Normalde nostalji, onlarca yaşında olan ürünleri pazarlamak için kullanılır. Fakat, Nike 2012 yılında ilk kez satılan FlyKnit modellerini piyasaya sürdü ve önümüzdeki süreçte yeni renkler çıkarmaya devam edeceğini açıkladı. Pek tabi bizi de bir heyecan sardı…

Sadece beş yıl önce, Nike, Flyknit’in piyasaya sürülmesiyle ki başlangıçtaki örme dönemine giren Nike’nin silüetlerinin ikisinde kullanılan Flyknit Trainer ve Flyknit Racer tamamen yeni bir örme modeliydi, içinde olduğu endüstriyi değiştirdi.

O halde, ufak bir soru, Flyknit nedir? Geri dönüşümlü plastiklerden üretilen, daha iyi uyum sağlayan ve atıkları azaltan ayakkabıları yapmak için kompleks dokusal tasarımları tek parçalı üst kısımlara örten muazzam örgü makineleri ile üretilen bir ipliktir.

Nike Flyknit‘in ilham kaynağı, çorap niteliklerine sahip bir ayakkabı arz edilmesiyle ortak yürütülen geri bildirimlerden meydana geldi: Giyene neredeyse fark edemeyeceği rahat bir hissiyat veriyor olması da pek tabi önemli. Ayakkabı ağırlığını azaltmak, koşuculara yardımcı olan bir özellik olsa da, Nike Flyknit üst kısmı da hassas bir uyum için tasarlandığından ikinci bir cilt hissi yaratıyor.

Nike Flyknit’in çevresel olarak sürdürülebilir bir ek yararı, atık miktarını azaltmasıdır, çünkü tek parça üst, geleneksel spor ayakkabı üretiminde kullanılan çoklu materyalleri ve malzeme kesimlerini kullanmaz. Nike Flyknit gerçekten maksimum geri dönüşüm sağlayan minimalist bir tasarım.

Nike Flyknit Modelleri

İlk Nike Flyknit…

Londra Yaz Olimpiyatları’nın hemen öncesinde 2012 yazında piyasaya çıktığında, Flyknit spor ayakkabıları (hemen üstte) anında başarılı olamadı. Bunun, sporculara pazarlanmasıyla birlikte, diğer spor ayakkabılarına göre daha az dayanıklı olma konusunda olduğu gibi, yüksek fiyattan (150 dolar) kaynaklandığı söyleniyor.

Ancak bu, insanların bu ayakkabıyı kullanmasını engellemedi, şu anda OG Racer “ve OG Trainer” olarak anılan ilk iki silüete bakarak son derece popüler hale getirdiler; bu yüzden Nike ayakkabılarını tekrar piyasaya sürmeye karar verdi. (Bunun yanında, orijinalleri arayarak satın almak isteyen sneakerhead’ler, ikinci el piyasasında 300 ila 400 $ arasında fiyat ödemeye çalışıyorlardı.)

Peki, ayakkabı pahalıya mal olduysa (ve dayanıklı değilse), popüler hale nasıl geldi? Bunun nedeni, sporcuların Yaz Olimpiyatları’nda Flyknit ayakkabıları giymesi ve Nike’in akıllı pazarlamasından kaynaklanıyordu, Michael Phelps’in Londra’daki “flippers”ı tek tek kullanması da buna dahil.

Birinci nesil Flyknit spor ayakkabıları çok çeşitli renklerde piyasaya sürüldü, ancak yine piyasaya sürülecek olan en popüler modeli en çok bilinen modeli olacak: Nike Flyknit Cookies & Cream. Meraklar fora!