Sayısız strateji ve tavsiyelerin bulunduğunu göz önüne alırsak şunu hızlıca kabul edelim mi? Gerçekten işe yarayan kilo verme yöntemlerini bulmak ve başarıyla zayıflamak son derece zor. En önemli unsur bize sorarsanız diyetinizi ayarlamak, fiziksel aktivitenizi değiştirmek ve yaşam biçiminizde sağlıklı değişiklikler yapmak. İşte gün içinde yapabileceğiniz basit yöntemlerle kilo verebileceğiniz pratik mi pratik yöntemler…

Kilo verme yolunda doğruluğu kanıtlanmış ipuçları 

Yeşil çay içmek, aerobik egzersizlerini artırmak, merdiven çıkmak, uyku düzenini ayarlamak, soda alımını kesmek, yemekleri planlamak ve stres seviyelerini düşürmek gibi birçok faydalı ipucumuz var. Bu ipuçları ile evde kilo vermenin bazı kolay yollarını  keşfedeceksiniz… Yeşil çayla başlayalım mı?

1- Yeşil çay

Birçok araştırma, vücudun detoksifikasyonunu ve antioksidan düzeylerini iyileştirirken yeşil çay içmenin ciddi bir metabolik destek sağlayabileceğini gösteriyor. Yeşil çayda çok az kalori var üstelik ve her gün düzenli olarak içildiğinde bir miktar tokluk bile sağlayabilir.

2- Uyku düzeni

En iyi kilo verme ipuçlarından biri günün belirli saatlerinde daha iyi uyku almaktır. Sağlıklı uyku, günlük ritimlerinizi düzenleyerek, vücudunuzun iyileşmesi ve onarımı için yeterli zamanı verdiği gibi kas dokusunu oluşturmak, pasif olarak yağ yakmak ve vücuttaki stresi azaltmak için de çok önemli.

3- Stres, kapı dışarı!

Eğer kronik stres yaşıyorsanız, vücudunuzda yüksek oranda yağ birikmesi oluşabilir. Stres, başlanılan diyete olumsuz etki ettiği gibi neden olduğu düşük motivasyon ile egzersizleri aksatmanıza da neden olabilir.

4- Aerobik

Aktif kalmak kilo vermeye en çok etki eden şeylerden biri, bu nedenle kilo vermenizi sağlayacak ipuçları listemizin olmazsa olmazlarından biri de aerobik. Koşmak, bisiklet sürmek, yüzmek ve ip atlamak, kalp atış hızınızı arttıran ve kalori yakan başlıca egzersizler olarak sıralanabilir.

Merdiven çıkmak

5- Merdiven çıkmak

Asansör veya yürüyen merdiven yerine merdivenleri kullanmak küçük bir değişiklik gibi gözükebilir, ancak kilo ile ilgili hedeflerinizi düzenli olarak hatırlatır ve size küçük bir kardiyovasküler destek sağlar. Benzer şekilde, yakınlardaki yerlere araba ile gitmek yerine yürümek, kilo kaybını artırmak için mükemmel bir yol.

6- Ağırlık kaldırma

Ağırlık kaldırma, kilo verme hedefine yönelik önemli bir parça, çünkü tüketmekte olduğunuz proteinin tümünü değerli kas kitlelerine dönüştürmeye yardımcı olabilir. Her ne kadar kas, ağırlık olarak yağdan daha fazla olsa da, yağsız kas görünümü birçok kişinin kilo vermek isteme sebeplerinden biri.

7- Başarabiliriz; düzenli yemek

Yemeklerinizde bir düzenleme yapmazsanız programınıza uymak zorlaşır. Bu nedenle, diyetinizden ödün verecek ekstra yiyecekler yemeden sağlıklı yemek yemelisiniz.

Kilo vermeye yüzde yüz etki eden 10 gıda adlı yazımız size bu konuda yardımcı olacaktır.

8- Kileri boşaltın

Kilo vermeye veya diyet yapmaya başlamadan önce, evdeki cazibe kaynaklarını, yani iştahınızı veya kalori hedeflerinizi mahvetmenize neden olacak şekerlemeleri ve karbonhidrat içeren çerezleri kaybedin. Evet, onları yok edin!

9- Gazlı içecekler ve sodaya hayır!

Özellikle şekerli gazlı içeceklerden ve alkolden uzak durmaya çalışın. Böylece kilo kaybı çabalarınızı daha kolay hale gelir.

