28 Ocak 2021’de Aslan Burcu’nun 9 derecesinde zorlu ve gergin enerjileri barındıran yılın ilk dolunayını yaşıyor olacağız.

Dolunaylar kişisel farkındalığın arttığı, gizli konuların açığa çıktığı tamamlanma, sonlanma ve bitişler, aynı zamanda yeni başlangıçlarla ilgilidir. Duygular ve içgüdüler o Ay’ın bulunduğu burcun nitelikleri doğrultusunda her dolunay döneminde zirveye ulaşır. Bu nedenle, bu Aslan Dolunayı’nda da herhangi bir ikili ilişki zorluğunun üstesinden gelmek için artan duygusal güç ve sezgilerinizi kullanmalısınız. Farkındalığı yüksek olanlar, kişisel ilişkilerine tarafsız ve dengeli bir bakış açışı getirebilir. Herhangi bir ilişki dinamiğini veya uyumsuzluğa neden olan negatif duyguları açıkça görebilirsiniz.

Aslanın olayları biraz abartma ve dramatize etme gibi özellikleri vardır. Sıcak, spontane, direkt tavırlı, enerjik…

İlginizi Çekebilir: 2021 yılında bizleri neler bekliyor? Koronavirüs, ABD, değişim, yılın en kritik günleri…

Güneş ve ateş elementi tarafından yönetilen Aslan Burcu, genellikle Zodyak’ın yıldızı, başrol oyuncusu olarak nitelendirilir. Manyetik kişilik özellikleri ile Aslan’lar dünya sahnesindeki spot ışıkları altında önde ve merkezde olmayı çok iyi bilirler. Özgüvenli ve çok gururlu oldukları kadar eğer onlara saygı gösterirseniz sıcak kanlı, sadık ve cömerttirler.

2020 yılından olumlu bir şeyler bulmak, görmek birçoğumuz için biraz zor olsa da 9 Şubat 2020’de gerçekleşen Aslan Dolunayından bu yana kazanımlarımız nelerdir tam olarak bunu da gözleme şansımız olacak aslında bu dolunay ile.

Geleneksel olarak, Ocak ayı dolunayları yılın bu zamanında doğanın en ayırt edici unsurlarıyla ilişkilendirilir: Kurt Ayı, Kar Ayı, Şiddetli Ay ve Sert Ay gibi verilen isimler, çoğu kişinin kış aylarında hissettiği (tarihsel olarak da çok geçerli olan) bir kıtlık zihniyetine işaret ediyor. Modern hayata geçiş ile bu içgüdülerin arkasındaki aciliyet duygusunu büyük ölçüde azaltmış olsa da, aynı kaynakları itlaf etme arzusunu hala hissediyor olabiliriz.

Aslanlar herhangi bir ilişkinin alış-veriş dinamiğine önem verir. Bir şeylerin bir yöne doğru ilerlediğini hissetmeye başlarlarsa üstelik bu yön onlardan uzaklaşıyorsa, her zamanki sevecen ve sıcak tutumları bir kızgınlık duygusuyla azalır ve geri çekilirler. Bu yüzden, bu Aslan Dolunayında özellikle bazı olaylar ve kişilere karşı affedici bir ruh hali içinde değilsek, dolunayın kıtlığa yaptığı vurgu, Aslanın egoist, kibirli ve küstah yönünü ortaya çıkarabilir ve hayatlarımızda ciddi şekilde zedelenmiş, yaralanan egolarla karşılaşabiliriz.

zorlu aslan dolunayi

İlginizi Çekebilir: Senin çakraların hangi şarkıyı söylüyor?

Olumlu olana; neyin elimizde ve bol olduğuna, neyin korunabileceğine ve dolayısıyla hayatımızda neleri paylaşabileceğimize odaklanmak faydalı olabilir. Aslanın o yardımseverlik ve cömertlik kapasitesini hatırlayın ve insanlar herhangi bir iyilik talebinde bulunmak için size gelirlerse onlara yardımcı olmaya çalışın.

Dolunayın yaptığı açıları değerlendirecek olursak

Ay’ın karşısındaki Güneş, evinizi, ailenizi ve yakın ilişkilerinizi daha keskin bir odak noktası haline getirebilir. İş, kariyere karşı-ev hayatı gibi karşıt güçler ya da ihtiyacınız olana karşı-istediğiniz şey, içsel gerilim ve dış baskılar yaratabilir. Bu da enerjinizi tüketen çatışmalara ve krizlere yol açabilir.

