenolik bileşikler gibi phytonutrientler sağlar; bu da genel sağlık durumunuza yardımcı olur ve oksidatif stresini azaltır.

Kilo vermek 

Şeker kamışı suyu, yağla bağlanmaya yardımcı olan ve vücutta depolanmasını önlemeye yardımcı olan diyet lifi yönünden zengindir; aynı zamanda kendinizi doymuş hissettirir, böylece atıştırma yapmak ve aşırı yemek yemek önlenir. Sindirim sağlığınız lifle de artırılacak, kabızlıktan kurtulmaya ve bağırsakların kritik besin maddelerini emme yeteneğini geliştirmeye yardımcı olacaktır. Bu meyve suyunun alkali niteliği aşırı asidik bir sistem yerine yağ yakma için ideal ortamı yaratmaya yardımcı olurken, yüksek doğal şeker içeriği, aktiviteyi arttıran ve daha fazla kalori yakmaya teşvik eden büyük bir enerji kaynağı sağlar.

şeker kamışı
Şeker kamışı, geniş bir coğrafyada binlerce yıldır üretiliyor…

İlginizi Çekebilir: Fit olma zamanı! 2021 yılında kilo vermenizi sağlayacak 21 ipucu

Şeker kamışı suyu 

Şeker kamışı suyunda meyve suyunda bulunan şeker türlerine dayanılarak şaşırtıcı derecede düşük bir glisemik indeks bulunur; bu nedenle şekerler daha yavaş emilir ve vücut tarafından işlendiğinden, ortalama gazlı içecek veya sodadan daha faydalıdır. Birçok insanda. Tip 2 diyabetten mustarip olmayanlar için bu suyu dikkatli ve düzenli tükettiklerinde kan şekeri düzeylerini düzenlemeye yardımcı olduğu görülmüştür.

Bununla birlikte, Tip 2 diyabetli hastalar için, bu suyu tüketmeden önce bir doktorla konuşmanız önemlidir.

Gebelik sırasında şeker kamışı suyu kullanılır mı?

Dünyadaki uzmanlar, düşük glisemik indeksi sayesinde , metabolizmanın artırılmasına, sindirimin iyileştirilmesine, sabah görülen hastalık belirtilerinin azaltılmasına, gün boyunca enerji sağlamasına yardımcı olabileceğinden gebelik sırasında, ilaçlara veya antibiyotiklere güvenmek yerine Şeker Kamışı Suyunu kullanmanızı önerir ve bu doğal olarak bağışıklık sistemini artırabilir.

Ayrıca , hamile kadınların bir başka yaygın şikâyeti olan kabızlık belirtilerini ortadan kaldırmaya yardımcı olduğu söylenmektedir. Herhangi bir hamilelik diyetine ek olarak, ilk olarak doktorunuza danışmayı ihmal etmeyin.

taze şeker kamışı suyu

Şeker kamışı suyu yan etkileri

Bu suyun olumsuz yan etkilerinden bazıları baş ağrısı, mide rahatsızlığı, mide bulantısı, baş dönmesi , kanama bozukluklarının kötüleşmesi ve uykusuzluk potansiyelini içerir. Şeker Kamışı Suyunun yüksek konsantrasyonlarını tüketirseniz, bu yan etkilerin çoğu ortaya çıkar ; Bu suyun faydalarının çoğunu elde etmek için günde sadece 1 bardaktan yararlanmanız gerektiğini unutmayın.