Henüz hazır değilseniz kilo vermede motivasyonunuzu artıracak 4 önerimizi inceleyebilirsiniz.

sağlıklı beslenme

Kilo vermek isteyenler için diyet önerileri

Kilo vermeye çalışırken takip etmeniz gereken en önemli şeyler; diyetinize daha fazla lif eklemek, porsiyonları küçültüp daha sık yemek, porsiyon kontrolü uygulamak, karbonhidratı kesmek, zeytinyağı ile pişirmek, baharatlı yiyecek alımını artırmak, daha fazla meyve ve sebze tüketmektir.

10- Daha küçük porsiyonlar

Porsiyonları küçülterek, ancak daha sık yiyerek metabolizmayı uyarabilir ve vücudunuzu daha az yemekle doyacak şekilde eğitebilirsiniz. Düşük kalorili atıştırmalıklar tercih edebilirsiniz.

11- Daha fazla lif

Yemeklerinize daha fazla lif ekleyerek, daha dolgun hissederiz. Bu da aşırı yeme riskinizi azaltırken, aynı zamanda kolesterol düzeylerinizi düşürür ve sindirimi güçlendirir.

12- Daha az karbonhidrat

Basit karbonhidratlar basit şekerlere kolayca dönüşebilir ve diyabet riskinizi artırır. Aynı zamanda yağa dönüşme olasılıkları da vardır. Kilo vermeye çalışıyorsanız, protein çok daha iyi bir enerji kaynağıdır.

13- Acılı gıdalar

Baharatlı pek çok gıda, kapsaisin gibi metabolizmayı hızlandıran ve pasif yağ yakmaya yardımcı olan güçlü kimyasallara sahiptir. Hatta Çinli’lerin zinde kalmak için aşırı yiyecekler yediği de bilinir.

14- Meyve ve sebzeler

Meyve ve sebzeler antioksidanlar ve lif bakımından zengindir. Düşük kalorili oldukları için, meyve sebze tüketimini artırmanız, kilo vermenize büyük ölçüde etki edecektir.

 15- Sakız

Psikolojik olarak, sakız vücuda yediğini düşündürebilir. Sakız ayrıca tükürük üretimini artırır, düşük kalori içermesi sebebiyle diyetinizde rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Ocak ayı diyet listemiz ile şimdi harekete geçin!

Kilo vermek sabırlı olmayı gerektiren bir süreçtir. Hızlı ve sağlıksız kilo vermek vücudunuzda sorunlar oluşturabilir. Bu nedenle sizlere önerdiğimiz maddelere dikkat ederek evde kolay bir şekilde kilo verebilirsiniz.

kilo-verme-evde-spor

En iyi diyet hileleri

Minik hilelerle diyetinizi şekillendirebilirsiniz. Bunlar; evinizin sıcaklığını düşürmek, gardırobu küçültme, daha küçük tabak, daha çok donmuş sebze, hatta daha yavaş çiğneme olabilir…
Haydi, inceleyelim…

16- Şekeri bırakmak

Şekeri bırakmak sizi motive edici bir alışkanlık. Eğer şeker kullanıyorsanız bırakarak ya da azaltarak hedeflerinize daha fazla motive olabilirsiniz.

17- Oda sıcaklığı

Evinizi her zamankinden biraz daha soğuk tutmak metabolizmayı hızlandırabilir ve yağ yakma oranını artırabilir.

18- Dondurulmuş sebzeler

 Taze sebzeler tercih edilmesine rağmen, birçok insan markete gitmeyi sevmez. Dondurulmuş sebzeleri dondurucuda tutmak diyette hile yapmanızı sağlayacaktır.

19- Daha küçük tabaklar

Psikolojik olarak konuşmak gerekirse, daha küçük tabakalar kullanmak, beyninizi (ve karnınızı), dolu dolu yemek yediğini düşündürerek kandırır.

20- Çiğneme hızı

Araştırmalar, çiğnemenin sindiriminizin verimliliğini artıracağını ve bunun da aşırı yemeyi azaltabileceğini göstermiştir.

21- Gardırop değiştirme

Büyük beden kıyafetlerinizi ortadan kaldırmak veya hedeflediğiniz kiloya vardığınızda giymek için gardırobunuza küçük beden kıyafetler koymak, ilerlemenizi ve diyet planınızı uygulamaya yönelik motivasyonunuzu artırıcı faktörler arasına kolaylıkla dahil olabilir.