Zorlu ve gergin bir dolunay olmasının sebebi uyumlu açıların hiç olmaması; rahatlamanın son derece zor olacağı anlamına geliyor. Tabii burada Mars ve Uranüs’ün zorlayıcı açıları eylemi, başarıyı ve hedeflere ulaşmayı teşvik eden bir etki de oluşturuyor aslına bakarsanız. Harekete geçme enerjisi barındırıyor. Yeter ki hiçbir eylemi abartmadan mantık çerçevesinde hareket edelim.

İlginizi Çekebilir: Doğum tarihine göre doğal taşınız hangisi?

Dolunay Mars Uranüs T karesi tutkulu arzularınızı karşılamak için doyumsuz bir ihtiyaç verir. Ancak dinamizm ve mücadele ruhu sizi çabuk sinirlendirebilir. Bilinçaltı dürtüsel olarak harekete geçme enerjisi, risk almak tehlike oluşturur. Yara-bere veya zarar vermekten tabii ayni zamanda zarar görmekten de kaçınmak için ekstra özen gösterilmesi gerekiyor.

Ancak öfkeye tutunmak akıllıca değildir. Ateşli hislerinizi kontrollü bir şekilde yönetmeye çalışın. Başkalarıyla incinmiş duygularınızı paylaşırken aşırı savunmacı veya kaba davranmaktan kaçının. Ancak bu söylendiği kadar kolay olmayabilir bu gökyüzü enerjileri ile, bu nedenle özellikle yakın ilişkilerde bir dereceye kadar duygusal rahatsızlık beklenebilir.

Size acı veren veya sizi tehdit altında hissettiren şeyle yüzleşmek için biraz cesaretli aynı zamanda ayakları yere sağlam basan bir tavır içinde olmanız gerekir. Öfke nöbetleri ise kazalar, şiddet, kesikler veya yanıklar, duygusal sorunlarınızla başa çıkamamanın işaretleri olabilir. Dikkatli olun!

Jüpiter’in karşısındaki Dolunay bir anlamda sizi mutlu, rahat, girişken ve cömert hissettirebilir. Ancak aynı zamanda aşırı güven, öz-denetim eksikliği ve ahlaksızlık da getirebilir. Uranüs Mars kavusumunun karesi, bu daha az istenen etkilerin baskın olacağı anlamına gelir.

Duygularınızı paylaşmaya daha istekli olmak ve mahremiyetiniz konusunda daha az korunmak, utanç ve skandallar getirebilir. Cömertlik ve nezaket bir zayıflık olarak görülebilir ve bazı kötü niyetli insanlar bundan yararlanmak isteyebilir. Duygusal rahatsızlık, zayıf benlik imajı, inançları sorgulama, kıskançlık ve takıntılı, aşırı veya bağımlılık yapıcı davranışlar bu dolunay etkisinde mümkündür.

Mars Jüpiter karesi, yeni projeler başlatmak ve büyük ölçekli başarıya ulaşmak için gereken riskleri almak için coşku, cesaret ve inisiyatif verir. Bu biraz kaba veya pek hassas olmasa da  cinsel dürtüleri yüksek ve çekici bir enerjidir. Ayrıca sizi aşırı özgüvenli, düşüncesiz ve umursamaz hale getirebilir. Dikkat edin ve fazla cesur ve düşüncesiz, aceleci davranmaktan kaçının. Mücadele edeceğiniz alanları dikkatlice seçin ve önsezi ve strateji kullanın. Çok fazla risk almak kazalara ve yaralanmalara neden olabilir ve çok ileri gitmek de utanç verici sonuçlar doğurabilir; dengeyi kurmaya çalışın.

İlginizi Çekebilir: 200 bin gönüllü koronavirüs tedavisi için bilgisayarında simülasyon çalıştırıyor

Venüs, Pluto  ile partil kavuşumda, bu da sevgi ve şefkat ihtiyacınızı önemli ölçüde artırır. Arkadaşlığı daha derin bir seviyede deneyimlemek için yoğun bir arzu verir. Manyetik çekicilik, arkadaşları ve sevgilileri çekme gücü verir. Ancak bu güç, malesef manipüle edilerek, suçluluk duygusuyla tetiklenerek veya diğer yıkıcı taktiklerle de kötüye kullanılabilir.

