Termal su; birçok mineral ve tuz içeren en az 20, en fazla 110 derece sıcaklığa sahip olan şifalı sulara verilen isim özetle. Cilt hastalıklarına, romatizmal ve solunum hastalıklarına (astım, nefes darlığı, bronşit, vb.) iyi gelir. Termal  sular vücudumuza iyi geldiği gibi bulunulan atmosferden ve sudan kaynaklı olarak ruhsal olarak da iyi geldiği kanıtlanmış. Binlerce yıllık bir gelenek aynı zamanda.

Termal sular, genellikle doğal kaynak sularıyla karıştırılır ama ikisi aynı değil. Doğal kaynak sularının ısısı önemli değilken, termal suların en önemli özelliği sıcak su kaynakları ile elde edilmesi. Sıcak su kaynaklarındaki ısı en az 20 derecedir. Bu ısı sayesinde mineraller daha kolay çözünür ve bizler daha fazla mineralden yararlanma fırsatı buluruz. Bu ısı sayesinde sadece mineraller değil; tuzlar, çeşitli gazlar ve radyoaktif maddeler de ortaya çıkar. İşte tam da bu sebeple bazı hastalıkların tedavisi için yüzyıllardır kaplıcalar kullanılıyor. Romalılar’ın hamamlarda termal suların iyileştirici özelliklerini keşfettiği biliniyor. Eski çağlarda termal su ve hamam, antik şehirlerin olmazsa olmaz ikilisiydi…

Popülerlik kazanmasıyla birlikte, termal sulara ulaşım da kolaylaştı. Teknolojinin gelişmesiyle termal suları, soğuk havayla temas etmeden şişelemek bile mümkün. Soğuk havayla direkt temasta bulunmaması termal su içeriğindeki minerallerin korunması, dolayısıyla bundan faydalanmamız açısından çok önemli. Madem termal sulara ulaşmamız bu kadar basit, gelin bizde bu termal suları nasıl kullanabiliriz ve faydaları neler detaylıca inceleyelim…

termal-su-faydalari
Bu etkileyici manzara Japonya’dan…

Termal Su Faydaları Nelerdir?

Termal su faydaları saymakla bitmiyor. Termal sular cildimiz için kullanabileceğimiz, her cilt tipine uygun doğal bir su olmasıyla özellikle son yıllarda yaz aylarının vazgeçilmez ürünü. Hem güzelliğimiz için hem sağlığımız için termal suyu nasıl kullanmamız gerekiyor şimdi inceleyelim.

  • Cilt için faydaları

Termal suları cildimizde kullanmamız için birçok marka kullanıma sprey şeklinde sunmaktadır. Termal suların sprey formda olmasının en büyük sebeplerinden biri termal sudan en az miktarda, en yüksek şekilde faydalanabilmemiz. Hemen kısaca örnek veriyorum; cilt tüm kir ve makyajdan arındırıldıktan sonra tonik olarak termal su kullanımı cildi nemlendirir, düzenli kullanımla daha aydınlık ve sağlıklı gözüken bir cilde sahip olunur. Termal su aynı zamanda; makyaj öncesi baz, makyaj sonrası sabitlemek  içinde kullanılmaktadır. Makyajınızı yaparken fondöten süngeri termal su ile nemlendirilirse yüzünüzün daha ferah ve aydınlık gözükmesini sağlar. Karma ciltliler için gündüz kullanılan  termal su günlük nem ihtiyacını karşılayacak kadar etkili.

Aynı zamanda spor sonrası ya da aylık cilt bakım çıkışlarında cildiniz kızarıyorsa termal su kullanarak yatıştırabilirsiniz.

  • Kas, kıkırdak ve kemik için faydaları

Termal su, sıcak olmasıyla birlikte insanı gevşetir ve gözenekleri açar. Malumunuz açılan gözeneklerin içerisinden vücuda giren mineraller kas, kıkırdak ve kemiklerde yaşanan rahatsızları doğal yöntemlerle tedavi edebilir ya da iyileştirici etkiler sunar. Elbette eğer ciddi rahatsızlıklarınız varsa termal sudan yararlanmadan önce mutlaka hekiminizle konuşun.

  • Ruhsal faydaları

Termal turizm işletmeleri ve spa merkezlerinde ziyaretçilerin stresten uzaklaşmaları için termal sularla birlikte masaj opsiyonları sunulabilir. 4-5 yıldızlı otellerde genellikle söz konusu hizmeti alabilirsiniz. Bu masajlarla termal sular, hem fiziksel hem de ruhsal açıdan rahatlamayı sağlar. Sevindirici bir detay olarak termal turizm, ülkemizde her geçen yıl büyüyen bir sektörü de temsil eder.

Termal turizm şehirleri için öne çıkanlar ise Bursa, Yalova, Afyonkarahisar, Ankara, Kütahya, Denizli, Bolu, Balıkesir, şeklinde.

Termal Su Nasıl Kullanılır

Termal sular içilir mi?

Bu kadar faydasından sonra insan sormadan edemiyor tabii ki; yanıtı ‘bazı termal sular’ içilebilir…

Her termal su içilecek durumda değil. İçilebilen olan termal sulara “içmeler” adı verilir. İçilebilen formda olan termal suların faydaları kısaca;

  • Kanda bulunan toksinleri atmaya yardımcı olur,
  • Mide, bağırsak ve karaciğer tembelliğine iyi gelir,
  • Böbrek ve safra kesesinde oluşan taş ve kumları vücudunuzdan atmaya büyük faydalar sağlar,
  • Obezite, insülin direnci, gut gibi mide-bağırsak rahatsızlıklarına iyi gelir,
  • Kadın hastalıkları, iltihap gibi tedavilerde büyük yardım sağlar.