Erkek tipi kellik için yapılan tedavilerden bazıları: Saç ekimi, Minoksidil, hardal yağı, lazer terapisi, kına kuşu yaprakları, soğan suyu, aloe vera ve hindistan cevizi gibi doğal ve bitkisel kategorilere ayrılıyor. Bunların her birine yakından bakacağız.

Saç Ekimi

Birçok erkek için kellikle mücadele ruhsal ve fiziksel açıdan başlı başına bir konu… Neyse ki erkek tipi kellik için kalıcı nakil çözümleri var. Şüphesiz kellikle mücadele açısından en hızlı adım da bu. Saç aşılama veya saç ekimi için gerekli kıl, vücudun diğer bölümlerinden alınabilir. Temelde işlemin ardından 7-30 gün aralığında bir ‘zorluk’ söz konusu olabiliyor, bu sürede ağrı, uyuyamama gibi semptomlar sıklıkla görülüyor, ancak daha sonrasında süreç yeni saçların çıkmaya başlaması ve estetik görünümde belirgin iyileşme halini alıyor. Elbette burada başarı oranları var, her saç ekiminde yüzde 100 başarı mümkün değil. İşlemden 4-5 yıl sonra saç dökülmelerinde azalma rapor edilmiş olup görsel olarak da sorunun giderilmesinde çok etkili olduğu saptanmıştır.

Saç stili

Erkek tipi kelliğin erken evrelerinde saç stilinizi değiştirmeniz bu sıkıntı verici sorununu hafifletebilir. Farklı saç stillerinden, kafanızın tamamen traş edilmesine kadar birçok şekil tercih edebilirsiniz. Böylece saç dökülmesi işaretleri noktasındaki sıkıntılı durumu hızlı bir şekilde örtbas edersiniz.

Finasteride

Saç dökülmesine karşı en popüler iki farmasötik çözeltiden biri olan Finasteride, bazı ilaçlarda bulunur. Kellikle mücadele açısından bu çözeltinin bilinmesinde yarar görüyoruz. Zira Finasteride, saç dökülmesine neden olabilecek hormon üretimini azaltmaya yardımcı olabilir, bu da erkek tipi kellik sürecini yavaşlatır.

Finasteride nedir?

Finasteride, bir antiandrojendir ve testosteron hormonunu dihidrotestosterona (DHT) çeviren 5-alfa redüktaz enziminin inhibitörüdür.

sac-ekimi-hayatinidetoksla

Erkeklerde kellik nedenleri ve belirtileri başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Hardal yağı

Saçların uzaması ve saç foliküllerinin uyarılması ile yakından ilişkili iki besin olan çinko ve beta-karoten açısından zengindir. Hardal yağı, Kellikle Mücadele açısından nispeten etkili bir faktör sunar.

Lazer terapisi

Düşük düzeyde lazer terapisi, kafa derisindeki folikülleri ateşleyerek saçların büyümesini sağlar. Böylece, cansız folliküller uyarılarak Kellikle Mücadele noktasında altın değerindeki saç büyüme oranını arttırılır.

Kına yaprakları

Bu madde binlerce yıldır saç büyümesini sağlamak için kullanılan çok eski bir yöntemdir. Saç dökülmesini nasıl önlediği tam olarak bilinmese de, saç derisindeki kan akışını artırdığı ve bunun da androjenik saç dökülmesi semptomlarını yavaşlattığı veya tersine çevirmeye yardımcı olduğu saptanmıştır.

Minoxidil

Erkek tipi kellik için ikinci yaygın farmasötik çözelti minoxidil’dir. Finasteride kadar etkili olmasa da, daha az yan etkiye sahip olduğu bilinmekle birlikte, kullanıldığında saç dökülmesini etkili bir şekilde durdurabilmektedir.

Hint Bektaşi üzümü

Amla meyvesi olarak da bilinen bu geleneksel Ayurvedik ilaç, saç büyümesini arttırır, kafa derisindeki kan dolaşımını artırmaya yardımcı olabilecek antioksidanlar ve diğer önemli besinler ile doludur.

İlginizi Çekebilir: Çekici bulma kararı beynimizle mi duygularımızla mı şekillenir?

Aloe Vera

Aloe vera, iltihaplanmayı ve kafa derisi üzerindeki cilt hücrelerinin ölmelerini önler. Saç dökülmesi, kellikle mücadele ve erkek tipi kellik için güvenilir bir önleyici çözümdür.

Soğan suyu

Sülfür sadece soğanların aktif bir bileşeni değil, aynı zamanda kellikle mücadele için önemli olan saç büyümesi için de önemli bir bileşendir, bu yüzden soğanların bu konsantre suyunu kafa derisine masaj yaparak saç büyüme hızını artırabilirsiniz.

Peruk ve saç modelleri

Kellikle mücadele ile ilgili sıklıkla tercih edilen bir başka seçenek de -her ne kadar konuya yapay bir çözüm getirse de- peruk takmak. Peruklar, erkek tipi kellik belirtileri göstermeye başlayan erkekler arasında oldukça popülerdir; zira kademeli saç dökülmesini etkili bir şekilde gizlerler. Bazı insanların yapay göründüğü düşüncesiyle karşı çıktığı bu seçenek popüler olmaya devam ediyor.