Yüz güzelliği için yüzyıllardır her kültür ve medeniyetine baktığımızda en az şu an yaşadığımız dönem kadar önemli olduğunu görmekteyiz. Bu yazımızda sizlerle en eski tarihten bu yana yüz bakım ürünlerinin  olmazsa olmazı olan yüze iyi gelen yağlardan bahsederek cilt sorunlarınıza göre hangi yağları tercih etmelisiniz çeşitli fikirler vereceğiz.

Her insanın cildi ve cildinde görmek istediği güzellik farklıdır. Bu sebeple kozmetik sektörü her geçtiğimiz gün kendisini geliştirmekte ve isteklere cevap verebilmekte iyileşmekte. Kozmetik sektöründe içerikler her ne kadar gelişse ve değişse de temel malzemelerden biri olan yağlar her zaman değişmeden yerlerinde kalmayı başardılar. Yüze iyi gelen yağları kullanacağımız süre içinde ekstra dikkatli olmakta her zaman fayda var. Örneğin; limon yağı içerisinde yüksek miktarda C vitamini barındırmakta olduğu için limon yağı kullanılan dönemlerde cildimizi ışıktan koruma konusunda daha dikkatli olmakta fayda var aksi takdirde yüzde istenmeyen lekelenmelere maruz kalabilirsiniz. Sizler için yüze iyi gelen yağlardan en sık tercih edilen ve en kısa sürede etkisini gösteren yağların hakkında bilgiler vererek nasıl kullanacağınızı anlatacağız.

Hassas ve kuru yüze iyi gelen yağlar

Avokado Yağı

 • İçerisinde yüksek oranda A, C, ve E vitaminleri bulundurarak cildin ihtiyacı olan günlük nemi sağlar.
 • Cilt tarafından kısa sürede emileceği ve genellikle ucuz kremlerin cilt üzerinde oluşturduğu tabakayı oluşturmayacağı için sivilce oluşumu gibi sıkıntılara sebep olmaz.
 • Avokado yağı içerisinde antioksidan bileşenleri bulundurması sayesinde UV ışınlarına karşı cildinizi korur, ciltteki lekelere karşı cildinizi dengeler ve parlaklık kazandırır.
 • Avokado yağını temiz ve kuru cildinize uyumadan önce sürüp sabaha kadar cildinizin nemlenmesine yardımcı olabilirsiniz ya da yüzün içiniz krem seçerken içerisinde avokado yağı olmasına dikkat edebilirsiniz.

yüze iyi gelen yağlar

İlginizi Çekebilir: Termal su nedir? Faydaları nelerdir?

Shea Yağı

 • Shea yağı içerisinde A, D, E ve F vitaminleri barındıran güçlü bir antioksidan kaynağı olmasıyla birlikte gün içerisinde kirli havanın cilt üzerinde oluşturacağı etkileri en aza indirmesiyle yüze iyi gelen yağlar arasında bir numaradır.
 • Egzama, akne, kaşıntı gibi problemleri yatıştırmakta sıklıkla tercih edilir.
 • Cilt üzerinde çatlak oluşumunu önler.
 • Peelinglerde sevilerek kullanılır.
 • Shea yağını cildinize az miktarda sürerek günlük nem ihtiyacınızı karşılayabilir ve cildinizdeki kurumalara veda edebilirsiniz.

Bahsetmiş olduğumuz bu iki yağı sadece kuru ve hassas ciltler değil aynı zamanda kırışıklıklar içinde kullanabilirsiniz. Kırışıklıkların oluşmasını önlemek ve oluşmuş kırışıklıkları yok etmek açısından yüzünüze direkt olarak sürebilirsiniz. Günlük düzenli kullanım ve UV ışınlarına dikkat ettiğiniz takdirde kısa bir süre içerisinde yağların faydalarını göreceksiniz.

Nane yağının cilde faydaları için buraya tıklayınız.

cilde iyi gelen yağlar

İlginizi Çekebilir: Kaş çıkaran süper-etkili yağlar

Akneli ve Yağlı Yüze İyi Gelen Yağlar

Çay Ağacı Yağı

 • Başta sivilce ve aknelerin oluşumunu çok kısa bir sürede engellemesi ve oluşmuş sivilceleri yok etmede yüze iyi gelen yağlar arasında en iyi yağdır.
 • Çay ağacı yağını, akne ve yağlı cildinize direkt olarak asla sürmemeli hindistan cevizi yağı veya zeytinyağı gibi yağlarla karıştırarak kullanmalısınız.
 • Yüz yıkama jelinize ve toniğinize birkaç damla çay ağacı yağı damlatarak da kullanabilirsiniz.

Biberiye Yağı

 • Biberiye yağı antiseptik özelliğiyle bilinen bir yağdır. Biberiye yağının antiseptik özelliği sayesinde yüzdeki sivilce ve siyah nokta oluşumunda büyük fayda sağlar.
 • Cilt rengini eşitlemeye ve parlak bir görünüme sahip olmanıza yardımcı olur.
 • Toniğinizin içine birkaç damla biberiye yağı damlatarak kullandığınız zaman gözeneklerinizin kapandığını ve yağlı görünümün zamanla azalacağını söyleyebiliriz.

Daha fazla bakım önerisi için buraya tıklayınız.