Hiç şişmiş hissettiniz mi? Fazla gaz birikmiş gibi oldu mu? Bir şeylerin sanki doğru gitmediğini hissettiniz mi? Çoğu kimse, günlük olarak hissettiklerinin bazılarının, detoks ve detoksa ihtiyaç duyan toksinler ile dolu bir bedene ait olduğunun farkında değil…

Şimdiye dek “ölüm kolonda başlıyor” sözünü duyduysanız, otopside birçok koronerin hastalıklı toksinden yüklü kolonlara sahip olduğunu da duymuşsunuzdur. Pek çok vakada toksin dolu kolon ile doğrudan ilgili olan kabızlık, yılda 2 milyondan fazla doktor ziyaretinin ana etkeni. Ve Ulusal Diyabet, Sindirim ve Böbrek Enstitüsü’ne (NIDDK) göre yalnızca müshil ilaçlarına yılda 725 milyon dolar harcanıyor (Bu acı çeken tüketicilerin bilmediği şey, bu ilaçların sorunlarını uzun vadede daha da kötüleştirebilme potansiyeli).

Amerikan Kanser Derneği’ne göre, 2017’de 550 binden fazla ABD’li kanserden öldü. Gün içinde kanserden dolayı acı çeken ve ölmekte olan binlerce kişi var. Ne yazık ki, son birkaç yılda gelişmiş tıbbi teknolojimiz ve erken tespit girişimlerimize rağmen kanser teşhisinde ve ölümde belirgin bir artış gözlemledik.

Tüm Amerikalıların bu ölümcül gerçekleri uyandırması ve harekete geçmesi hayati önem taşımaktadır. “Dünyadaki en ileri tıbbi bakıma sahip olsaydık ve erken teşhis odak noktası haline gelmiş olsaydı, kanser oranı artar mıydı ve kanser ölümleri bu kadar çok kişiyi öldürür müydü?” diye çeşitli sorular aklımızdan geçiyor.

kolon-kanser

Kolon kanserinin safhaları

Detoksu gerekli kılan toksik aşırı yük belirtileri

Vücudunuzun size detoks yapmanız gerektiğine dair verdiği sinyallere temelde aşağıdaki semptomlarla ortaya çıkıyor; bunları kontrol edin…

 • Kabızlık
 • Şişkinlik
 • Gaz
 • Baş ağrısı
 • Yorgunluk
 • Ağrı ve sızılar
 • Mide bulantısı
 • Fazla kilolar (kaybetmek zor)
 • Cilt problemleri
 • Gıda istekliliği (özellikle yararsız yiyeceklerde)
 • Düşük enerji
 • Ağız kokusu
 • Sinirlilik ve kötü ruh halleri

Kolon vücudun kanalizasyon sistemidir. Fakat tüm sağlıklı işleyen kanalizasyon sistemleri gibi düzgün çalışması için temizlenmesi, boşaltılması ve kontrol altında tutulması gerekir. Oldukça işlenmiş, rafine edilmiş veya ‘sahte’ yiyecek dediğimiz şeyleri yediğimizde kolonlar, bu gıdalardaki sağlıksız enkazla yüklü hale gelir. Bu sahte gıdaları büyük miktarlarda tüketenler için pek çok fruktoz şurubu, hidrojen yağ, tehlikeli gıda boyaları, bilinmeyen içerikli baharatlar, MSG (glutamik asit), koruyucular ve vücudumuzun ihtiyaç duymadığı diğer toksin maddelerle doludur. Bunlar hayati organlarımıza ve vücudumuzun tüm sistemlerine zarar verirler.

Şayet siz (veya sevdikleriniz) şu anda bu sahte gıdaları ortadan kaldırmaya ve onları gerçek gıdalarla değiştirmeye niyetliyseniz başlamanız için genellikle güzel bir beslenme diyeti seçmeniz gerekir. Bunlar genelde doğadaki besinlerden oluşmalıdır; alabildiğiniz kadar kaynağına yakın olsunlar; meyveler, sebzeler, tohumlar, kuruyemişler, saf su ve yerel olarak yetiştirilen ve ağzınıza gelmeden önce işleme tabi tutulmayan daha fazla organik gıdalar içeren diyetlere yönelin.

detoks-hayatinidetoksla-2

Detoks treni: Bilmeniz gereken ilk şeyler

Söylediğimiz gibi kolon bir kanalizasyona benzer, daha temiz olduğu, daha iyi işleyeceği ve daha sağlıklı (ve mutlu) olduğunda, siz de mutlu olursunuz. Ancak bu sistem tıkanmışsa, yavaş hareket ediyorsa ve içinde olmaması gereken maddelerle yüklü ise, değerli vücudunuzun içinde yoğrulmuş atık çukurluğu söz konusudur.

