Bitcoin, Ethereum, Dogecoin, Riple, Holo, Bittorent, Chiliz ve 5 bine yakın başka türü ile kripto paralar son dönemin en trend yatırım araçları. Altın, Euro, dolar gibi araçların günlük bazda yüzde 1-2 aralığındaki getiri olasılıklarının yanında kripto paralar kimi zaman çok daha fazlasını sunabiliyor. Örneğin bin TL’lik kripto yatırımınızdan, birkaç saat içerisinde (bazen bir saatte) yüzde 10 artış kaydetmesi halinde 100 TL gelir elde edebiliyorsunuz. Bu da bin TL ile 1 ayda elde edebileceğiniz yaklaşık 25 TL’lik faiz geliri ve diğer tüm kazanım aktörlerinin dakikalar içerisinde birkaç kez katlanması anlamına gelebiliyor. Günde yüzde 20, 30, hatta yüzde 100’lere ve geçtiğimiz aylarda Dogecoin’de olduğu gibi 400’lere varan getiri imkanlarının söz konusu oluşuna tanıklık ediliyor. Ancak…

Kripto para yatırımlarında kazanç ihtimalinin yanında yüksek bir zarar olasılığı da söz konusu. Bin TL’lik yatırımın, söz konusu kripto paranın değerinin örneğin bir saat içerisinde yüzde 20 düşmesi ile 800 TL’ye gerilemesi de gayet mümkün. Bu tip dalgalanmalarda atılan adımlar, yani alınan aksiyonlar, her ölçekteki kripto para yatırımının nihai gidişatına işaret ediyor.

800 TL’ye düşen bir yatırımı ele alalım; daha fazla düşebilir ama yeniden yükseledebilir; ne yapacaksınız?
İşte burada alacağınız karar bin TL’nin sadece bir günde 500 TL’ye düşmesine neden olabileceği gibi ani bir yükseliş durumunda 2000 TL’ye ulaşmasını da sağlayabilir. Bu inanılmaz ölçekteki geniş aralık, tüm dünyada yeni ve artan bir stres unsurunun önünü açıyor…

kripto para

İlginizi Çekebilir: Bütçede tasarruf için sağlıklı ve ekolojik 5 seçim

Kripto parada değerlendirilen miktarın, hızlıca yükselerek katlanması herkesin hayali. Ancak bu, her durumda ve herkes için söz konusu değil. Herkesin kazanacağı geniş bir alan olmadığının bilincinde olmak önem taşıyor.

Doğru anda doğru kararlar, doğru analiz, bilginin değere dönüştürülmesi, doğru kişilerin takip edilmesi, izlenmesi, ilgili haberlerin bolca okunması, boş sözlere itibar edilmemesi (Elon Musk‘ın Dogecoin ile ilgili tweet’leri milyonlarca yatırımcıyı saatler içerisinde çok ciddi zarara uğratabiliyor örneğin) gelişmelerin izlenmesi gibi birçok gerekliliğe ek olarak özellikle yeni başlayanlar için ciddi anlamda ‘şanslı olunması’ da gerekiyor.

Konunun genel tablosu gelir elde etme kanalının birçok değişkene göre şekil alıyor olması gibi bir gerçeği öne seriyor. Bu gerçek, büyük umutlarla atılan her adımda olduğu gibi stres ve olası hayal kırıklıklarını da beraberinde getirebiliyor. İşte bu karmaşık durumla başa çıkmanın yollarını tartışacağız…

Okuduktan sonra buraya tıklayarak Finansal farkındalık, Bitcoin ve 1 günde yüzde 400 artan Dogecoin başlıklı içeriği de mutlaka incelemenizi öneririz…

Devam ediyoruz…

İlginizi Çekebilir: Dijital detoks yapanların işine yarayacak mobil uygulama ve web eklentileri

Çok az miktarlarla başlayın ve deneyin

Kripto yatırımlarında zarar, öngörülebilir bir faktör değil. Kazanımlar olabilir, fakat şu da bir gerçek ki insanın doğası hep daha fazlasına yönelim sergilediğinde zarar da kaydedilebiliyor. İşte bu nedenle kripto para yatırımınızı düşük tutarak başlatmanızda yarar var.

