Moda tasarımcısı Issey Miyake, Kyoto’nun tarihi bölgesinde yeni bir mağaza açtı.

Mağazanın mimarı Naoto Fukasawa, Japon tarihine saygı ihtiva eden ve bu etkiyi desteklemek için renkleri ve yerel mimari detayları bir arada harmanlayan bir plan tasarladı.

Caddeye bağlanan ilk bina, dükkânı içeriyor. Burada Issey Miyake, koyu renkli ahşap iç mekanlara karşı, göze çarpan renkli ve zarif sokak elbisesi koleksiyonunu sunuyor.

Mağaza yenilenmiş 132 yaşındaki bir machiya’da (klasik ahşap bir Japon konağı) barındırılıyor. Arka bahçedeki avluyla çevrili galeri dikkat çekiyor. Burada geleneksel zanaatkârlık ve Issey Miyake’in modaya dair çeşitli araştırmalarını keşfe çıkmak mümkün. Genel olarak proje, geçmiş ve günümüzden öğeleri birleştirerek, mekânı ve giyim eşyalarını uyumlu hale getiriyor.

Naoto Fukasawa’nın kömür grisi sıva kullanımı, tek bir yere veya saate ait olmayan sakin ve zarif bir atmosfer yaratıyor. Galeri, birçok özel sergi sunacak şekilde düzenlenmiş – ilk olarak, geç dönem sanatçı ve grafik tasarımcılardan Ikko Tanaka ve Issey Miyake arasında yürütülen işbirliği ile doğan bir sergi yer alıyor.

Tıpkı Naoto Fukasawa’nın gelenek ve yeniliği mekânda birleştirdiği gibi, Issey Miyake de içinde bulunan eserde moda ve sanatı birleştiriyor.