Akıllı telefonların hayatımızda kapladığı yeri göz önüne getirdiğimizde onlardan bir an bile ayrı kalamadığımız korkunç gerçekle yüzleşiyoruz. E-posta kontrol etmek için şöyle bir bakmaya telefonumuzu elimize alıp, saatler sonra kendimizi YouTube’da bir video izlerken ya da oyun oynarken bulabiliyoruz. Çoğumuz bu durumun farkında ve kendini bu döngünün içine çaresizce bırakmış durumda. Ne acı ki, telefonlarımıza yapışık robotlar haline geldik. Onunla sabah uyanır uyanmaz başlayan mesaimiz gece gözlerimizi kapatmadan önce son bir kez yine aynı ekrana bakarak bitiyor.

Telefonumuza ayırdığımız süre aslında bizim hayatımızdan, işimizden, ilişkilerimizden çaldığımız zaman. Biz tüm ilişkilerimizi akıllı telefonumuz üzerinden yürüttüğümüzü düşünürken-ki dijital çağda bazı ilişkilerimizi mecburen böyle yürütmeliyiz- içine hapsolduğumuz bu küçük ekranın dışında bir hayat sürekli akıyor…

Pandemi bu konuda hepimize bir sorgulama fırsatı verdi vermesine ama evlere tekrar kapandığımız günlerde ekranlarımıza olan bağlılığımızın daha da arttığı ayrı bir gerçek. Bu konuda adım atmalıyım ama ne yapmalıyım, akıllı telefon kullanımımı ya da ekran süremi nasıl kısaltabilirim gibi sorular çoğumuzun kafasında geziyor son zamanlarda. İhtiyacımız olan teknolojik detoksu hayata geçirmek için evin içinde olmak şartları biraz zorluyor, haklısınız. Sokağa çıkma yasaklarının devam ettiği hafta sonları bunaldığınız anlarda telefonunuza bakmak yerine dışarı çıkıp, deniz kenarına inmek yürüyüş yapmak ya da arkadaşlarla buluşup fiziksel olarak sosyalleşebilmek şu an için pek mümkün değil. Ancak yine de dijital detoksu kafanıza koyduysanız başlamamak için hiçbir sebep yok. Bu yazıda akıllı telefon ve bilgisayarınızı ideal sürelerde kullanarak sağlıklı bir dijital detoks yapabilmenizi esas alan mobil uygulama ve web eklentilerini derledim…

dijital detoks

Moment

Moment, telefonunuzda ne kadar zaman geçirdiğinizi takip etmenize ve bu süreyi yönetmenize yardımcı olacak basit bir uygulama. Moment üzerinden kendinize günlük kullanım limitleri belirleyebiliyorsunuz. Eğer limiti aşarsanız size bir uyarı mesajı geliyor. Ayrıca uygulama üzerinden otomatik kapanmayı da etkinleştirebilirsiniz. Uygulama ayrıca kullanıcıların bulunduğu konumları ve kat ettiği mesafeleri de kayıt altına alıyor. Arka planda çalışan uygulama örneğin aile üyelerinizin özel arama sınırlamalarını otomatik olarak yönetiyor. Bu özellik sizi kimsenin rahatsız etmesini istemediğiniz ailece yenen akşam yemeklerinde çok işinize yarayacaktır.

iPhone veya iPad’e indirmek için buraya tıklayınız.

Flipd app

İlginizi Çekebilir: Sağlıklı yaşam ürünlerine ilgi duyan bireylerde matematiksel verinin önemi, şekersiz ve ilave şeker içermez nedir?

Flipd

Akıllı telefon kullanım verilerinizi analiz eden, aşırı kullanım gerçekleştirdiğinizde belirli bir süre söz konusu uygulamayı kilitleyerek ekran süresini sınırlamanıza yardımcı olan Flipd üretkenliğinizi artıracak başarılı uygulamalardan biri. Örneğin sosyal medya kullanımınızı azaltmak istediğinizde, bu platformları haddinden fazla kullandığınızda Flipd sizin belirlediğiniz süre boyunca bu uygulamaları kilitliyor, zamanlayıcı sona erene kadar kullanamıyorsunuz. Bu esnada arama ve SMS alabiliyorsunuz. Yine kullanım süresi bakımından limitin altında kaldığınızda bu defa kazandığınız zamanı size ileterek ne kadar kazançlı olduğunuzu bildiriyor ve sizi motive ediyor. Uygulama ayrıca öz denetimi ödüllendirmek için çeşitli hediye kuponları da sunuyor. Uygulamanın telefon kullanım alışkanlıkları tarafında bilimsel verilerden faydalandığını da ekleyelim.

iPhone veya iPad’e indirmek için buraya tıklayınız.

Android cihazınıza indirmek için buraya tıklayınız.

goodnight chrome

Goodnight Chrome

Goodnight Chrome adı üstünde web tarayıcısı Chrome kullanıcıları için geliştirilmiş bir eklenti. Bilgisayar başından bir türlü kalkmayanlar için hayat kurtarıcı bir servis olabilir. Yükledikten sonra yapmanız gereken tek şey, Chrome’un o gün ne zaman kapanmasını istediğinizi belirtmek. Uygulama kurduğunuz saatten sonra Chrome’a üzerinden web’e erişiminizi engelleyecek.

