Dünyanın dört bir yanındaki milyonlarca insan, küresel nüfustaki saç dökülmesinin başlıca nedeni olan erkek tipi kellik ile mücadele ediyor. Peki erkeklerde kellik nedenleri ve belirtileri neler? Kellik kalıtsal mı? Nasıl önlenebilir? İşte aradığınız tüm soruların bilimsel ve ayrıntılı yanıtları…

Erkek tipi kellik nedir?

Androjenik saç dökülmesi olarak da bilinen erkek tipi kellikte, saç dökülmesi başın ön kısmında görülür ve özellikle erkeklerle sınırlı kalma eğilimindedir. Sürecin aşama aşama, yavaş yavaş ama yıldan yıla daha belirgin şekilde derinleştiği bu saç dökülmesi durumu ağırlıklı olarak erkeklerle ilişkiliyken, kadınların da yaklaşık % 25’i de bu tür sorunlar yaşar.

Erkek tipi kellik nedeni ile ilgili sayısız yanlış inanç var. Bununla birlikte saç dökülmesinin altında yatan pek çok nedenin bulunduğunu da belirtelim. Bu nedenleri inceleyeceğiz, böylelikle eğer saç dökülmesi sorunu ile karşı karşıyaysanız konunun derin noktalarını anlayarak doğru stratejiler geliştirebileceksiniz…

 

İlginizi Çekebilir: Çekici bulma kararı beynimizle mi duygularımızla mı şekillenir?

Kellik nedenleri

Erkeklerde kellik nedenleri kuşaklar boyunca tartışıldı, ancak günümüzde vücudun hormonal dengesi, genetik, sağlık durumu, yaş ve yaşam tarzı alışkanlıkları gibi çeşitli faktörlerin bir kombinasyonu olduğuna duyulan inanç son derece yüksek.
Kelliğe neden olan faktörlerden bazıları diğerlerine göre daha güçlü etkilere sahip olabilir. Diğer yandan kadınlardaki kellik henüz tam olarak açıklanamamıştır.

  • Yaş

Saçların uzaması daha çok dihidrotestosteron (DHT) başta olmak üzere vücuttaki çeşitli hormonlarla doğal olarak ilişkili. DHT hormonu, çok fazla testosteron hormonunun, komşu dokularda 5-Alfa redüktaz enzimi vasıtası ile dönüşümünden meydana gelir. Yaşlandıkça testosteron hormonunda belirgin bir düşüş gözlenir. DHT’de dahil olmak üzere yüksek düzeydeki serbest androjenler, hormonların dengesini değiştirebilir. Bu da bizleri erkek tipi kellik riskinin yaşla birlikte arttığı sonucuna ulaştırır.

  • Genel Sağlık Durumu

Hormon düzeyi veya metabolizma hızını etkileyebilecek herhangi bir rahatsızlık varsa, gelecekte erkek tipi kellik yaşanması muhtemeldir. Örneğin diyabet (şeker hastalığı olarak da bilinir) ve kötü kolesterol, androjenik saç dökülmesi riskini de beraberinde getirir. Bu nedenle genel sağlık durumunuzu düzenli olarak kontrol ettirmelisiniz.

  • Hormonlar

Erkeklerde kellik nedenleri ile ilgili bir diğer öne çıkan araştırma konusu da hormonlar. Saç dökülmesi, saç folliküllerinin bulunduğu yerdeki hormonların düzeyi ile yakından ilişkili. Dihidrotestosteron, kafa derisindeki kıl köklerinin aktivitesini düzenleyen insülin benzeri büyüme faktörü (IGF) ile etkileşime girer. Bu hormonlar her zaman aynı şekilde çalışmaz. Örneğin, bu hormonlar kafa derisi üzerindeki saçların uzamasını engellerken, yüzdeki kılların büyümesine neden olabilir. Saçları dökülen kimi insanlarda yüzdeki kıllarda artış sık görülen can sıkıcı bir durumdur.

  • Yaşam Tarzı

Saçın çok fazla fırçalanması, taranması ve saç boyası gibi güçlü kimyasalların kullanılması androjenik saç dökülme riskini artırabilir. Benzer bir şekilde, sigara, alkol ve zararlı diğer maddelerin kullanımı gibi faktörler de erkek tipi kellik ihtimalini artırabilir.

Erkeklerde kellik nedenleri ve belirtileri

İlginizi Çekebilir: Yeni Land Rover Defender Top Gear Yılın Otomobili ödülüne layik görüldü

Kellik belirtileri nelerdir?

Erkeklerde kellik nedenleri ile ilgili semptomlar, kafa derisi ve alın bölgelerinde kademeli veya hızlı olarak saç dökülmesinin yanı sıra şakakların yakınındaki bölgeleri de içerir. Saç çizgisinden başlayıp geriye doğru giderek, saçlar genellikle “M” şeklini alır. Erkek tipi kelliklerin “son” safhasında ağırlıklı olarak saç derisinde sadece at nalı veya “U” şekli kalır.

Bu süreç boyunca saçlar daha kısa, daha ince, hatta daha da ince hale gelecek ve saçların altındaki deri yoğun şekilde açığa çıkacaktır. Bu arada kadın tipi kellikte bu aşamalar gözlenmez, bunun yerine saçlar incelerek dökülür. Eğer belirtilerle karşı karşıyaysanız bir uzmana danışmanızda fayda olabilir.

İlginizi Çekebilir: Japon mimar Tadao Ando, Bvlgari için özel üretim Octo Finissimi saat tasarladı

Kellik kalıtsal mı?

Erkeklerde kellik nedenleri hakkında çok fazla araştırma yapılıyor ve X kromozomunda bulunan androjen saç dökülmesi ile bağlantılı bir gen segmentinin bulunduğu saptanmış halde. Bu kromozom anneden geçtiği için, kellik yaşadığınızda bunun altında annenizin de etkisi olduğu sonucu çıkabilir. Anneden geçen androjen geni, erken saç dökülme riskinizi önemli ölçüde artıracak bir varyasyon özetle.

Bununla birlikte, açıklanması bu kadar da basit değil, zira saç dökülmesini etkileyen birden fazla gen olabilir. Bu genlerin bazıları babadan da geçebilir. Bütün bunların yanı sıra saç dökülmesinin nedeni genetik faktörler olmayabilir. Bu yüzden anneannenizin ya da dedenizin saçları hala yerlerindeyse bu, aynı kaderi sizin de yaşayacağınız anlamına gelmeyebilir.

Saç dökülmesi endüstrisinin elde ettiği kazanç milyarlarca doları aşıyor, bu bağlamda saçlarına kavuşmak için para harcamak isteyen milyonlarca insan var. Bu noktada aralıksız şekilde büyüyen endüstrinin saçların yerinde kalması yerine dökülmesini ‘arzuladığı’ yönünde yaygın bir spekülasyon da söz konusu. Ancak küresel ölçekte yürütülen çok yoğun araştırmaların gelecekte bu yaygın sorunun önüne geçmeyi ciddi bir mesele olarak ele aldığı kaydediliyor. Dolayısıyla gelecekte saç dökülmesi bilimin önüne geçtiği bir sorun haline dönüşebilir.
Umutla bekliyoruz.

Erkeklerde kellikle mücadelede izlenebilecek metotları da ele aldık… Eğer ilgilendiğiniz bir konuysa göz atmanızı öneririz.