Kolonun bu ölümcül atıkları uzaklaştırmasına yardımcı olmanız gerekkir. Kolon aşırı yük altındayken ve genellikle fazla gıda tüketildiğinde talepleri takip edemez hale gelir. Harekete geçip kolonda yaslanan bu ölümcül toksinleri bedenimizden atmamız gerekiyor.

İnsanlar kolonun detoksifikasyonunun son yıllarda daha fazla farkına vardı, ancak birçoğunun yaklaşımı yine vücut için yararlı değil. Arındırma için Google araması yaparsanız, yaklaşık 2 milyon sonuca ulaşırsınız. Bunların çoğu, kolon detoks ürünlerinde satılan reklamlardır. Size şunu söyleyelim, satılan bu ürünlerin çoğu, sağlıklı ama kar elde etmenin nedeni olan ‘yanlış detoks’ kitleridir.

Kolonunuzu sağlıksız, biriken enkazdan kurtarmaya, canlılığınızı ve genel sağlığınızı iyileştirmeye kararlıysanız, bunu yapmak için bu reklamı yapılan detoks ürünlerinden hiçbirine ihtiyacınız yok. Bunlar sağlıklı, dayanıklı ve toksinsiz kolona ulaşmak için tek yol değil. Daha kolay, daha sağlıklı bir yol daha var. Sağlam bir kolon için en etkili ve tüm doğal detoksların nasıl yapılacağını tam olarak size anlatayım.

Optimal kolon sağlığına doğru şekilde ulaşmak

En kolay ve en sağlıklı detoks için meyveler, sebzeler, sebze suları ve saf su gibi yalnızca çiğ, bütün gıdaları belirli bir süre tüketen uzman tavsiyelerini takip edebilirsiniz. Bu noktada ‘ne kadar süreyle yapılacağı’ konusu yani zaman süresi ise bireyin sağlık durumunun, yemek yeme, egzersiz, alkol ve/veya uyuşturucu kullanımı, sigara alışkanlığı ve işyerinde veya başka yerdeki kirleticilere maruz kalma gibi önceden gelen yaşam tarzı etkilerine çok bağlıdır. Detoks ne kadar süreyle yapılmalı sorusunun yanıtı yine sizsiniz özetle.

Başlamak için iyi bir süre belirtmek gerekirse bu 1 haftadır, ancak üç haftaya kadar çıkmayı düşünebilirsiniz. Öncelikle mevcut sağlık sorununuz varsa en iyisi, sağlık uzmanınıza ve öneriler ya da önlemler için bütüncül bir sağlık uzmanına danışın.

detoks-su

Ne yemeli ya da yememeliyiz?

Sadece bol miktarda organik, çiğ meyve ve sebze yemekle kalmamalı, ayrıca çok hatta çok fazla su içmelisiniz. İçtiğiniz suyun halka açık suda yaygın olan florür veya diğer kimyasal katkı maddeleri içermediğinden emin olun. Mümkünse, yüksek alkalin seviyesine sahip olan suyu tercih edin.

Detoks yaparken yemek yemeye çalışacağınız başka gıdalar da var. Sarımsak, buğday çayı, mavi yosun, kenevir proteini ve kenevir tohumu, keten tohumu, baklagiller, fındık, sızma zeytinyağı, bitkisel ve yeşil çayları düşünebilirsiniz.

Detoks sırasında süt, et, işlenmiş gıdalar, tahıl, şeker, alkol ve kafein kullanmaktan kaçının.

Ne kadar sağlıklı olursak olalım, günlük olarak toksinlere maruz kalırız. Vücudumuzun böylesine toksin fazlasıyla baş etmesi gerekiyor ve bu ölümcül, hastalığa neden olan toksinleri ortadan kaldırmak için yapılacak mücadelede kolon ve bedeninizi destekleme noktasında düzenli detoks yapmamız hayati önem taşıyor. Çiğ yiyecek detoksu, sağlığınızı iyileştirmenin ve vücudunuzun toksinlerden kurtulması için gereken yardımı sağlamanın en iyi yoludur.

Kaynak: https://draxe.com/the-best-way-to-detox/