Bilgisayarınıza indirmek için buraya tıklayınız.

antisocial

İlginizi Çekebilir: Oyunların gerçek hayattaki zorlukları aşma dürtüsüne ne gibi etkileri olabilir?

AntiSocial

AntiSocial uygulaması, telefonunuzla daha az vakit geçirmenize yardımcı olabilecek uygulamalardan bir diğeri. En basit ifade ile AntiSocial, telefonunuzda yüklü uygulamalara ne kadar zaman harcadığınızı analiz eden bir sosyal medya izleme uygulaması. Bu uygulamayı kullanarak çevrimiçi davranışlarınız hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz. Okuması kolay bir grafikle Facebook, Instagram, e-postalar, oyunlar ve diğer uygulamalarda harcadığınız süreyi görüntüleyebilirsiniz. Kullanıcılar her uygulama için günlük bir sınır belirleyebiliyor. Örneğin uygulamadan 30 dakika zaman harcadıktan sonra Facebook’u kapatmasını isteyebiliyorsunuz. Uygulama ayrıca, kullanımınızın ne kadar ‘normal’ olduğunu ölçmenize yardımcı olmak için kullanımınızı diğer uygulama kullanıcılarıyla karşılaştırıyor ve sizi motive ediyor.

iPhone veya iPad’e indirmek için buraya tıklayınız.

Android cihazınıza indirmek için buraya tıklayınız.

forest android ios

Forest

Forest, gerçek dünyadaki görevlere odaklanmanıza yardımcı olarak telefon bağımlılığınızı azaltma konusunda işinize yarayacak bir uygulama. Size tohum ekerek sanal ağaç yetiştirme olanağı vererek, sorumluluk duygusunu sürece dahil eden uygulamanın çalışma prensibi son derece basit. Uygulamayı yükledikten sonra öncelikle ektiğiniz tohumun büyüme sürecinde odaklı kalmak istediğiniz kadar süreyi giriyorsunuz. Telefonunuzu kullanmadığınız anlarda uygulama içerisinde tohumunuz büyümeye başlıyor. Ya da başka bir ifade ile tohumu ekmeye başladığınızda tamamen büyümesi için uygulamadan çıkmamanız gerekiyor. Belirlediğiniz zamanlamaya uymayıp uygulamadan çıkarsanız kendi ellerinizle tohumdan ağaca ve ormana dönüşecek potansiyel yeşil alanları yok ediyorsunuz. Süreye sadık kaldığınızda ise tohum yeşermeye devam ediyor. Eliniz telefona gittiğinde uygulama size işinize dönmeniz gerektiği yönünde bildirimler göndererek sizi caydırmaya çalışıyor.  Eğer Premium versiyonu kullanıyorsanız, odaklanmak için ektiğiniz ağaçlar gerçek ağaçlara dönüşebiliyor.

iPhone veya iPad’e indirmek için buraya tıklayınız.

Android cihazınıza indirmek için buraya tıklayınız.

offtime app

İlginizi Çekebilir: Dijital minimalizm ile hayatı sadeleştirmenin temel adımları

Offtime

Offtime, kullanıcıya her uygulama için ortalama harcadığı zamanı bildirerek akıllı telefon kullanım süresini kontrol altında tutmada yardımcı olan bir diğer seçenek. Ücretsiz olan uygulamayı yükledikten sonra, Offtime sizden gelen bildirimleri ve aramaları engellemek için izin ister. Uygulama, sizi arayan kişiye telefonunuzun izin dışı olduğu bilgisini mesaj olarak iletir. Aile üyeleri gibi bazı kişilere istisna yapabilmeniz mümkün. Aramalar dışında sosyal medya uygulamalarını istediğiniz süre zarfında engelleyebilirsiniz. Dijital yaşam ile gerçek yaşamınız arasında denge kurmada işinize yarayacak bu uygulama üzerinden kaçırdığınız tüm aramalardan o gün içinde telefon kullanımınızla verilere kadar tüm istatistikleri görmeniz mümkün.

iPhone veya iPad’e indirmek için buraya tıklayınız.

Android cihazınıza indirmek için buraya tıklayınız.

quality time android

Quality Time

Android için sunulan bu dijital detoks uygulamasının sloganı benim dijital diyetim. Quality Time’da kullanıcılar herhangi bir uygulamada günlük olarak ne kadar zaman harcamak istediklerine dair sınırlar belirleyebiliyorlar. Belirlediğiniz limite ulaştığınızda ise uygulama size süre aşımı hakkında bir hatırlatma gönderiyor. Ayrıca uygulama üzerinden ev ve eğlence gibi farklı senaryolar için özel ‘rahatsız etmeyin’ profilleri de oluşturulabiliyorsunuz. Bu uygulama, akıllı telefonlarına bağımlı olan ve her an telefonla meşgul olan kişiler için biçilmiş kaftan.

Android cihazınıza indirmek için buraya tıklayınız.

İlginizi Çekebilir: Finansal farkındalık ve Bitcoin

Savaş Önemli’nin diğer makaleleri için buraya tıklayabilirsiniz.