Burada düşükten kastımız ciddi anlamda düşük miktarlar…
Örneğin toplamda 500 bin TL’lik hiç de azımsanmayacak bir portföyünüz var diyelim, 1000 TL ile başlayın. Deneyin, anlamaya ve öğrenmeye çalışın. Aksi taktirde zarar ettikçe stresiniz katlanarak artacak…

ethereum

İlginizi Çekebilir: ‘Neler oluyor, neyi kaçırıyorum nesli’ yani ergenlik dönemi ve uyku sorunları ile mücadele

Kazandıkça kazanmaya odaklanmayın

Kripto para yatırımı dikkat ve zamanlama ile yakın ilişkide. Temkinli olmak kazanımların altın kuralı. Eğer 1000 TL’nizle hızlı bir 200 TL kazandıysanız özgüveniniz artabilir. “Artık 1200 TL’lik bir havuza sahibim ve 200 TL kaybetsem bile zararda olmayacağım” diye düşünebilirsiniz.

Ama kaybetmenin psikolojisi başka türlü çalışır.

Eğer 1200 TL’niz 1000 TL’ye düşerse yukarıda bahsettiğimiz ayrım noktaları ile savaşınız başlar. Devam etmeli miyim, çıkmalı mıyım soruları içerisinde karar vermeniz gerekir. İşte tüm bu stres aktörleri ile mücadelenin yolu kazandıkça kazanmaya odaklanmamak, 1200 TL’niz mi var, artık 500 TL ile gelirinizi artırmaya bakın, 500 TL’de 200 TL kayba uğrama ihtimaliniz daha düşük olacağı için toplam geliriniz de bir anda azalmaz ve bu da sizi daha motive kılar.

İlginizi Çekebilir: Akıllı telefonda yükselen trend: İki renkli kullanım

bitcoin stres

İlginizi Çekebilir: Oyunların gerçek hayattaki zorlukları aşma dürtüsüne ne gibi etkileri olabilir?

 Geç saat yatırımlarından kaçının

Gece yatırımları son derece kaotik olabilir. Saat 00:00’da uyumadan önce son bir bakayım deyip telefonunuza ya da bilgisayarınıza baktınız ve bir kripto paranın yükselmekte olduğunu gördünüz diyelim. Bir karar anı; yatırım yaptınız diyelim; artık aklınız orada kalacak.

Uyumakta güçlük çekecek, belki de akıllı telefonunuzu 1 saat sonra alarm çalması için ayarlayacaksınız.

Durum ve gidişatı anbean öğrenmenin stresi sizi saracak adeta. Bu devasa stres yumağı, miktar bağımsızdır. Çok düşük miktarlarda bile bu ‘gece sporuna’ dahil olduysanız sizi sarıp aralıksız huzursuz edebilir.

İlginizi Çekebilir: Bir ilk: Sırt çantasında taşınabilen sprey bazlı bulaşık makinesi

stres nasıl giderilir

İlginizi Çekebilir: Dijital minimalizm ile hayatı sadeleştirmenin temel adımları

Çok mu stres yaşadınız, ara verin

Tamamen çıkmak kripto para yatırımı dünyası için zor olabilir. Çünkü bu alana dahil olunca çevrede olup bitene de kulak kabartırsınız; insanlar kazanıyor ve bunu anlatıp, paylaşıp duruyordur.

Stres nedir sorusunun psikolog tarafından verilen yanıtı burada. 

Bu tuhaf döngü bir şekilde yatırımcıyı içerde tutmaya yönelik en güçlü etkilerinden biri. Öte yandan şu da bir gerçek eğer kaybediyorsanız ya da bir türlü kazanamadıysanız stres yükü her yanınızı sarabilir. Günün her anında hissedeceğiniz stres, iş verimliliği de dahil hayatınızın her anını etkileyebilir. Yaşam kaliteniz azalabilir. Bu nedenle ara vermek en iyisidir.

Unutmayın kripto para dünyası 10 yılı aşkın süredir var ve daha uzun yıllar gündemde yer almaya, kazandırıp kaybettirmeye devam edecek. Bu unsurların yarattığı stresle başa çıkmak ise tamamen sizin elinizde.

İlginizi Çekebilir: 200 bin gönüllü koronavirüs tedavisi için bilgisayarında simülasyon çalıştırıyor