Dünyanın önde gelen lüks moda markalarından Hermes ve MycoWorks’ün imza attığı en yeni çalışmaya yakından bakacağız…

2013 yılında Philip Ross ve Sophia Wang, dünyaya yeni miselyum malzemelerini yaymayı odağına alan biyomateryal şirketi MycoWorks’ü kurdu. Bu arada ilk kez duyuyor olabilirsiniz, mantar üreten organizmanın bitkisel kısmını oluşturan ince iplik ağına miselyum deniyor…

MycoWorks’e özel olan ince miselyum ise biraz daha fazla açıklama gerektiriyor; esasen miselyumun kendine ve diğer malzemelere doğal bağlanma kapasitesini artırmak için hücresel yapıları birbirine kenetleyen patentli, özel bir versiyon şeklinde özetlenebilir ‘ince’ miselyum.

Bu devrimci yöntem, Reishi’nin geliştirilmesinin arkasındaki sıra dışı fikrin doğuşunu işaret ediyor. Reishi, vegan deri veya mantar derisi (sıkıştırılmış miselyum) değil, daha çok ne hayvan ne de plastik olan yeni bir sürdürülebilir malzeme sınıfını temsil ediyor.

Hermes-MycoWorks-canta

İlginizi Çekebilir: Naoto Fukasawa’nın tasarladığı Issey Miyake mağazasını keşfe çıkın

Pazardaki benzer malzemelerle karşılaştırıldığında MycoWorks ve Reishi malzemesi güç, dayanıklılık ve his açısından dünyadaki çoğu markadan önde.

Boyutlandırılarak büyütülmüş ve ekildiği gibi ince ayarlanabilen malzeme, lüks moda markalarının ürün yapımını malzemeden başlayarak ele almasına ve zanaat geleneklerini sürdürmesine olanak tanıyor.

Kasım 2020’de MycoWorks, Kaliforniya’da büyük bir yeni Reishi üretim fabrikasının açılmasıyla paralel olarak B serisi finansmanda 45 milyon dolar topladığını duyurdu. Şimdiyse, lüks moda evi Hermès ile özel bir işbirliğini açıkladı.

En nihayetinde Hermes ile MycoWorks, yeni bir çanta konsepti için uzlaştı ve ortaya görsellerine bayıldığınıza inandığımız bu sonuçlar çıktı…

Hermes-MycoWorks

İlginizi Çekebilir: Hermés’ten 1 ay süren titiz el işçiliği ile üretilen porselen kadranlı saat

Çanta, Hermès ustaları tarafından atölyelerde şekillendirilmeden önce gücünü ve dayanıklılığını daha da geliştirmek için Fransa’da tabaklanmış ve böylelikle işlem tamamlanmış.

Ortaklık, lüks ürünlerin endüstrisini dönüştürebilecek biyoteknolojik araçlarla en kaliteli malzemeleri tabaklamadaki uzmanlığı birleştiriyor, teknoloji ve gelenekselliğin mükemmel uyumu öne çıkıyor.

MycoWorks CEO’su Matt Scullin, “Hikaye anlatımının gücü, her yeni teknoloji veya sanatta çok önemlidir” derken Hermès’ten Pierre-Alexis Dumas ise: “Bu ince miselyumun kökleri, sanatsal pratik ve zanaatkarlığa dayanıyordu. Aynı zamanda Hermès, MycoWorks’ün doğal bir malzemeyi geliştirmeye yönelik benzersiz biyoteknoloji yaklaşımının, ince miselyumun dünyadaki en kaliteli miselyum olma potansiyeline sahip olduğu anlamına geldiğini fark etti…” diyor.

miselyum

İlginizi Çekebilir: Japon mimar Tadao Ando, Bvlgari için özel üretim Octo Finissimi saat tasarladı

“MycoWorks’ün vizyonu ve değerleri Hermès’inkileri yansıtıyor” diye devam eden Hermès’in sanat yönetmeni Dumas ve yeni çantaya ilişkin düşüncelerini şöyle ifade ediyor: “Doğal hammaddeye ve dönüşümüne güçlü bir hayranlık, nesnelerin en iyi şekilde kullanılmasını sağlamak amacıyla bir mükemmellik arayışı. Kullanım ve uzun ömürlülüğün en üst düzeye çıkarılması.”

Kaynak: Designboom

Yazar Arda Kökten’in diğer içerikleri için buraya tıklayabilirsiniz.