Tensel çekim, ilk görüşte aşk ve kara sevda, yoğun cinsel deneyimlere ve karmik ilişkilere yol açabilir. Ancak sahiplenme, takıntı, takip etme ve kıskançlık da mümkündür. Tabu ilişkilere dikkat edilmeli! Suçlular ve ağır uyuşturucu kullanıcıları gibi olumsuz, karanlık veya tehlikeli tipteki insanlara aşık olma eğilimi de olabilir. Kalbi boş olanlar bu anlamda da temkinli olun derim.

Satürn Uranüs karesi , bu ise 17 Şubat’ta zirveye çıkmış olan uzun vadeli bir etkidir. Bir yandan istediğiniz değişiklikleri getirebilir diğer yandan ise bunları yapmanızı zorlaştırır. Kişisel özgürlükleriniz ve haklarınız kısıtlanabilir. Bu, yükselen gerilimin ve ani, beklenmeyen değişikliklerin çok sinir bozucu bir yanı olabilir.

Ancak açık fikirli, sabırlı ve esnek kalırsanız zorluklar, kendinizi hayatınızdaki olumsuz, kısıtlayıcı ve sınırlayıcı şeylerden kurtaracak fırsatlara dönüştürülebilir. En iyisi zorlamak yerine değişen koşullara uyum sağlamaktır. İyi düşünülmüş, metodik, sabırlı ve adım adım yaklaşım en iyisidir diyebiliriz.

Dolunay ile partil birleşen asteroid Hygeia, sağlık, hijyen ve hastalık temalarını oluşturuyor. Koronavirüs salgını muhtemelen artan hastalık ve ölümün oranlarının yanı sıra hipokondriye yani sağlık fobisi ve saglik anksiyetesine yani COVID-19 ve mutasyonlarına yakalanma korkusu, aşı ile ilgili endişe ve korkulara, hatta bu konularda spekülasyon ve komplo teorilerine işaret ediyor.

Dolunay’ın Mars ve Jüpiter’e yaptığı açılar dikkat eksikliğine de sebep olabilir.

İlginizi Çekebilir: 2021’de yükselişe geçecek 5 dijital sağlık ve esenlik trendi

Dolunaydaki Giansar sabit yıldızının etkisi artan seyahatler, sosyalleşmeler ve risk alma eğiliminin önümüzdeki haftalarda enfeksiyonlarda bir artışa yol açabileceğini gösteriyor..

Mars, Kara Ay Lilith kavuşumu da cinsel dürtüyü ve risk alma dürtüsünü artırır. Çekingenliği azaltır ve cinsel tabuları keşfetme isteği verir.

Ayrıca Dolunay haritasının Yükseleni Başak, MC noktası ise İkizler olduğunu görüyoruz.

Yükselen Başak enerjisiyle güvende olmak özellikle de maddi açıdan kendini güvence altına almak ve pratik ve mantıklı bir bakış açısı ile olaylara yaklaşmak önemli olacak. İkizler de aynı şekilde sorunları konuşarak çözümlemek, iletişim yeteneklerini kullanmak ve iyi bir dinleyici olmakla ilgilidir; fakat her ikisinin de yönetici gezegeni olan Merkür Kova burcunda, artık iyice yavaşlamış ve Stationary dediğimiz durağan pozisyona hazırlanıyor olacak. Çünkü iletişim gezegenimiz Merkür Kova burcunda 29 Ocak-22 Şubat tarihleri arasında retro yapıyor olacak. Bu da demek oluyor ki Kova konularında bir takım sıkıntılar yaşanacak. Maddi konuda Yükselen Başak’ın aradığı güvenceyi bulmak güç olacak. İletişim kurmak, mantıklı hareket etmek güçleşecek. Kaldı ki Neptün de Ay düğümlerine dik açı yapıyor. Yani aldatıcı etkiler Mart ortalarına kadar bu anlamda da devrede olacak.

Kova kollektif egonun olgunluğuna erişmesidir. Bireysel özelliklerin sosyalleşmenin tamamlanmasını temsil eder. Bireysel ego ve onun ihtiyaçları, bireyin parçası olduğu sosyal birimin ihtiyaçlarından sonra gelir. Dolunay ışığının altındaki Kova yığılımı ve Merkür Kova Retro etkisi ile isyanlar, hak hukuk adalet arayışı, insan hakları savunumu, gösteriler, protestolar, toplumda fikirsel değişiklikler yaratma amacıyla ayaklanmalar, sosyal idealler için ayaklanmalar görülebilir. Bu aşı olmak isteyenlerle istemeyenlerin karşı karşıya gelmesi, karantina kurallarına, sokağa çıkma yasağına uymayan insanların polisle çatışması da olabilir. Ekonomik boyutunu düşünecek olursak eğer işsizlikle ilgili gösteriler de bu ayaklanmalara birer örnek olabilir.

Aslan Dolunayı global etkileri

Türkiye’nin 2. Evinde gerçekleşen Aslan Dolunayının 11. Evden T kare aldığını ve 8. Evinde gerçekleşen Merkür Kova Retrosunu görüyoruz . Finansal anlamda problemler, krizler dolunay ışığı ile açığa çıkacaktır.

ABD’nin 8. Evinde Kuzey Ay Düğümünün üzerinde gerçekleşen Aslan Dolunayı 5. Evinden T kare açısı alıyor ve Güney Ay Düğümünün üzerinden Merkür Kova Retrosu geçiyor olacak. Ünlü isimler, sanatçılar, çocuklarla ilgili bazı haberler alınabilir. Bir takım sansasyonel olaylar olabilir diyebiliriz. Ölüm oranları ve ekonomik konular ABD’nin de gündeminde olacak.

İngiltere’nin ise 10. Evinden gerçekleşen Aslan Dolunayı, 4. Evindeki Merkür Retrosu ve 7.-8. Evlerden alınan Mars Uranüs T kare etkisi ile toplumun önde gelen isimleri, devleti yönetenler, ülkenin topraklarının verimliliği-verimsizliği, tarım ürünleri, kraliyet ailesi üyeleri, ölüm oranları, vergiler, banka kredileri, mortgage, borçlar, toplumun güvenliği, polisler, ayaklanma, protestolar, çatışma, suç oranları ve yabancı ülkelerle olan ilişkiler konusunda yaşanacak krizleri gösteriyor.

İlginizi Çekebilir: İlişki mi, ilişmek mi?

Mars Uranüs Boğanın Hamal ve Schedir sabit yıldızlar hattını tarıyor olacak. Şiddet, kaza, yangın, patlama, deprem, ekonomik anlamda radikal iniş çıkışlar, hayatınızda deprem etkisi yaratacak konu ve olaylar, başınızı belaya sokacak işlerin içinde kendini bulunma gibi durumlara karşı dikkatli olunmalı.

Aslan Dolunayı bireysel etkileri

Doğum haritasında Günes ve Ay dışında da sabit burçlarda kişisel gezegenleri olan Aslan, Akrep, Kova ve Boğa burçları Aslan Dolunayından en çok etkilenecek olanlar arasında yer alıyor. Ayrıca 9 derece Aslan Burcu doğum haritanızda hangi evi kesiyor ve gezegeni etkiliyorsa, o konularla ilgili bazı kriz durumları yaşanabilir.

Aslan Dolunayı sağlık açısından etkileri

Kalp damar sistemi, dolaşımla ilgili hastalıklar, sırt bölgesinde hassasiyet, ateşli hastalıklar, ruh ve sinir hastalıkları ve daha öncesinde bu tür ruhsal rahatsızlığı olanlarda alevlenme dönemleri yaşanabilir.

Dolunayın etkileri yaklaşık 5 gün önce başlayacak, sonrasındaki 2 hafta kadar etkileri çok yoğun olsa da önümüzdeki 1 aya kadar etkileri hissedilebilir.

Öfke kontrolü, inisiyatif alırken coşkunuzu güçlendirmek için öz-denetim kullanmak burada önemli unsurlar; kendinize ve başkalarına zarar verebilecek öfke ve dürtüsellikten kaçınmak için sabır, sorumluluk ve öz-denetim kullanmak çok önemli olacak.

Kazasız, belasız, acısız, dertsiz, huzur dolu günler diliyorum.

İlginizi Çekebilir: Ev dekorasyonunda modunuzu yükselten 6 renk

Astrolojik Danışman Öznur Örgev’in diğer makaleleri için buraya tıklayabilirsiniz.